Trwa ładowanie...

Dom Zdrojowy w gdańskim Brzeźnie. Właśnie ruszyła jego modernizacja

Kierując się w stronę brzeźnieńskiej plaży, można nawet nie zwrócić uwagi na ten budynek. Idąc bowiem deptakiem prowadzącym od pętli tramwajowej, Dom Zdrojowy widoczny jest od strony mało reprezentatywnego boku. Zresztą obiekt ten również od frontu nie prezentował się zbyt zachęcająco, ale to ma się wkrótce zmienić.

Dom Zdrojowy w gdańskim Brzeźnie. Właśnie ruszyła jego modernizacjaŹródło: fotopolska.eu, fot: elmis
d4bpji1
d4bpji1

Pierwszy Dom Zdrojowy powstał w Brzeźnie już w latach 20. XIX w. z inicjatywy Jana Jerzego Haffnera, który był jednym ze współzałożycieli uzdrowiska w Sopocie. Jednak obiekt, który przetrwał do naszych czasów pochodzi z późniejszego 1893 r. Można tu było zażyć m.in. kąpieli w podgrzewanej wodzie z zatoki czy skosztować dań w znajdującej się wewnątrz restauracji.

Po II wojnie światowej w środku urządzono mieszkania komunalne, przebudowując część wystroju – np. zamurowano drewniane werandy i postawiono ściany działowe. Ostatni gruntowny remont był przeprowadzany w Domu Zdrojowym w latach 60. Nic więc dziwnego, że w końcu zrodził się pomysł jego modernizacji wraz z otaczającym go parkiem.

Cały teren jest zarządzany przez Hewelianum, czyli gdańskie centrum nauki, organizujące wiele wydarzeń edukacyjnych. W zrewitalizowanym parku, który obecnie służy za dziki parking, powstanie Centrum Edukacji Ekologicznej, a od strony zatoki usytuowane zostaną ścieżka edukacyjna i hotel dla owadów.

Hevelianum
Źródło: Hevelianum

W odnowionym Domu Zdrojowym utworzone zostaną również miejsca noclegowe i restauracja. Nie zabraknie także nowych miejsc parkingowych.

Prace wewnątrz będą polegały m.in. na usunięciu tych elementów zabudowy, które nie są zabytkami (posadzki, obudowy sufitów, ściany działowe), a także na odnowieniu oryginalnego wyposażenia.

Koszt modernizacji całego terenu początkowo miał wynosić ok. 15 mln zł, jednak wyłoniony wykonawca zaproponował 23 mln zł. Inwestycja jest w całości finansowana z budżetu miasta, a prace maja potrwać 18 miesięcy. Odnowiony Dom Zdrojowy zostanie więc oddany do użytku w 2021 r.

d4bpji1

Źródło: WhiteMAD

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Najmodniejszy kurort w Polsce. Dwa oblicza Sopotu

d4bpji1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4bpji1