Trwa ładowanie...

Drapacz chmur na wrocławskim rynku. Projekt sprzed 100 lat

Wieżowce na stałe wpisały się już w panoramy dużych miast w Polsce. Okazuje się jednak, że niewiele brakowało, żeby nowoczesny drapacz chmur stanął na wrocławskim rynku już 100 lat temu.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Drapacz chmur na wrocławskim rynku. Projekt sprzed 100 latŹródło: Youtube.com
d22ngov
d22ngov

- Po I wojnie światowej Wrocław i architekci Wrocławia byli pełni weny twórczej, ale niestety nie mieli możliwości budowania. Powstało wówczas wiele projektów, które można określić "projekty dla Wrocławia, który nigdy nie został wybudowany" – mówi dla Radia Wrocław Jerzy Ilkosz, dyrektor Muzeum Architektury we Wrocławiu.

W 1921 roku miasto rozpisało konkurs na rozbudowę Wrocławia, w ramach którego powstało wiele nowatorskich wizji. Autorem najciekawszych projektów był Max Berg, architekt miejski.

- Max Berg zaprojektował zupełnie współczesne miasto. Zabudowę, która była na wskroś nowoczesna i zmieniała zupełnie strukturę miasta – mówi Ilkosz.

d22ngov

Panowała wówczas "gorączka wieżowców", która wynikała z fascynacji Ameryką. W projektach Berga wieżowce odgrywały ważną rolę. Najbardziej znana i kontrowersyjna była *koncepcja budowy 100-metrowego drapacza chmur na wrocławskim rynku, w otoczeniu zabytków. *

Po fali protestów, m.in. konserwatora zabytków, Berg bronił się , że tylko chciał pokazać, że istnieje taka możliwość. - Czy chcemy, czy nie chcemy, za jakiś czas ktoś wróci do takiej koncepcji i będzie starał się ten wieżowiec postawić, co zresztą stało się kilka lat później na rogu Placu Solnego i Rynku - opowiada dyrektor Muzeum Architektury.

Źródło: Radio Wrocław

Czekamy na wasze historie z wakacyjnych wyjazdów! Prześlij je nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Czy morskie olbrzymy wciąż rosną?

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj