Trwa ładowanie...
d1zxbjd

Cyfrowi nomadzi. Znają klucz to idealnego życia?

Aby móc pracować, potrzebują niewiele - komputer i dostęp do internetu. To pierwsze zmieści się w plecaku, drugie można znaleźć niemal wszędzie. Nie chcą siedzieć w jednym miejscu, w zamkniętym biurze, skoro mogą w tym czasie pracować z górskiej chatki w Austrii, plaży w Hiszpanii czy parku w Seulu? Cyfrowi nomadzi, bo tak się nazywa te osoby, chcą łączyć życie zawodowe z realizowaniem marzenia o zwiedzaniu świata.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zdalna praca jest jednym z najszybciej rosnących trendów społecznych
Zdalna praca jest jednym z najszybciej rosnących trendów społecznych (Shutterstock.com)
d1zxbjd

Wielokrotnie pisaliśmy o osobach, które rzucają dotychczasowe życie i ruszają na podbój świata. Okazuje się, że stało się to tak popularnym zjawiskiem, że w pewnym momencie trzeba było jakoś nazwać tę grupę osób. Wybrano określenie cyfrowi nomadzi. W dużym uproszczeniu to nic innego jak praca zdalna, tyle że połączona z podróżowaniem.

Młodzi, ambitni i niezależni

Jedna z definicji mówi, że to osoby, które nie są związane z konkretnym miejscem, często się przemieszczają i pracują z dowolnego miejsca na ziemi. Co ciekawe, to jeden z najszybciej rosnących trendów społecznych, który dotyczy przede wszystkim ludzi młodych. Blisko 90 proc. z nich to osoby w wieku 25-44 lata. Według raportu przygotowanego przez Natalię Hatalską, założycielkę instytutu badań nad przyszłością Infuture, liczba cyfrowych nomadów może wynieść w 2035 r. nawet miliard osób.

Zobacz też: Wszystko, czego potrzebują do życia, mieści się w plecaku. Dla nich nie ma rzeczy niemożliwych

d1zxbjd

Dlaczego tego typu sposób na życie staje się coraz popularniejszy? Według autorki raportu, jest kilka głównych czynników, które się do tego przyczyniły. Należą do nich m.in. rozwój tanich linii lotniczych, postępująca urbanizacja, zmiany oczekiwań młodszych generacji wobec pracy, życia, a także ich nowe spojrzenie na łączenie pasji, zdobywania doświadczenia i zarabiania.

Wolność i swoboda

Dla zdecydowanej większości cyfrowych nomadów najważniejszymi wartościami w życiu są wolność i niezależność. Mniejszą wagę przywiązują do pieniędzy i rzeczy materialnych.

Czym się zajmują podróżnicy, którzy pracują zdalnie? Większość z nich to freelancerzy, często samozatrudnieni. Są też tacy, którzy związani są z jedną firmą, jednak mają ten komfort, że nie muszą na co dzień przebywać w biurze i mogą pracować skąd tylko chcą. Nomadami określa się też przedsiębiorców i twórców startupów. Jedną z historii o cyfrowym nomadzie przeczytacie tutaj.

d1zxbjd

Zobacz też: Rok w Afryce

d1zxbjd

Podziel się opinią

Share

d1zxbjd

d1zxbjd