Trwa ładowanie...

Dramat 13-latki. Mimo ważnego biletu nie została wpuszczona do samolotu

Nastoletnia Ewa z Gdańska poleciała do Wielkiej Brytanii na wakacyjny obóz językowy. Lot z Warszawy do Londynu przebiegł bezproblemowo, niestety podróż powrotna okazała się dla dziewczynki prawdziwym koszmarem. - Córka przeżyła horror, który być może na zawsze zachwiał jej poczuciem bezpieczeństwa - mówi mama dziecka w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Rodzina z Gdańska z pewnością nie będzie miała dobrego zdania o polskim przewoźniku Rodzina z Gdańska z pewnością nie będzie miała dobrego zdania o polskim przewoźniku Źródło: Adobe Stock, fot: Tomasz Warszewski
d1ltuvf
d1ltuvf

Ewa miała wrócić do Polski z London Heathrow samolotem Polskich Linii Lotniczych LOT 15 lipca o godzinie 18.10. 13-latka przybyła do portu lotniczego trzy godziny przed planowaną godziną wylotu i przeszła odprawę paszportowo-biletową, pod opieką osoby ze szkoły językowej, która organizowała obóz. Wówczas nic nie zapowiadało tego, co wydarzyło się później.

Traumatyczne przeżycie 13-latki

- Opiekun towarzyszący Ewie nie został poinformowany, że pomimo ważnego biletu córka nie poleci zaplanowanym lotem. Informacja ta została przekazana Ewie dopiero o godzinie 18, podczas próby wejścia na pokład. Dziecko przeżyło szok - mówi pani Marta, matka dziewczynki, cytowana przez "Gazetę Wyborczą". Rodziców dziecka nikt nie poinformował o zaistniałej sytuacji, dopiero godzinę później zadzwoniła do nich zestresowana córka.

- Poprosiliśmy ją, aby spróbowała znaleźć pracownika obsługi lotniska, który mógłby skontaktować się z nami i wyjaśnić problem. W tym samym czasie próbowaliśmy uzyskać informacje, dzwoniąc na infolinię LOT, ale pracownik infolinii powiedział tylko, że przysługuje nam odszkodowanie i polecił kontakt z lotniskiem Heathrow - relacjonuje matka dziewczynki z Gdańska.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Drogo i ciasno, ale chętnych nie brakuje. Tak wygląda hotel kapsułowy na lotnisku w Warszawie

Na lotnisku w Warszawie rodzice nastolatki zostali poinformowani, że niewpuszczenie dziecka z ważnym biletem na pokład samolotu, jest niedopuszczalne. Pracownik polskiego portu lotniczego sprawdził również, że najszybszy lot, którym dziewczynka mogłaby wrócić do domu, będzie dopiero następnego dnia. W związku z tym Ewa powinna spędzić noc w hotelu w towarzystwie pracownika linii lotniczej. Jak się okazało, procedury na brytyjskim lotnisku nie zakładają, że jakikolwiek pracownik musi opiekować się nieletnim dzieckiem, pozostawionym na lotnisku. Dlatego też poproszono rodziców o przesłanie zgody, aby córka spędziła noc w hotelowym pokoju zupełnie sama.

d1ltuvf

Niekończące się problemy

Rodzice oczywiście nie byli zadowoleni, ale postawieni pod ścianą, zgodzili się. To jednak nie rozwiązało problemu z nocowaniem, bowiem żaden hotel nie wyraził zgody na zakwaterowanie w pokoju dziecka bez pełnoletniego opiekuna.

Ostatecznie rodzice zadzwonili z prośbą o pomoc do swojej znajomej z Londynu, która zgodziła się przenocować dziewczynkę, aby ta nie musiała spędzać nocy na lotnisku. Ewa pojechała do niej taksówką, a następnego dnia w ten sam sposób wróciła do portu, aby polecieć do Polski, gdzie w napięciu czekali na nią zestresowani rodzice.

Terminal na lotnisku London Heathrow Adobe Stock
Terminal na lotnisku London HeathrowŹródło: Adobe Stock, fot: Markus Mainka

- Przez skandaliczne i bezduszne decyzje pracowników LOT-u nasza córka została narażona na potężny stres i być może niebezpieczeństwo, a my na nerwy i dodatkowe koszty - oburzają się rodzice, którzy wkrótce po zdarzeniu złożyli do Sekcji Reklamacji Pasażerskich LOT-u pismo z żądaniem wyjaśnienia sytuacji oraz roszczeniem o odszkodowanie. Od feralnych wydarzeń minęło ponad siedem tygodni, a rodzina nie otrzymała żadnej odpowiedzi.

d1ltuvf

Biuro prasowe LOT-u nie udzieliło także wciąż odpowiedzi na pytania "Gazety Wyborczej", m.in. o powód niewpuszczenia dziewczynki na pokład samolotu, które zostały zadane w połowie sierpnia br.

Redakcja Wirtualnej Polski również zgłosiła się do LOT-u z prośbą o skomentowanie sprawy. Zapytaliśmy ich m.in. o to, dlaczego 13-latka mimo posiadania biletu nie wróciła do Polski planowanym lotem, a także, na jaką rekompensatę za tak traumatyczne doświadczenie może liczyć rodzina.

- Po wyjaśnieniu tej sprawy niestety okazało się, że błąd popełnił nasz agent na lotnisku w Londynie - wyjaśnił nam Krzysztof Moczulski z LOT. - Ta konkretna pasażerka nie była umieszczona w rezerwacji grupowej (z pozostałym dziesięciorgiem dzieci) i nie posiadała statusu UMNR, więc system potraktował ją, jak dorosłego pasażera. Ewidentny błąd agenta polegał na tym, że widząc przed sobą osobę niepełnoletnią, wycofał ją z rejsu. Rodziców i naszą niepełnoletnią pasażerkę bardzo przepraszamy – taka sytuacja nie powinna mieć miejsca. Agent został odpowiednio pouczony i przeprowadził szkolenie odświeżające w zakresie stosownych procedur.

d1ltuvf

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1ltuvf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ltuvf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj