Trwa ładowanie...

Dlaczego Polska to Polska – czyli, skąd wzięły się nazwy państw?

Nasza ojczyzna to Państwo Panów Aniołów Polska, Poland, Polen – w większości języków europejskich nazwa naszego kraju odnosi się do plemienia Polan, które dało początek największemu państwu Słowian zachodnich.

Dlaczego Polska to Polska – czyli, skąd wzięły się nazwy państw?Źródło: Shutterstock.com
dlgr3j3
dlgr3j3

Są jednak wyjątki. Najpiękniej o naszym kraju mówią Węgrzy (i trudno się dziwić, wszak: "Polak, Węgier dwa bratanki..."), którzy nazywają Polskę Lengyelorszag, co oznacza: "Państwo Panów Aniołów" (Polak to po węgiersku Lengyel, czyli Pan Anioł). Skąd wzięła się tak zaszczytna nazwa? Nie wiadomo, ale ważne, że jest!

W języku tureckim Polska to Polonya. W minionych stuleciach nad Bosforem kraj nasz określano jednak także jako Lehistan (Kraj Lecha). Podobna nazwa - Lahestan, odwołująca się do mitycznego twórcy państwa nad Wartą, funkcjonuje również w języku perskim i arabskim.

Węgry - ta nazwa od plemion się wywodzi

A skąd wzięła się nazwa Węgry? Nasi bratankowie określają przecież swoje państwo jako Magyarorszag. W języku angielskim Węgry to Hungary – co jest nawiązaniem do plemienia Hunów, które niegdyś zajmowało między innymi tereny nad Dunajem.
Polski termin Węgry także odwołuje się do nazw mieszkających tu niegdyś plemion, które pierwotnie brzmiały "Onogur", "Ongur", a które dawni Słowianie czytali jak "(w)-ągri".

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Niemcy - niemi, z nimi nie można się porozumieć

Nazwa naszego zachodniego sąsiada w języku polskim jest do dzisiaj sporą zagadką. Dlaczego Niemcy to Niemcy? Czyżby stało się tak z powodu niezrozumiałości języka tego germańskiego narodu przez naszych przodków (Niemcy – a więc "niemi", tacy, z którymi nie sposób się porozumieć). A może, jak uważają niektórzy, nazwa ta pochodzi od plemienia germańskiego Nemeti, o którym wspominał już rzymski historyk Tacyt?

Rumunia - wschodni Rzym

Skoro już jesteśmy przy Rzymianach, to właśnie od nich wywodzi się nazwa obecnej Rumunii (przed tysiącleciami były to wschodnie rubieże Imperium Rzymskiego – noszące nazwę Dacja – od plemienia w tych stronach mieszkającego).

dlgr3j3

Włochy - ziemia romańska

Same Włochy – kolebka Imperium – biorą swą nazwę w naszym języku od plemienia Wolków. Początkowo słowo Włochy i jego odmiany (np. Wołochy, Wołoszczyzna) było stosowane w języku polskim, na określenie wszystkich ludów romańskich, potem nazwę tę ograniczono jedynie do Italii.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Austria - marchia wschodnia

Nazwa leżącej na północ od Włoch Austrii nie budzi wątpliwości. Jest to spolszczone określenie Österreich – dawnej marchii wschodniej, należącej do monarchii Karola Wielkiego.

Islandia - kraina lodu

Wątpliwości nie budzi także nazwa Islandii. Ta najbardziej na północny-zachód wysunięta wyspa naszego kontynentu to niemal we wszystkich językach właśnie "kraina lodu". Tak określił ją średniowieczny wiking Flóki Vilgerðarson. Jak podają źródła historyczne, wcześniej znano ją pod nazwą Snaeland ("śnieżna kraina").

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Francja - kraj wolnych ludzi

Francja, o której teraz, z racji wyborów, tak głośno, to "kraj Franków". To germańskie plemię uległo w ciągu wieków całkowitej romanizacji i dzisiejsi Francuzi należą już do ludów łacińskich. Samo zaś słowo "franco", które dało nazwę plemieniu i państwu znaczy w języku polskim "wolny"

Rosja - wzięła początek od Rusów

Rosja – największe państwo europejskie, wzięła swoją nazwę ludu Rusów, którego pochodzenie etniczne nie jest jednak jednoznacznie określone. Według niektórych uczonych, było to plemię słowiańskie, które skolonizowało dorzecza trzech rzek - Wołchowu, Wołgi i Dniepru. Inni badacze uważają, że Rusowie byli ludem nordyckim przybyłym na te tereny ze Skandynawii.
Miało to nastąpić na przełomie VIII i IX wieku.

dlgr3j3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dlgr3j3

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj