Trwa ładowanie...
d13p2mj

Dom Zdrojowy w gdańskim Brzeźnie. Właśnie ruszyła jego modernizacja

Kierując się w stronę brzeźnieńskiej plaży, można nawet nie zwrócić uwagi na ten budynek. Idąc bowiem deptakiem prowadzącym od pętli tramwajowej, Dom Zdrojowy widoczny jest od strony mało reprezentatywnego boku. Zresztą obiekt ten również od frontu nie prezentował się zbyt zachęcająco, ale to ma się wkrótce zmienić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Do tej pory Dom Zdrojowy wyglądał właśnie tak, ale niedługo odzyska dawny blask
Do tej pory Dom Zdrojowy wyglądał właśnie tak, ale niedługo odzyska dawny blask (fotopolska.eu, Fot: elmis)
d13p2mj

Pierwszy Dom Zdrojowy powstał w Brzeźnie już w latach 20. XIX w. z inicjatywy Jana Jerzego Haffnera, który był jednym ze współzałożycieli uzdrowiska w Sopocie. Jednak obiekt, który przetrwał do naszych czasów pochodzi z późniejszego 1893 r. Można tu było zażyć m.in. kąpieli w podgrzewanej wodzie z zatoki czy skosztować dań w znajdującej się wewnątrz restauracji.

Po II wojnie światowej w środku urządzono mieszkania komunalne, przebudowując część wystroju – np. zamurowano drewniane werandy i postawiono ściany działowe. Ostatni gruntowny remont był przeprowadzany w Domu Zdrojowym w latach 60. Nic więc dziwnego, że w końcu zrodził się pomysł jego modernizacji wraz z otaczającym go parkiem.

d13p2mj

Cały teren jest zarządzany przez Hewelianum, czyli gdańskie centrum nauki, organizujące wiele wydarzeń edukacyjnych. W zrewitalizowanym parku, który obecnie służy za dziki parking, powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej, a od strony zatoki usytuowane zostaną ścieżka edukacyjna i hotel dla owadów.

Hevelianum
Podziel się

W odnowionym Domu Zdrojowym utworzone zostaną również miejsca noclegowe i restauracja. Nie zabraknie także nowych miejsc parkingowych.

d13p2mj

Prace wewnątrz będą polegały m.in. na usunięciu tych elementów zabudowy, które nie są zabytkami (posadzki, obudowy sufitów, ściany działowe), a także na odnowieniu oryginalnego wyposażenia.

Koszt modernizacji całego terenu początkowo miał wynosić ok. 15 mln zł, jednak wyłoniony wykonawca zaproponował 23 mln zł. Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu miasta, a prace maja potrwać 18 miesięcy. Odnowiony Dom Zdrojowy zostanie więc oddany do użytku w 2021 r.

Źródło: WhiteMAD

d13p2mj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najmodniejszy kurort w Polsce. Dwa oblicza Sopotu

d13p2mj

Podziel się opinią

Share

d13p2mj

d13p2mj