Trwa ładowanie...

Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie? Odpowiedzi należy szukać na statku

Wydawałoby się, że w przypadku samolotów już wszystko zostało wyjaśnione. Okazuje się jednak, że jest jedno pytanie, na którą ciężko znaleźć odpowiedź. Dotyczy kwestii wejścia do samolotu, a mianowicie tego, dlaczego zawsze znajduje się po lewej stronie.

Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie? Odpowiedzi należy szukać na statkuŹródło: Shutterstock.com
d20ols8
d20ols8

Bez względu na producenta maszyny, kraj oraz ruch lewo czy prawostronny, pasażerowie zawsze wchodzą do samolotu pasażerskiego z lewej strony. Drzwi z prawej nie są nigdy używane przez pasażerów. Wyjątek stanowią niewielkie, dwuosobowe maszyny, aby łatwiej było do nich wejść.

Z czego wynika taki, a nie inny układ drzwi? Okazuje się, że funkcjonuje od samego początku istnienia lotnictwa komercyjnego. Decyzje najprawdopodobniej zapadły już w przedwojennych biurach projektowych, a następnie się ich trzymano.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Najpopularniejsze wyjaśnienie ma związek ze statkami, które mają dwie burty – prawą (sterburta) i lewą (bakburta). Sternik operujący wiosłem zawsze stał plecami do lewej burty, a jego wiosło schodziło do wody z burty prawej. Jednostki dopływały do nabrzeża tylko z jednego kierunku - lewą burtą, ponieważ nie było na niej wiosła sterowego, dzięki czemu nie można go było uszkodzić.

d20ols8

Statki miały wiosło sterowe z tej samej strony z prostego powodu - aby łatwiej było zachować porządek podczas przemieszczania się w zazwyczaj ciasnym porcie. W opinii współczesnych pilotów i producentów podniebnych maszyn, właśnie tym sugerowali się pierwsi projektanci samolotów, do których budowy dostosowały się lotniska czy firmy produkujące rękawy lotnicze.

Źródło: Travel + Leisure

Zobacz też: Lotnisko Chopina od środka

d20ols8
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d20ols8

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj