Chojna – Zapominana Perła Gotyku. Jaka jest historia tego gotyckiego miasta oraz jakie atrakcje turystyczne oferuje?
Chojna to niewielkie, przygraniczne miasteczko zlokalizowane kilkanaście kilometrów od niemieckiej Brandenburgii. Brandenburczycy odegrali dużą rolę w średniowiecznym rozwoju tego ośrodka i to dzięki nim powstały liczne budynki, które po II wojnie światowej, stanowią perły architektury. Jaka jest historia Chojny? Co możemy zobaczyć w dawnym Konigsbergu?
Gdzie zlokalizowane jest miasto Chojna?
Chojna jest to niewielkie miasteczko zlokalizowane w powiecie Gryfińskim, w województwie zachodniopomorskim. Położone jest zaledwie 12 km od granicy z Niemcami oraz godzinę drogi od Szczecina.
Chojna – jaka jest historia tego gotyckiego miasta?
Pierwsza wzmianka o mieście Chojna (wówczas Konigesberge) w dokumentach pochodzi z 1244 roku. Osada ta położona była na granicy Branderburgii oraz Pomorza. W połowie XIII wieku zajęli ją biskupi brandenburscy. Pod ich panowaniem miasteczko prężnie się rozwijało, aż w 1270 roku ogłoszone zostało stolicą Nowej Marchii. W tym czasie powstały również gotyckie budowle, np. ratusz, kościół pw. Najświętszej Marii Panny, a także Brama Świecka, z których aktualnie słynie miasteczko. Na mocy traktatu z 1402 roku zawartego w Krakowie tereny, na których zlokalizowane było miasteczko, sprzedano Zakonowi Krzyżackiemu.
Od XVI wieku rozpoczął się bardzo burzliwy okres dla miasta. W XVI w. została zdziesiątkowana przez epidemię cholery, a podczas wojny 30-letniej (podczas której w Chojnie przebywał szwedzki król, Gustaw Adolf) zniszczeniu uległo ponad 50% zabudowy miasta. Rozwój mechanizacji w XIX wieku, po raz kolejny pogrążył miasto, doprowadzając do upadku zakłady bawełniane oraz tkackie, które stanowiły jedne z głównych gałęzi przemysłu Chojny. Dopiero wybudowanie w 1877 r. linii kolejowej Szczecin – Kostrzyn, przebiegającej przez to niewielkie miasteczko wywołało wzrost gospodarczy Chojny.
W czasie II wojny światowej w mieście funkcjonował oddział niemieckiego, kobiecego obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Na początku w 1945 roku ówczesny Konigsberg zajęła Armia Czerwona, która zniszczyła zabudowę miejską aż w 80 proc. Po zakończeniu wojny, miasto przez kilka miesięcy nosiło nazwę Władysławsko, a potem Królewiec, by w 1946 roku ostatecznie wrócić do nazwy Chojna.
Chojna – miasto nazywane Zapomnianą Perłą Gotyku
Pomimo że krótka obecność Armii Radzieckiej skutkowała zniszczeniem prawie wszystkich, w tym zabytkowych budynków miejskich, od około 50-lat zabudowę tą sukcesywnie się odtwarza, a efekty działań zyskują duże uznanie. Stary rynek o średnicy prawie 600 metrów w całości wpisany został do rejestru zabytków, a miasto wyróżniono na trasie Europejskiego Szlaku Ceglanego Gotyku. Przez wielu historyków i architektów Chojna nazywana jest Zapomnianą Perłą Gotyku. To niewielkie, przez wielu nieznane miasteczko, zachwyca swoją architekturą, w części zachowaną jeszcze z XIII wieku, a także urokliwym klimatem. Mieszkańcy miasta być może przyzwyczaili się do zabudowy, jednakże dla osób z zewnątrz, zwłaszcza tych, które do Chojny trafią przypadkowo, miasto jest zachwycające.
Chojna – jakie atrakcje turystyczne oferuje miasto Chojna?
Chojna to przede wszystkim zbiór budynków użyteczności publicznej w klimacie gotyckim, a także neogotyckim. Miasteczko oferuje następujące atrakcje turystyczne:
· XV-wieczny kościół Mariacki – kościół p.w. Najświętszej Marii Panny, zaprojektowany przez niemieckiego budowniczego Hinricha Brunsberga, do XV wieku władany przez templariuszy. To jeden z największych i najpiękniejszych kościołów gotyckich w Polsce. Nad świątynią unosi się wysoka, ponad 100-metrowa wieża w stylu neogotyckim, wybudowana w XIX wieku.
· Ratusz – gotycko-barokowy budynek pochodzący z XIV w. i odbudowany po II Wojnie Światowej. Charakteryzuje się bogato zdobioną fasadą, pełną we fryzów, ozdobnych gzymsów oraz ozdobnych rozet w oknach.
· Kościół Świętej Trójcy – pierwotnie klasztor Augustiański, wybudowany w XV wieku i odbudowany po wojnie. Utrzymany w klimacie gotyckim z gotyckimi krużgankami oraz łukowatymi wieżyczkami.
· Kościół Św. Marka – kolejny, gotycki kościół z zachowanym XVI-wiecznym ołtarzem
· Mury obronne – wraz z zachowanymi, gotyckimi bramami wjazdowymi do miasta (Brama Świecka i Barnkowska)
· Ruiny kościoła św. Getrudy – pochodzące z XVII wieku, dzisiaj znajdują się na cmentarzu żołnierzy radzieckich
Oprócz gotyckich zabytków w mieście występuje największy w Polsce platan „Olbrzym”.
Jakie szlaki turystyczne przebiegają przez miasto Chojna?
Ze względu na liczne, gotyckie budowle znajdujące się w mieście przez ośrodek ten przebiegają różne, tematyczne szlaki turystyczne:
· Szlak templariuszy
· Szlak Krzyżacki
· Szlak Nowomarchijski
· Szlak Joannitów
· Europejski Szlak Gotyku Ceglanego