Trwa ładowanie...

D-Day Hel. "Pamiątkowe zdjęcie z esesmanem"

Już po raz 13. grupy rekonstrukcyjne opanowały miasto w ramach wydarzenia D-Day Hel 2018. – Najpopularniejszym zdjęciem z Helu jest pamiątkowe zdjęcie z esesmanem – napisał do Wirtualnej Polski zaniepokojony czytelnik.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

D-Day Hel. "Pamiątkowe zdjęcie z esesmanem"Źródło: WP.PL
d1bkz0w
d1bkz0w

W przedostatnim tygodniu sierpnia pasjonaci w mundurach wojsk amerykańskich, brytyjskich, kanadyjskich, polskich a także niemieckich odgrywali wydarzenia sprzed ponad 70 lat, czyli słynnego lądowania w Normandii.

Czytelnik sugeruje, że mężczyźni nie tylko pozowali do zdjęć z turystami, ale również wznosili charakterystyczne okrzyki oraz wykonywali jednoznaczne gesty.
– Organizatorom wszystko wymknęło się spod kontroli – denerwuje się pan Sergiusz.

WP.PL / Rekonstruktor w mundurze żołnierza Wehrmachtu
Źródło: WP.PL / Rekonstruktor w mundurze żołnierza Wehrmachtu

List czytelnika wywołał spore emocje. Wielu uczestników podkreśla charakter inscenizacyjny wydarzenia.
– Byłem tam dwa lata temu. Wspaniała zabawa, dużo trudu i pracy włożone przez rekonstruktorów z całej Polski, autentyczny czołg na plaży, pokazy pirotechniczne, ludzie w strojach z epoki chodzący na co dzień po plaży – napisał jeden z internautów.

d1bkz0w

Inni zwracają uwagę na to, że nie zauważyli niestosownego zachowania rekontrustruktorów. A jeszcze kolejni zastanawiają się nad stosownością fotografowania się z mężczyznami w mundurach reprezentującymi wojska niemieckie.

– Trzeba jednak pamiętać o historii i uwrażliwiać również swoje dzieci na wydarzenia, które wydarzyły się ponad 70 lat temu – napisała inna internautka.

Poprosiliśmy, żeby do zarzutów pana Sergiusza odniósł się organizator, czyli Urząd Miejski w Helu.
– Wszystkie osoby biorące udział w rekonstrukcjach były sprawdzane, weryfikowane. Każdy był zarejestrowany i posiadał identyfikator (co było sprawdzane). Bardzo dużą uwagę przykładam do codziennego przekazywania rekonstruktorom zasad zachowania się i pokazywania symboli nazistowskich. W trakcie wydarzenia D-Day Hel 2018 nie mieliśmy żadnej negatywnej uwagi od osób przebywających w tym czasie w Helu – napisał Marek Dykta, sekretarz miasta Helu.

D-Day Hel jest organizowane od 13 lat w Helu. Odbywa się tu inscenizacja bojowego desantu na Hel z udziałem pasjonatów historycznych rekonstrucji wojskowych. Organizatorzy nawiązują do operacji podczas II wojny światowej, która rozpoczęła się 6 czerwca 1944 r. i miała na celu otwarcie tzw. drugiego frontu w zachodniej Europie. Dowodził nią gen. Eisenhower, a udział w niej wzięły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie oraz żołnierze 1. Dywizji Pancernej gen. Stanisława Maczka.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Dzień rozpoczęcia operacji został nazwany przez aliantów D-Day, czyli Dzień D (zgodnie z definicją Słownika Wojskowego Departamentu Obrony USA termin ten oznaczał nienazwany dzień, w którym rozpoczyna się lub ma się rozpocząć dana operacja).

D-Day Hel to parada żywej historii, w której zgromadzona publiczność może podziwiać z bliska na ulicach Helu uczestników imprezy w mundurach historycznych, prawdziwe pojazdy wojskowe z tamtych lat oraz obserwować je w trakcie widowisk ukazujących epizody bitewne.

WP.PL
Źródło: WP.PL

Każdy może zobaczyć nie tylko przechadzających się po mieście żołnierzy walczących wówczas armii, ale także zobaczyć to wszystko w akcji. Założeniem organizatorów było, aby Hel przypominał małe, francuskie miasteczko w Normandii z 1944 r. Na uliczkach oraz w wielu miejscach miasta przedstawiane są inscenizacje oraz potyczki batalistyczne.

d1bkz0w

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Bunkry, schrony, największe działo świata. Fortyfikacje Mierzei Helskiej

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1bkz0w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1bkz0w

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj