Wielokrotnie wybierano już siedem cudów świata, doceniając zarówno walory miejsc historycznych, jak i unikalne krajobrazy naszej planety. Portal VirtualTourist.com od czerwca do sierpnia prowadził głosowanie na ósmy cud naszego globu. Spośród 330 miejsc znajdujących się w 50 krajach świata internauci wybrali ten jeden szczególny zakątek. Sprawdźcie, które miejsce zyskało zaszczytny tytuł!
Wielokrotnie wybierano już siedem cudów świata, doceniając zarówno walory miejsc historycznych, jak i unikalne krajobrazy naszej planety. Portal VirtualTourist.com od czerwca do sierpnia prowadził głosowanie na ósmy cud naszego globu. Spośród 330 miejsc znajdujących się w 50 krajach świata internauci wybrali ten jeden szczególny zakątek. Sprawdźcie, które miejsce zyskało zaszczytny tytuł!
Blue Hole, czyli Błękitna Dziura w głosowaniu uplasowała się na ósmym miejscu. Ta jedna z największych atrakcji na Morzu Karaibskim jest widoczna nawet z kosmosu! Położona jest pośrodku atolu Lighthouse Reef, nieopodal Belize City. Przez cały rok przyciąga nie tylko rzesze nurków chcących podziwiać podwodny świat, ale także turystów, którzy chcą zobaczyć ten cud natury. Czym jest ta błękitna otchłań? To nic innego jak wielki lej krasowy. Przed wiekami była to jaskinia lądowa. Rozpadlina ma głębokość ponad 140 m i średnicę około 300 metrów. Ściany pradawnej jaskini są praktycznie pionowe i opadają na głębokość mniej więcej 35 metrów.
IAR/at/if
Miejsce 7. Zamek Dunnottar, Szkocja, Wielka Brytania
W północno-wschodniej Szkocji, nad Morzem Północnym w pobliżu Stonehaven znajduje się zamek, w którym niegdyś przechowywano klejnoty koronne królów Szkocji. Położony na klifie, na wysuniętym w morze cyplu obecnie pozostaje w stanie trwałej ruiny. To jedno z najbardziej malowniczych miejsc na Wyspach Brytyjskich.
Miejsce 6. Miedziany Kanion, Meksyk
Miedziany Kanion (hiszp.: Barranca del Cobre) to 50-kilometrowy wąwóz znajdujący się w zachodnim Meksyku. Swoją nazwę zawdzięcza zielono-miedzianemu kolorowi ścian. Ich wysokość dochodzi 1400 metrów, co oznacza, że miejscami jest głębszy nawet od Wielkiego Kanionu. Miedziany Kanion jest jednym z sześciu oddzielnych wąwozów, które powstały w wyniku działalności sześciu rzek tworzących Rio Fuerte kończącej swój bieg w Zatoce Kalifornijskiej.
Miejsce 5. Jaskinie Szkocjańskie, Słowenia
Jaskinie Szkocjańskie należą do największych cudów natury w Słowenii. Charakteryzują się oryginalnymi formami naciekowymi oraz przepięknym kanionem rzeki Reki. Wyjątkowe miejsce znalazło się na prestiżowej liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jaskinie znajdują się około 20 km od Triestu, niedaleko autostrady wiodącej z Lublany do miasta Koper. Ich łączna długość to około 6 kilometrów, z czego mniej więcej połowa została udostępniona turystom. Największe wrażenie robi wysokość - gdy patrzymy w górę, komory i korytarze zdają się nie mieć końca.
Miejsce 4. Narodowy Park Tikal
To starożytne miasto Majów w północnej Gwatemali jest największym stanowiskiem archeologicznym w Ameryce Południowej. Na około 10 km kw. znajdują się świątynie, pałace i inne pozostałości po cywilizacji Majów, którzy opuścili te tereny 1000 lat temu. Na całym terenie utworzono park narodowy, a sam obiekt został wpisany na listę UNESCO w 1979 roku.
Miejsce 3. Krajobraz kulturowy kolumbijskiej kawy
Krajobraz kulturowy kawy w Kolumbii to jedyny w swoim rodzaju szlak, który pozwala zapoznać się z tradycyjnym procesem produkcji kawy - od ziarna aż do momentu, gdy kawa znajdzie się w naszej filiżance. Tylko tu zobaczymy oszałamiające zielenią krajobrazy, poznamy ludzi, których życie jest nierozerwalnie związane z uprawą kawowca i doświadczymy jedynej w swoim rodzaju egzotycznej atmosfery.
Miejsce 2. Wulkan Santa Ana, Salwador
Wulkan Santa Ana wznoszący się na wysokość 2381 m n.p.m. to najwyższy szczyt wulkaniczny Salwadoru. Znany jest także pod nazwą "Ilamatepq" - Wzgórze Starszych Kobiet. Po każdej erupcji wulkan odbudowuje się, tworząc coraz szerszą kalderę. Ostatnie wybuchy miały miejsce w 1920 roku i w październiku 2005 roku.
Miejsce 1. Torres del Paine, Chile
Zdecydowanym zwycięzcą okazał się Park Narodowy Torres del Paine w chilijskiej Patagonii. Pokonał on 330 innych miejsc, a w głosowaniu oddano na niego ponad 5 milionów głosów. Turyści docenili jego piękno - lodowce, jeziora, wodospady i górskie szczyty, które corocznie przyciągają 120 tysięcy gości z całego świata. Park obejmuje obszar ponad 2400 km kw. i od północy graniczy z Argentyną, a dokładnie z Parkiem Lodowców (Parque Nacional Los Glaciares). Wysokość tutejszych szczytów waha się między 2500 do 3000 m n.p.m. Park został założony w 1959 roku, natomiast niecałe 20 lat później - w 1978 roku - otrzymał także status rezerwatu biosfery UNESCO. - To nie tylko nagroda dla wspaniałej natury, ale i dla sposobu zarządzania parkiem - komentuje Claudio Radonich, odpowiedzialny za turystykę w regionie Magallanes. - To skutek inwestycji, jakie zrobiliśmy w ostatnich latach, by Torres del Paine osiągnęło kategorię światową. Dziś utwierdziliśmy się, że się nam udało - dodaje Radonich.
fot. NASA Goddard Photo and Video
IAR/at/if