Trwa ładowanie...
Wakacje.pl
Nocowanie.pl
Plaże
Wyspy
Egzotyka
W Podróży
Miasta
Poza miastem
Ludzie
Wideo
Zobacz inne
Najnowsze
Popularne

Drapacz chmur na wrocławskim rynku. Projekt sprzed 100 lat

Wieżowce na stałe wpisały się już w panoramy dużych miast w Polsce. Okazuje się jednak, że niewiele brakowało, żeby nowoczesny drapacz chmur stanął na wrocławskim rynku już 100 lat temu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kontrowersyjny projekt Maxa Berga zakładał budowę wieżowca na wrocławskim rynku
Kontrowersyjny projekt Maxa Berga zakładał budowę wieżowca na wrocławskim rynku (Youtube.com)

- Po I wojnie światowej Wrocław i architekci Wrocławia byli pełni weny twórczej, ale niestety nie mieli możliwości budowania. Powstało wówczas wiele projektów, które można określić "projekty dla Wrocławia, który nigdy nie został wybudowany" – mówi dla Radia Wrocław Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W 1921 roku miasto rozpisało konkurs na rozbudowę Wrocławia, w ramach którego powstało wiele nowatorskich wizji. Autorem najciekawszych projektów był Max Berg, architekt miejski.

- Max Berg zaprojektował zupełnie współczesne miasto. Zabudowę, która była na wskroś nowoczesna i zmieniała zupełnie strukturę miasta – mówi Ilkosz.

Panowała wówczas "gorączka wieżowców", która wynikała z fascynacji Ameryką. W projektach Berga wieżowce odgrywały ważną rolę. Najbardziej znana i kontrowersyjna była *koncepcja budowy 100-metrowego drapacza chmur na wrocławskim rynku, w otoczeniu zabytków. *

Po fali protestów, m.in. konserwatora zabytków, Berg bronił się , że tylko chciał pokazać, że istnieje taka możliwość. - Czy chcemy, czy nie chcemy, za jakiś czas ktoś wróci do takiej koncepcji i będzie starał się ten wieżowiec postawić, co zresztą stało się kilka lat później na rogu Placu Solnego i Rynku - opowiada dyrektor Muzeum Architektury.

Źródło: Radio Wrocław

Czekamy na wasze historie z wakacyjnych wyjazdów! Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl

Slot

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

Podziel się opinią

Share
Slot