Trwa ładowanie...
d3jkk4w

Dlaczego wejście do samolotu znajduje się po lewej stronie? Odpowiedzi należy szukać na statku

Wydawałoby się, że w przypadku samolotów już wszystko zostało wyjaśnione. Okazuje się jednak, że jest jedno pytanie, na którą ciężko znaleźć odpowiedź. Dotyczy kwestii wejścia do samolotu, a mianowicie tego, dlaczego zawsze znajduje się po lewej stronie.
Share
Wiele wskazuje na to, że pierwsi producenci samolotów podczas projektowania kierowali się budową statków.
Wiele wskazuje na to, że pierwsi producenci samolotów podczas projektowania kierowali się budową statków.Źródło: Shutterstock.com
d3jkk4w

Bez względu na producenta maszyny, kraj oraz ruch lewo czy prawostronny, pasażerowie zawsze wchodzą do samolotu pasażerskiego z lewej strony. Drzwi z prawej nie są nigdy używane przez pasażerów. Wyjątek stanowią niewielkie, dwuosobowe maszyny, aby łatwiej było do nich wejść.

Z czego wynika taki, a nie inny układ drzwi? Okazuje się, że funkcjonuje od samego początku istnienia lotnictwa komercyjnego. Decyzje najprawdopodobniej zapadły już w przedwojennych biurach projektowych, a następnie się ich trzymano.

   Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Najpopularniejsze wyjaśnienie ma związek ze statkami, które mają dwie burty – prawą (sterburta) i lewą (bakburta). Sternik operujący wiosłem zawsze stał plecami do lewej burty, a jego wiosło schodziło do wody z burty prawej. Jednostki dopływały do nabrzeża tylko z jednego kierunku - lewą burtą, ponieważ nie było na niej wiosła sterowego, dzięki czemu nie można go było uszkodzić.

d3jkk4w

Statki miały wiosło sterowe z tej samej strony z prostego powodu - aby łatwiej było zachować porządek podczas przemieszczania się w zazwyczaj ciasnym porcie. W opinii współczesnych pilotów i producentów podniebnych maszyn, właśnie tym sugerowali się pierwsi projektanci samolotów, do których budowy dostosowały się lotniska czy firmy produkujące rękawy lotnicze.

Źródło: Travel + Leisure

Zobacz też: Lotnisko Chopina od środka

d3jkk4w

Podziel się opinią

Share
d3jkk4w
d3jkk4w