Trwa ładowanie...
dh1fmi5

Dworzec w Kielcach zostanie odnowiony. Po wielu latach przestanie być antywizytówką miasta

Wielu Kielczan czekało na tę informację z niecierpliwością. Władzom miasta i PKP udało się porozumieć w sprawie przyszłości dworca, który od dawna wymagał gruntownego remontu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Szacowany koszt przebudowy dworca w Kielcach wynosi ok. 30 mln zł
Szacowany koszt przebudowy dworca w Kielcach wynosi ok. 30 mln zł (Wikimedia Commons CC BY, Fot: Adrian Tync)
dh1fmi5

"Wieje jak na dworcu w Kielcach" – krążył żart wśród pasażerów w całej Polsce. Dlatego nic dziwnego, że wizja nowoczesnego, komfortowego i reprezentacyjnego obiektu, w którym będzie można czekać na pociąg, rozpaliła emocje wśród mieszkańców.

Polskie Koleje Państwowe zebrały komplet dokumentów, a niedawno władze miasta spotkały się z przedstawicielami PKP. Wicewojewoda Rafał Nowak, który był inicjatorem spotkania, ocenia, że doszło do przełomowych decyzji.

   Przejście podziemne na dworcu w Kielcach / Wikipedia

"Udało nam się ustalić 'mapę drogową' następnych spotkań. Każda ze stron wie, co ma przygotować. Jestem przekonany, że dzięki temu inwestycja niebawem się rozpocznie" - mówił Rafał Nowak w rozmowie z TVP Kielce.

dh1fmi5

Przygotowanie dokumentów było czasochłonne, ale bez nich wojewoda świętokrzyski nie może wydać decyzji w sprawie dalszych prac przygotowawczych, które pozwolą rozpocząć przebudowę wzniesionego w 1971 r. budynku. I tylko jego podpisu brakuje, aby ruszył kolejny etap.

Jednym z największych problemów, przez który m.in. opóźnił się remont, był brak porozumienia w sprawie parkingu. Ustalono, że powstanie pod torami i sfinansuje go miasto. Z wyjaśnień kolejarzy oraz urzędników wynika, że przedłużające się procedury były również spowodowane brakiem ostatecznej wizji wykorzystania przestrzeni wewnątrz budynku.

   Dworzec w Kielcach / Wikipedia

Z informacji przekazanych przez dyrektora wydziału infrastruktury i rozwoju w świętokrzyskim urzędzie wojewódzkim wynika, że docelowo w budynku będą cztery kondygnacje. Na parterze, podobnie jak obecnie, będzie znajdowała się hala dworcowa z poczekalniami dla pasażerów oraz kasami. Pierwsze drugie i trzecie piętro będą wykorzystane na pomieszczenia konferencyjne i biurowe oraz gastronomię. Nie zmieni się natomiast bryła budynku.

dh1fmi5

Remont rozpocznie się najwcześniej w grudniu tego roku i potrwa 2 lata. Szacowany koszt przebudowy to ok. 30 mln zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: PKP podsumowuje inwestycje. Dworce, tabor, intermodal i linie

dh1fmi5

Podziel się opinią

Share

dh1fmi5

dh1fmi5