Trwa ładowanie...
d175vbl

Co zabija świat?

Klęski żywiołowe w tym roku okazały się wyjątkowo zabójcze - wynika z półrocznego raportu niemieckiej firmy reasekuracyjnej Munich Re.

Share
d175vbl

_ Klęski żywiołowe w tym roku okazały się wyjątkowo zabójcze - wynika z półrocznego raportu niemieckiej firmy reasekuracyjnej Munich Re. _

Według niej od stycznia do czerwca zginęło na świecie ponad 150 tysięcy ludzi, o wiele więcej niż w 2004 roku, kiedy w Azji Południowo-Wschodniej doszło do ogromnego tsunami.

W czasie przejścia przez Birmę na początku maja niszczycielskiego cyklonu Nargis zginęło 138 tysięcy ludzi. Kilka tygodni później trzęsienie ziemi w środkowych Chinach spowodowało 69,2 tys. ofiar śmiertelnych - podała firma.

Dlatego też zapobieganie takim nieszczęściom powinno stanowić \"priorytet dla rządów\" i - tak jak w przypadku Chin - wiąże się z koniecznością zrewidowania norm budowlanych - uważa członek zarządu Munich Re, Torsten Jeworrek.

Eksperci monachijskiej firmy reasekuracyjnej w tym półroczu wyliczyli około 400 katastrof naturalnych, które w sumie spowodowały straty sięgające 50 mld dolarów. Dla porównania 960 katastrof z całego 2007 roku kosztowało 82 mld USD, z czego 30 mld stanowiła wypłata odszkodowań.

d175vbl

Trzy czwarte katastrof w 2008 r. wywołały zjawiska ekstremalne, takie jak burze czy silne opady, których liczba stale wzrasta i które - według Jeworreka - są bezpośrednio powiązane ze zmianami klimatycznymi.

Wyjątkowe straty w wyniku działań sił natury ponoszą Stany Zjednoczone; w kraju tym często występowały tornada i silne gradobicia, a także - ostatnio w Iowa - powodzie.

\"Konieczne są odważne środki do walki ze zmianami klimatycznymi\" - podkreślił szef działu badania klęsk żywiołowych w Munich Re Peter Hoeppe.

(PAP)

zab/ mc/

[Powrót]

d175vbl

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d175vbl
d175vbl