Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie? Odpowiedzi należy szukać na statku
Wydawałoby się, że w przypadku samolotów już wszystko zostało wyjaśnione. Okazuje się jednak, że jest jedno pytanie, na którą ciężko znaleźć odpowiedź. Dotyczy kwestii wejścia do samolotu, a mianowicie tego, dlaczego zawsze znajduje się po lewej stronie.
Bez względu na producenta maszyny, kraj oraz ruch lewo czy prawostronny, pasażerowie zawsze wchodzą do samolotu pasażerskiego z lewej strony. Drzwi z prawej nie są nigdy używane przez pasażerów. Wyjątek stanowią niewielkie, dwuosobowe maszyny, aby łatwiej było do nich wejść.
Z czego wynika taki, a nie inny układ drzwi? Okazuje się, że funkcjonuje od samego początku istnienia lotnictwa komercyjnego. Decyzje najprawdopodobniej zapadły już w przedwojennych biurach projektowych, a następnie się ich trzymano.
Najpopularniejsze wyjaśnienie ma związek ze statkami, które mają dwie burty – prawą (sterburta) i lewą (bakburta). Sternik operujący wiosłem zawsze stał plecami do lewej burty, a jego wiosło schodziło do wody z burty prawej. Jednostki dopływały do nabrzeża tylko z jednego kierunku - lewą burtą, ponieważ nie było na niej wiosła sterowego, dzięki czemu nie można go było uszkodzić.
Statki miały wiosło sterowe z tej samej strony z prostego powodu - aby łatwiej było zachować porządek podczas przemieszczania się w zazwyczaj ciasnym porcie. W opinii współczesnych pilotów i producentów podniebnych maszyn, właśnie tym sugerowali się pierwsi projektanci samolotów, do których budowy dostosowały się lotniska czy firmy produkujące rękawy lotnicze.
Źródło: Travel + Leisure