Choroba, która zabija turystów w tropikach. Wciąż nie ma powszechnie dostępnej szczepionki

Mimo rozwoju medycyny, wciąż istnieją choroby, których diagnozowanie i leczenie jest wyjątkowo trudne. Malaria jest obecnie główną, infekcyjną przyczyną śmierci osób podróżujących do tropików. Choć wynaleziono w miarę skuteczną szczepionkę przeciw tej chorobie, nie jest ona jeszcze powszechnie dostępna.

Turyści po powrocie z egzotycznych wakacji nie zdają sobie sprawy, że za złe samopoczucie mogą odpowiadać zarodźce malarii
Turyści po powrocie z egzotycznych wakacji nie zdają sobie sprawy, że za złe samopoczucie mogą odpowiadać zarodźce malarii
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Malaria, której dawna nazwa to febra, a mniej znana - zimnica - to pasożytnicza choroba, przenoszona przez komary w tropikalnych i subtropikalnych strefach klimatycznych.

Szacuje się, że każdego roku zabija ona ponad 400 tys. ludzi. Niestety największą liczbę ofiar stanowią dzieci w Afryce, w rejonach, gdzie problemy z niedożywieniem są na porządku dziennym, a dostęp do leków przeciwmalarycznych jest ograniczony.

Malaria u turystów

Malaria to także zmora turystów. Bardzo często dochodzi do zakażeń u osób podróżujących, ponieważ jak dotąd nie ma powszechnie dostępnej szczepionki przeciw tej chorobie. Profilaktyka polega więc na zapobiegawczym stosowaniu leków przeciwmalarycznych, co nie wszyscy turyści robią.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Na każdym kroku mnóstwo Polaków. Oto hiszpańskie Międzyzdroje

Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w trakcie podróży w rejony o wysokim ryzyku w celu ochrony przed owadami zaleca się stosowanie repelentów (środków odstraszających), moskitier nad łóżkami, siatek ochronnych w oknach pomieszczeń i noszenie odpowiedniej odzieży (długie rękawy koszul i nogawki spodni) zwłaszcza od zmierzchu do świtu.

Gdzie występuje malaria?

90 proc. wszystkich przypadków malarii występuje w Afryce, głównie w rejonie subsaharyjskim. Pozostałe rejony świata w których można zarazić się tą chorobą to: Ameryka Środkowa i Południowa, Azja południowo-wschodnia i wschodnie wyspy Pacyfiku.

Podstawową formą profilaktyki malarii jest ochrona przed komarami
Podstawową formą profilaktyki malarii jest ochrona przed komarami© Adobe Stock

Jak objawia się malaria?

Malaria objawia się wysoką gorączką z dreszczami, bólem głowy, ogólnym osłabieniem, czasem biegunką lub nudnościami, bólami mięśni, kaszlem, a także zażółceniem skóry i białek oczu. Objawy te są na tyle niespecyficzne, że bardzo często zdarza się, że turysta wraca do domu z poczuciem ogólnego osłabienia i z bólem głowy, co kładzie na karb jet lagu i skutków zmiany warunków klimatycznych. Gdy objawy nie ustępują, a po pewnym czasie gwałtownie się nasilają i dochodzi do drgawek, zaburzeń świadomości oraz ciężkiego uszkodzenia wątroby i nerek, nawet gdy trafi do szpitala, bardzo często jest już za późno.

Ważne, aby wiedzieć, że objawy malarii pojawiają się zwykle dopiero po ok. 12-35 dniach od ukąszenia komara, a minimalny czas "wykluwania się" choroby to siedem dni. W przypadku niekktórych odmian pasożyta, objawy mogą wystąpić nawet po kilkunastu tygodniach.

Badania naukowców

Naukowcy nieustannie pracują nad szczepionką, która okazałaby się skuteczną bronią w walce z tą ciężką chorobą tropikalną. Opracowany przez GlaxoSmithKline preparat zmniejsza liczbę przypadków ciężkiej malarii o 30 proc. WHO planuje jego szerokie zastosowanie w regionach o wysokim ryzyku zakażeń.

Najnowsza szczepionka na malarię, opracowana z kolei przez Uniwersytet Oksfordzki, wykazuje 77 proc. skuteczności. Ma ona wielki potencjał zmniejszenia liczby zgonów w Afryce. Pod koniec 2023 r. WHO zatwierdziła ją, jednak również nie jest ona jeszcze powszechnie dostępna

malariachoroba tropikalnaszczepienia malaria

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)