Trwa ładowanie...

Dlaczego w oknach samolotów są małe dziurki?

Siedząc przy oknie w samolocie, wiele osób zauważa małą dziurkę w szybie. Nie ma powodu do obaw - te niewielkie otwory są tam z konkretnego powodu i bez nich mogłoby wystąpić wiele problemów na pokładzie.

W oknach samolotu znajdują się małe dziurkiW oknach samolotu znajdują się małe dziurkiŹródło: Adobe Stock, fot: Jakub Rutkiewicz
d4h44zb
d4h44zb

Widok małej dziurki w szybie może przestraszyć szczególnie tych, którzy lecą samolotem po raz pierwszy. Na szczęście okno składa się z kilku warstw, a jedynie środkowa z nich zawiera otwór.

Małe otwory o wielkiej mocy

Okazuje się, że te małe otwory są kluczowe, ponieważ regulują ciśnienie we wnętrzu samolotu, co sprawia, że podróż jest bardziej komfortowa dla pasażerów.

Okna w samolotach są zaprojektowane tak, aby niwelować różnice ciśnienia między wnętrzem statku powietrznego a zewnętrznym środowiskiem.

d4h44zb

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tłumy w Gdyni. "To był niezły odlot"

Pilot Mark Vanhoenacker wyjaśnia, że zarówno środkowa, jak i zewnętrzna szyba są dostatecznie mocne, aby wytrzymać różnice ciśnień, przy czym to zewnętrzna szyba jest najbardziej obciążona dzięki otworowi odpowietrzającemu.

Otwory odpowietrzające mają dodatkową funkcję. Pozwalają wilgoci wydostać się z kabiny, co zapobiega zamgleniu okien.

d4h44zb

Co oznacza trójkąt nad oknem?

Nie każdy zwraca na to uwagę, ale innym ciekawym elementem w okolicy okien w samolocie są małe nalepki z czarnym trójkątem. Służą one załodze do lokalizacji miejsc, z których najlepiej widać skrzydła samolotu.

Skrzydła samolotu mają więcej funkcji, niż mogłoby się wydawać. Odpowiadają za większość siły nośnej, utrzymują silniki i mieszczą paliwo. Przed startem załoga zawsze sprawdza, czy skrzydła są w dobrym stanie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4h44zb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h44zb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj