W PodróżyDługi weekend sierpniowy w Polsce. Tyle trzeba wydać w górach i nad morzem

Długi weekend sierpniowy w Polsce. Tyle trzeba wydać w górach i nad morzem

Wielkimi krokami zbliża się jeden z najbardziej oczekiwanych długich weekendów w roku. 15 sierpnia - dzień wolny od pracy, który wypada w poniedziałek - jest dla wielu Polaków okazją do krótkich lub dłuższych wyjazdów. Ten długi weekend jest szczególnie lubiany ze względu na bardzo duże prawdopodobieństwo świetnej pogody. Dokąd warto się wybrać i ile to kosztuje?

Nad Bałtykiem w długi weekend można się spodziewać sporych tłumów
Nad Bałtykiem w długi weekend można się spodziewać sporych tłumów
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Jedni w sierpniu planują wypad na trzy dni, czyli weekend przedłużony o 15 sierpnia, inni biorą cztery dni urlopu i ciesząc się dziewięcioma dniami wolnymi, planują dłuższe wakacje. W sierpniówkę należy przygotować się na tłumy w popularnych turystycznie miejscowościach, więc jeśli marzymy o ciszy i spokoju wybierzmy mniej znane zakątki.

Długi weekend sierpniowy 2022 - królują kierunki nadmorskie

- Jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki, to tu nie ma żadnego zaskoczenia. Jak na wakacje przystało, przeważają tu przede wszystkim miejscowości nadmorskie - z Władysławowem, Kołobrzegiem, Międzyzdrojami, Łebą i Sarbinowem na czele - mówi Karol Wiak z Nocowanie.pl. - Trzy dni to również dobra okazja, by wyruszyć na weekend w góry. Oprócz Zakopanego i Karpacza, które są oblegane przy każdej możliwej okazji, tłumów możemy spodziewać się w Bieszczadach, Pieninach czy w miejscowościach Beskidu Śląskiego - dodaje.

Inflacja daje się mocno we znaki

To, co martwi całą branżę turystyczną, to fakt, że zainteresowanie wyjazdami sierpniowymi jest obecnie około 50 proc. mniejsze niż w tym samym momencie w zeszłym roku.

- Obecnie dane portalu Nocowanie.pl wskazują na 40 proc. mniej zapytań o nocleg, a dane sierpniowe nie napawają optymizmem. Wszystkiemu winna jest inflacja, ciągle rosnące ceny i strach przed tym, co będzie dalej - mówi Wiak.

Podwyżka cen nie ominęła również branży noclegowej - podczas weekendu sierpniowego nad morzem, musimy zapłacić nawet 100-120 zł od osoby za dobę. Podobnie wygląda sytuacja w popularnych regionach górskich.

W tej chwili szacujemy, że średni koszt noclegów za osobę jest co najmniej o kilkanaście procent wyższy niż rok temu. Częstą reakcją na wzrost kosztów wakacji jest również skrócenie planowanego urlopu.

Morskie Oko to popularny cel wycieczek z Zakopanego
Morskie Oko to popularny cel wycieczek z Zakopanego© Adobe Stock | Ryschuk Dmitry

Połowa Polaków wyjedzie na długi weekend w sierpniu

- Ciężko mówić o dokładnej liczbie turystów, która wyjedzie na długi weekend sierpniowy. Większość z nich łączy swój wakacyjny wypoczynek z tym okresem, który przypada na połowę sierpnia. Są też oczywiście takie osoby, które są już po wakacjach, ale mimo wszystko wyjadą jeszcze na te trzy dni, by skorzystać z ostatnich dni wakacji i sprzyjających temperatur. Szacuje się, że około połowa Polaków wyjedzie na długi weekend sierpniowy - zarówno dalej od domu, jak i w pobliżu miejsca swojego zamieszkania - wyjaśnia Karol Wiak.

Czołowa "10" najchętniej wybieranych miejscowości na długi weekend sierpniowy przedstawia się następująco (dane Nocowanie.pl na 20 lipca 2022 r.):

  1. Władysławowo
  2. Łeba
  3. Krynica Morska
  4. Zakopane
  5. Karpacz
  6. Kołobrzeg
  7. Międzyzdroje
  8. Pobierowo
  9. Okuninka nad Jeziorem Białym
  10. Gdańsk

Rekordowo wysokie ceny nad morzem? Ekspert o "specyficznym roku"

Źródło artykułu:WP Turystyka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (37)