Trwa ładowanie...

"Dawid" Michała Anioła nie będzie już gwiazdą reklamy. Sąd wydał wyrok

Sąd opowiedział się jednoznacznie. Wizerunek posągu "Dawida" autorstwa Michała Anioła nie będzie mógł być wykorzystywany w sposób komercyjny. Młody, przystojny atleta nie może być gwiazdą billboardów czy ulotek. Zakaz obejmuje Europę.

"Dawid" Michała Anioła nie będzie już gwiazdą reklamy. Sąd wydał wyrokŹródło: Wikimedia Commons CC BY-SA
d2lylqn
d2lylqn

Michał Anioł, twórca dzieła, karierę rozwijał we Florencji i tam też powstał jego wybitny posąg, który stał się symbolem Florencji. Rzeźba po dziś dzień wzbudza zachwyt i nie ma osoby, która by o niej nie słyszała albo widziała, chociażby na zdjęciach. Popularność Dawida jest na tyle duża, że znaleźli się tacy, którzy jego wizerunek wykorzystywali.

Jak informuje "Rzeczpospolita", teraz to się zmieni. Są wydał orzeczenie: "Całkowity zakaz wykorzystywania w celach komercyjnych wizerunku Dawida dłuta Michała Anioła we Włoszech i w Europie". Sprawę przeciwko firmie, która posługiwała się jego wizerunkiem, wytoczyła Galeria Handlowa, w której to znajduje się rzeźba 20/30-letniego, muskularnego mężczyzny o nostalgicznym spojrzeniu.

Wikimedia Commons CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons CC BY-SA

"Spółka ta - zauważają włoskie media - działa jak klasyczny 'konik', to znaczy kupuje bilety do galerii sztuki, a następnie sprzedaje je turystom po wyższej cenie, posługując się przy tym wizerunkiem Dawida"- opisuje sprawę "Rzeczpospolita".

d2lylqn

Agencja ma niezwłocznie wycofać wszystkie materiały z twarzą i ciałem Dawida. Wyrok sądu obejmu także usunięcie wizerunku młodzieńca ze strony internetowej firmy.

Zobacz też: Znaleźli barokową rzeźbę. Skradziono ją z kościoła ok. 70 lat temu

d2lylqn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lylqn