Cuda świata – ile ich faktycznie było i jest?
Czy było ich, jak podaje tradycja siedem, czy też może więcej? Które z "pierwotnej listy” istnieją do dzisiaj, a które, po zniszczeniu, zostały zastąpione przez inne?
Pierwszy przewodnik dla turystów
Lista siedmiu cudów świata powstała w starożytności i była pierwszym znanym w historii przewodnikiem turystycznym, przeznaczonym dla antycznych globtroterów. Sporządzono ją w II wieku przed Chrystusem.
Oto, co wówczas polecano uwadze miłośników podróży: Piramidę Cheopsa w Egipcie, Wiszące ogrody Semiramidy w Babilonii (dzisiejszy Irak)
, Świątynię Artemidy w Efezie (pozostałości tego starożytnego greckiego miasta w Azji Mniejszej znajdują się obecnie w Turcji)
, Posąg Zeusa w Olimpii, Mauzoleum w Halikarnasie, Kolosa Rodyjskiego i Latarnię morską na Faros.
Z tych cudów, ocalał tylko jeden
Z tych wszystkich wyżej wymienionych cudów architektury do dzisiejszych czasów zachował się jedynie jeden (!) - piramida Cheopsa. Pozostałe uległy zniszczeniu w wyniku trzęsień ziemi (najczęściej) lub pożarów.
Szkoda, gdyż i dzisiaj budowle te stanowiłyby nie lada gratkę dla turystów. Choćby taki Kolos Rodyjski, olbrzymich rozmiarów – miał 32 metry wysokości i dodatkowo stał na 10-metrowym piedestale – posąg Heliosa, greckiego boga słońca.
W ciągu wieków sporządzano kolejne wersje listy siedmiu cudów świata. Pojawiały się na nich między innymi obiekty z odkrywanych dla Europy egzotycznych obszarów świata. Tak na przykład trafił na listę jej niekwestionowany lider – Wielki Mur Chiński, jedyne dzieło rąk ludzkich widoczne z kosmosu.
Nowa lista cudów na XXI wiek
Wielki Mur Chiński zajmuje też pierwsze miejsce na liście siedmiu cudów świata ogłoszonej przed dziesięcioma laty, 7 lipca 2007 roku. Zwycięzców wybrano wówczas w głosowaniu internetowym i telefonicznym.
Petra – ruiny dawnego miasta Nabatejczyków, które potrafią zachwycić i dzisiaj. W wykutym w skale mieście warto zobaczyć wielki zespół Grobowców Królewskich, "Skarbiec Faraona” (wykutą w skale piętrową budowlę) i monumentalny teatr – na 10 tysięcy widzów.
Pomnik Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro – porównywany przez wielu, z racji wielkości, do Kolosa Rodyjskiego. Wzniesiona na szczycie granitowej góry statua ma 38 metrów wysokości. Od czasu powstania – w 1931 roku – jest to najbardziej charakterystyczny obiekt w brazylijskiej metropolii.
Machu Picchu – najlepiej zachowane miasto Inków. Wybudowane w połowie XV wieku, stanowiło centrum polityczne, duchowe i militarne tego indiańskiego imperium. Zachwyca tu kunszt inkaskich inżynierów – wykuty przez nich blisko 800-metrowy kanał nawadniający działa do dzisiaj.
Chichén Itzá – prekolumbijskie miasto założone przez Majów na półwyspie Jukatan (Meksyk)
w IV-VI w. Na uwagę turystów zasługuje szczególnie Piramida Kukulana. Została wzniesiona na piramidzie schodkowej złożonej z dziewięciu tarasów. Schody prowadzą na szczyt piramidy z czterech stron, każdy bieg ma 91 stopni (razem 364 stopnie), 365 stopień (czyli liczba dni roku słonecznego) stanowi wejście do świątyni.
Koloseum – najbardziej charakterystyczna budowla starożytnego Rzymu. Amfiteatr ten wzniesiony w latach 70- 80 po Chrystusie. Jest to duża, eliptyczna budowla o długości 188 m i szerokości 156 m, obwodzie 524 m, wysokości 48,5 m, z pojemną widownią, która mogła pomieścić pomiędzy 45 a 50 tysiącami widzów.
Tadź Mahal - indyjskie mauzoleum wzniesione przez Szahdżahana z dynastii Wielkich Mogołów, na pamiątkę przedwcześnie zmarłej, ukochanej żony Mumtaz Mahal. Kompleks budowlany Tadź Mahal składa się z głównego mauzoleum z wielką kopułą, w kształcie cebuli i olbrzymiej bramy, symbolizującej wrota do Raju. Jest ona osadzona na plincie (małej prostokątnej płytce umieszczonej pod bazą kolumny), w której rogach stoją cztery minarety – wieże, z których muezin nawołuje wiernych do modlitwy.
I to już wszystkie, oficjalne, cuda świata.