Trwa ładowanie...

Co można robić, a co jest zakazane w polskich parkach narodowych?

Parki narodowe to wyjątkowe miejsca na mapie naszego kraju. Cel ich powstania to przede wszystkim zapewnienie odpowiedniej ochrony skarbom przyrody. Są one otwarte dla turystów — każdy z nas może do nich wejść i podziwiać wyjątkowe zasoby, ale trzeba pamiętać o obowiązujących ograniczeniach. Jest ich całkiem sporo, a wszystko po to, aby te wyjątkowe tereny przetrwały jak najdłużej oraz mogły cieszyć oczy i zmysły kolejnych pokoleń.

Ojcowski Park Narodowy Ojcowski Park Narodowy Źródło: Getty Images, fot: Michal Fludra/NurPhoto
dpljgvz
dpljgvz

Na terenie naszego kraju mamy obecnie 23 parki narodowe. Są to szczególne miejsca, położone w różnych częściach naszego kraju – nad morzem, na terenach górskich, a także nad jeziorami. Cechują je unikalne fauna i flora, które muszą mieć zapewnioną odpowiednią ochronę, aby mogły towarzyszyć nam jak najdłużej w niezmienionej postaci. Parki narodowe stanowią jeden z elementów naszego rodzimego systemu ochrony przyrody. Otoczenie ich ochroną nie oznacza jednak bynajmniej wyłączenia tych terenów z dostępu dla ludzi. Są częściowo udostępnione dla zwiedzających, aby mogli oni podziwiać piękno przyrody.

Obecność turystów jest jednak nieodłącznie związana z ryzykiem degradacji cennych zasobów przyrodniczych. Ludzie mogą bowiem nieumyślnie zniszczyć runo leśne, podeptać rzadkie rośliny, czy zakłócić spokój zwierząt bytujących na danym terenie. W związku z tym stworzone zostały proste zasady, których głównym celem jest zapewnienie tym terenom należytej ochrony bez konieczności ich całkowitego zamykania dla zwiedzających. Z zasadami tymi warto się zapoznać, zanim wyruszymy do jednego z parków narodowych, aby wiedzieć, co możemy robić na jego terenie, a czego powinniśmy się wystrzegać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Z takimi problemami mierzą się turyści. "Zbierajmy dowody zapłaty"

Savoir-vivre w parkach narodowych. Co wolno, a czego nie?

Pierwszą, bardzo istotną zasadą podziwiania fauny i flory parków narodowych jest poruszanie się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Każdy park narodowy sieć tras turystycznych. Nie należy z nich zbaczać, gdyż grozi to nie tylko zniszczeniem cennej roślinności, ale także zgubieniem się.

dpljgvz

Co więcej, na terenie parku narodowego należy powstrzymać się od palenia papierosów oraz rozpalania ognisk, gdyż wiążę się to z ryzykiem przypadkowego zaprószenia ognia i zniszczenia cennych zasobów parku.

Na terenie parku narodowego możemy nie tylko podziwiać charakterystyczną dla tych terenów roślinność, ale także napotkać na swojej drodze dzikie zwierzęta. Obowiązuje jednak całkowity zakaz ich dokarmiania, a także zbliżania się do nich. Nie wolno też ich płoszyć, straszyć, a tym bardziej na nie polować – stanowią bowiem jeden z najcenniejszych zasobów parku.

Oczywiście nie można także zrywać roślin rosnących na terenie parku – wiele z nich to bowiem rzadkie, chronione gatunki, zagrożone wyginięciem.

Podczas wizyty w parku narodowym należy zachowywać się cicho i spokojnie. Hałas może bowiem płoszyć zwierzęta i zaburzać ich naturalny rytm życia. Po parku narodowym można przemieszczać się nie tylko pieszo, ale także korzystając ze stworzonego w tym celu transportu – po niektórych parkach narodowych turyści mogą poruszać się m.in. bryczką, konno, a także rowerami.

dpljgvz

Wybierając się na zwiedzanie parku narodowego, warto zabrać ze sobą reklamówkę na śmieci i zebrać do niej papierki po drugim śniadaniu, butelki po wodzie oraz inne śmieci, które po opuszczeniu parku wyrzucimy do kosza.

Co grozi za nieprzestrzeganie powyższych zasad?

Za nieprzestrzeganie wyżej wymienionych reguł grozi nam kara finansowa. Warto się do nich stosować jednak nie tylko ze strachu przed mandatem, ale przede wszystkim w celu zapewnienia wyjątkowym miejscom na mapie naszego kraju jak najlepszej ochrony. Wszystko po to, abyśmy mogli cieszyć się nimi nie tylko my, ale także nasze dzieci, wnuki i prawnuki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpljgvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpljgvz