Trwa ładowanie...

Cuda świata – ile ich faktycznie było i jest?

Czy było ich, jak podaje tradycja siedem, czy też może więcej? Które z "pierwotnej listy” istnieją do dzisiaj, a które, po zniszczeniu, zostały zastąpione przez inne?

Cuda świata – ile ich faktycznie było i jest?Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Berthold Werner
dwz0tyl

Pierwszy przewodnik dla turystów

Lista siedmiu cudów świata powstała w starożytności i była pierwszym znanym w historii przewodnikiem turystycznym, przeznaczonym dla antycznych globtroterów. Sporządzono ją w II wieku przed Chrystusem.

Oto, co wówczas polecano uwadze miłośników podróży: Piramidę Cheopsa w Egipcie, Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonii (dzisiejszy Irak)
, Świątynię Artemidy w Efezie (pozostałości tego starożytnego greckiego miasta w Azji Mniejszej znajdują się obecnie w Turcji)
, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosa Rodyjskiego i Latarnię morską na Faros.

Z tych cudów, ocalał tylko jeden

Z tych wszystkich wyżej wymienionych cudów architektury do dzisiejszych czasów zachował się jedynie jeden (!) - piramida Cheopsa. Pozostałe uległy zniszczeniu w wyniku trzęsień ziemi (najczęściej) lub pożarów.

dwz0tyl

Szkoda, gdyż i dzisiaj budowle te stanowiłyby nie lada gratkę dla turystów. Choćby taki Kolos Rodyjski, olbrzymich rozmiarów – miał 32 metry wysokości i dodatkowo stał na 10-metrowym piedestale – posąg Heliosa, greckiego boga słońca.

W ciągu wieków sporządzano kolejne wersje listy siedmiu cudów świata. Pojawiały się na nich między innymi obiekty z odkrywanych dla Europy egzotycznych obszarów świata. Tak na przykład trafił na listę jej niekwestionowany lider – Wielki Mur Chiński, jedyne dzieło rąk ludzkich widoczne z kosmosu.

Nowa lista cudów na XXI wiek

Wielki Mur Chiński zajmuje też pierwsze miejsce na liście siedmiu cudów świata ogłoszonej przed dziesięcioma laty, 7 lipca 2007 roku. Zwycięzców wybrano wówczas w głosowaniu internetowym i telefonicznym.

wielki mur chiński,chiny,turyści Shutterstock.com
wielki mur chiński,chiny,turyści Źródło: Shutterstock.com, fot: LEE SNIDER PHOTO IMAGES

Na nowej liście znalazły się: Wielki Mur Chiński, ruiny starożytnego miasta Petra (Jordania)
, Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro (Brazylia)
, Machu Picchu (Peru)
, Chichen Itza (Meksyk)
, rzymskie Koloseum oraz Tadź Mahal (Indie)
.

dwz0tyl

Przybliżmy je pokrótce.
Wielki Mur Chiński – największa i najdłuższa (ma łącznie prawie 9000 kilometrów) atrakcja turystyczna Chin. Jego budowę zakończono ostatecznie w XV wieku. Mur pełnił wówczas ważną rolę militarną – broniąc Państwo Środka przed barbarzyńskimi ludami z północy.

Petra – ruiny dawnego miasta Nabatejczyków, które potrafią zachwycić i dzisiaj. W wykutym w skale mieście warto zobaczyć wielki zespół Grobowców Królewskich, "Skarbiec Faraona” (wykutą w skale piętrową budowlę) i monumentalny teatr – na 10 tysięcy widzów.

Fotolia
Źródło: Fotolia

Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – porównywany przez wielu, z racji wielkości, do Kolosa Rodyjskiego. Wzniesiona na szczycie granitowej góry statua ma 38 metrów wysokości. Od czasu powstania – w 1931 roku – jest to najbardziej charakterystyczny obiekt w brazylijskiej metropolii.

dwz0tyl

Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków. Wybudowane w połowie XV wieku, stanowiło centrum polityczne, duchowe i militarne tego indiańskiego imperium. Zachwyca tu kunszt inkaskich inżynierów – wykuty przez nich blisko 800-metrowy kanał nawadniający działa do dzisiaj.

testowe testowe WP.PL
testowe testowe Źródło: WP.PL

Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk)
w IV-VI w. Na uwagę turystów zasługuje szczególnie Piramida Kukulana. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy bieg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli liczba dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni.

Koloseum – najbardziej charakterystyczna budowla starożytnego Rzymu. Amfiteatr ten wzniesiony w latach 70- 80 po Chrystusie. Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Wikimedia Commons CC BY-SA
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA

Tadź Mahal - indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównego mauzoleum z wielką kopułą, w kształcie cebuli i olbrzymiej bramy, symbolizującej wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie (małej prostokątnej płytce umieszczonej pod bazą kolumny), w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy.

I to już wszystkie, oficjalne, cuda świata.

dwz0tyl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwz0tyl