Czeski tygodnik promuje Polskę. Autorzy zachęcają do wizyt w naszym kraju
Dodatek specjalny czeskiego tygodnika "Refleks" w całości poświęcony jest Polsce. Jego autorzy na 100 stronach przybliżają historię naszego kraju i pokazują najpiękniejsze widoki. Chcą rozprawić się ze stereotypami na temat Polski.
Viliam Buchert, jeden z realizatorów projektu i zastępca redaktora naczelnego "Reflexu" przekonuje, że Polskę wypada poznać, bo jest fenomenem obecnej polityki europejskiej. Dodatek nazwano "Fenomen Polska". Jego autorzy zwracają uwagę, że będąc w naszym kraju, nie sposób uniknąć historii i dlatego zapraszają czytelników na krótką podróż po historii Polski oraz do ultranowoczesnych muzeów.
Czesi widzą w Polsce kraj inspirujący
W dodatku specjalnym zawarto 10 powodów, dla których warto zajmować się współczesną Polską. Jedną z nich jest fakt, że "jest to znaczący kraj europejski, który wyraźnie przedstawia swoje poglądy i który nie pozwala komukolwiek nim manipulować czy szturchać". Czesi widzą w Polsce także kraj "inspirujący, w którym ludzie są energiczni i stale myślą o tym, jak odnieść sukces, jak coś osiągnąć lub wynaleźć coś nowego".
W wydaniu "Fenomen Polska" sporo miejsca poświęcono atrakcyjnym kierunkom w Polsce. Pojawiły się też pomysły na urlopowe wyjazdy, zachęta do wycieczek rowerowych oraz niektóre dania z kuchni polskiej.
Autorzy "Fenomenu Polska" rozmawiali m.in. z dyrektorem generalnym spółki Unipetrol, (która w całości należy do PKN Orlen) Tomaszem Wiatrakiem. Jego zdaniem, jeżeli Czesi odwiedzą nasz kraj, to zauważą, że Polacy lubią Czechów, którym chętnie pomagają. - A gdybym miał wskazać jakąś czeską cechę, byłby to pragmatyzm, my jesteśmy o wiele bardziej emocjonalni - ocenił Polaków i Czechów menedżer.
Polacy są o wiele bardziej emocjonalni
Jak patrzeć na współczesną Polskę radzi w dodatku mieszkając w Czechach od lat dyrektor Instytutu Polskiego w Pradze Maciej Ruczaj. Polak słusznie zauważa, że Polacy mają inne doświadczenia historyczne niż Czesi.
- Są bardzo silnie przekonani, że musi istnieć wolna Polska, ponieważ tylko w ten sposób Polak może czuć się indywidualnie wolnym. Dlatego właśnie reagujemy czasami tak emocjonalnie i na obecną walkę Ukraińców o niepodległość. To jest coś, co dobrze znamy - mówił cytowany przez agencję PAP.
"Fenomen Polska" zawdzięcza swoje powstanie redaktorom "Reflexu" i właśnie Instytutowi Polskiemu w Pradze. Nad materiałami współpracowano także z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, Łódzką Organizacją Turystyczną oraz Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną.