Trwa ładowanie...
d483l6a

Dlaczego Polska to Polska – czyli, skąd wzięły się nazwy państw?

Nasza ojczyzna to Państwo Panów Aniołów Polska, Poland, Polen – w większości języków europejskich nazwa naszego kraju odnosi się do plemienia Polan, które dało początek największemu państwu Słowian zachodnich.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dlaczego Polska to Polska – czyli, skąd wzięły się nazwy państw?
(Shutterstock.com)
d483l6a

Są jednak wyjątki. Najpiękniej o naszym kraju mówią Węgrzy (i trudno się dziwić, wszak: "Polak, Węgier dwa bratanki..."), którzy nazywają Polskę Lengyelorszag, co oznacza: "Państwo Panów Aniołów" (Polak to po węgiersku Lengyel, czyli Pan Anioł). Skąd wzięła się tak zaszczytna nazwa? Nie wiadomo, ale ważne, że jest!

W języku tureckim Polska to Polonya. W minionych stuleciach nad Bosforem kraj nasz określano jednak także jako Lehistan (Kraj Lecha). Podobna nazwa - Lahestan, odwołująca się do mitycznego twórcy państwa nad Wartą, funkcjonuje również w języku perskim i arabskim.

Węgry - ta nazwa od plemion się wywodzi

A skąd wzięła się nazwa Węgry? Nasi bratankowie określają przecież swoje państwo jako Magyarorszag. W języku angielskim Węgry to Hungary – co jest nawiązaniem do plemienia Hunów, które niegdyś zajmowało między innymi tereny nad Dunajem.
Polski termin Węgry także odwołuje się do nazw mieszkających tu niegdyś plemion, które pierwotnie brzmiały "Onogur", "Ongur", a które dawni Słowianie czytali jak "(w)-ągri".

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Niemcy - niemi, z nimi nie można się porozumieć

Nazwa naszego zachodniego sąsiada w języku polskim jest do dzisiaj sporą zagadką. Dlaczego Niemcy to Niemcy? Czyżby stało się tak z powodu niezrozumiałości języka tego germańskiego narodu przez naszych przodków (Niemcy – a więc "niemi", tacy, z którymi nie sposób się porozumieć). A może, jak uważają niektórzy, nazwa ta pochodzi od plemienia germańskiego Nemeti, o którym wspominał już rzymski historyk Tacyt?

d483l6a

Rumunia - wschodni Rzym

Skoro już jesteśmy przy Rzymianach, to właśnie od nich wywodzi się nazwa obecnej Rumunii (przed tysiącleciami były to wschodnie rubieże Imperium Rzymskiego – noszące nazwę Dacja – od plemienia w tych stronach mieszkającego).

Włochy - ziemia romańska

Same Włochy – kolebka Imperium – biorą swą nazwę w naszym języku od plemienia Wolków. Początkowo słowo Włochy i jego odmiany (np. Wołochy, Wołoszczyzna) było stosowane w języku polskim, na określenie wszystkich ludów romańskich, potem nazwę tę ograniczono jedynie do Italii.

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Austria - marchia wschodnia

Nazwa leżącej na północ od Włoch Austrii nie budzi wątpliwości. Jest to spolszczone określenie Österreich – dawnej marchii wschodniej, należącej do monarchii Karola Wielkiego.

d483l6a

Islandia - kraina lodu

Wątpliwości nie budzi także nazwa Islandii. Ta najbardziej na północny-zachód wysunięta wyspa naszego kontynentu to niemal we wszystkich językach właśnie "kraina lodu". Tak określił ją średniowieczny wiking Flóki Vilgerðarson. Jak podają źródła historyczne, wcześniej znano ją pod nazwą Snaeland ("śnieżna kraina").

   Shutterstock.com
(Shutterstock.com)

Francja - kraj wolnych ludzi

Francja, o której teraz, z racji wyborów, tak głośno, to "kraj Franków". To germańskie plemię uległo w ciągu wieków całkowitej romanizacji i dzisiejsi Francuzi należą już do ludów łacińskich. Samo zaś słowo "franco", które dało nazwę plemieniu i państwu znaczy w języku polskim "wolny"

Rosja - wzięła początek od Rusów

Rosja – największe państwo europejskie, wzięła swoją nazwę ludu Rusów, którego pochodzenie etniczne nie jest jednak jednoznacznie określone. Według niektórych uczonych, było to plemię słowiańskie, które skolonizowało dorzecza trzech rzek - Wołchowu, Wołgi i Dniepru. Inni badacze uważają, że Rusowie byli ludem nordyckim przybyłym na te tereny ze Skandynawii.
Miało to nastąpić na przełomie VIII i IX wieku.

d483l6a

Podziel się opinią

Share
d483l6a
d483l6a