Trwa ładowanie...

Czeski tygodnik promuje Polskę. Autorzy zachęcają do wizyt w naszym kraju

Dodatek specjalny czeskiego tygodnika "Refleks" w całości poświęcony jest Polsce. Jego autorzy na 100 stronach przybliżają historię naszego kraju i pokazują najpiękniejsze widoki. Chcą rozprawić się ze stereotypami na temat Polski.

Czeski tygodnik zachęca do podróży po Polsce Czeski tygodnik zachęca do podróży po Polsce Źródło: Adobe Stock, fot: Patryk Kosmider, Reflex
d3e7ybf
d3e7ybf

Viliam Buchert, jeden z realizatorów projektu i zastępca redaktora naczelnego "Reflexu" przekonuje, że Polskę wypada poznać, bo jest fenomenem obecnej polityki europejskiej. Dodatek nazwano "Fenomen Polska". Jego autorzy zwracają uwagę, że będąc w naszym kraju, nie sposób uniknąć historii i dlatego zapraszają czytelników na krótką podróż po historii Polski oraz do ultranowoczesnych muzeów.

Czesi widzą w Polsce kraj inspirujący

W dodatku specjalnym zawarto 10 powodów, dla których warto zajmować się współczesną Polską. Jedną z nich jest fakt, że "jest to znaczący kraj europejski, który wyraźnie przedstawia swoje poglądy i który nie pozwala komukolwiek nim manipulować czy szturchać". Czesi widzą w Polsce także kraj "inspirujący, w którym ludzie są energiczni i stale myślą o tym, jak odnieść sukces, jak coś osiągnąć lub wynaleźć coś nowego".

W wydaniu "Fenomen Polska" sporo miejsca poświęcono atrakcyjnym kierunkom w Polsce. Pojawiły się też pomysły na urlopowe wyjazdy, zachęta do wycieczek rowerowych oraz niektóre dania z kuchni polskiej.

d3e7ybf

Autorzy "Fenomenu Polska" rozmawiali m.in. z dyrektorem generalnym spółki Unipetrol, (która w całości należy do PKN Orlen) Tomaszem Wiatrakiem. Jego zdaniem, jeżeli Czesi odwiedzą nasz kraj, to zauważą, że Polacy lubią Czechów, którym chętnie pomagają. - A gdybym miał wskazać jakąś czeską cechę, byłby to pragmatyzm, my jesteśmy o wiele bardziej emocjonalni - ocenił Polaków i Czechów menedżer.

Polacy są o wiele bardziej emocjonalni

Jak patrzeć na współczesną Polskę radzi w dodatku mieszkając w Czechach od lat dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. Polak słusznie zauważa, że Polacy mają inne doświadczenia historyczne niż Czesi.

- Są bardzo silnie przekonani, że musi istnieć wolna Polska, ponieważ tylko w ten sposób Polak może czuć się indywidualnie wolnym. Dlatego właśnie reagujemy czasami tak emocjonalnie i na obecną walkę Ukraińców o niepodległość. To jest coś, co dobrze znamy - mówił cytowany przez agencję PAP.

d3e7ybf

"Fenomen Polska" zawdzięcza swoje powstanie redaktorom "Reflexu" i właśnie Instytutowi Polskiemu w Pradze. Nad materiałami współpracowano także z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Łódzką Organizacją Turystyczną oraz Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną.

Prawdziwe czeskie knedliki drożdżowe. Szef kuchni zdradził swój przepis

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3e7ybf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e7ybf