Dzień Bałtyckiego Morświna w Gdyni
Gigantyczne akwarium, morskie malowidła, konkursy z nagrodami i darmowe rejsy po Zatoce Gdańskiej – wszystko to 20 maja br. czekało na uczestników obchodów Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna ASCOBANS zorganizowanego na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
Gigantyczne akwarium, morskie malowidła, konkursy z nagrodami i darmowe rejsy po Zatoce Gdańskiej – wszystko to 20 maja br. czekało na uczestników obchodów Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna ASCOBANS zorganizowanego na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
Już trzeci rok z rzędu podczas Międzynarodowego Dnia Bałtyckiego Morświna ASCOBANS swoją strefę, gdzie poprzez zabawy skierowane do dzieci oraz działania integrujące całe rodziny przybliżano informacje na temat tego zagrożonego wyginięciem gatunku.
W tym roku osoby odwiedzające *Skwer Kościuszki *zostały zaproszone do dekorowania symbolicznego Domu Morświna, którego rolę pełniło ogromnie akwarium – na jego ścianach dzieci i dorośli z zapałem malowali rybki, muszle, rośliny i inne gatunki występujące w Morzu Bałtyckim. Wewnątrz akwarium mali projektanci sami mogli zmienić się w mieszkańców mórz i lądów.
A wszystko dzięki fachowym rękom animatorów, którzy przyozdabiali dziecięce buzie kolorowymi malowidłami.
Powstała tu „słoneczna czytelnia”, wypełniona materiałami na temat morświnów. Pozyskaną tam wiedzę można było sprawdzić - rozwiązując zagadki, rebusy i kalambury. Dużym powodzeniem cieszył się trwający przez cały dzień konkurs na hasło promujące Dzień Morświna. Co godzinę z listy zgłoszeń komisja wybierała dwa pomysły, których autorzy otrzymywali w nagrodę podwójne bilety na rejs po Zatoce Gdańskiej. Z grupy 12 zwycięskich haseł zostanie wybrane jedno, które w przyszłym roku stanie się wizytówką obchodów tego święta.
Morświny, zwane także delfinami Bałtyku, to walenie stale zasiedlające wody Morza Bałtyckiego. Są krytycznie zagrożone wyginięciem – wg specjalistów pozostało ich zaledwie 1000. W obronie morświnów działa aktywnie wiele organizacji. W roku 1991 państwa leżące w strefie występowania tych zwierząt podpisały porozumienie ASCOBANS. Jedną z jego inicjatyw jest, już od 10 lat, Międzynarodowy Dzień Bałtyckiego Morświna ASCOBANS organizowany w Polsce przez Stację Morską w Helu.
W Polsce działania na rzecz ocalenia morświnów prowadzone są między innymi w ramach programu „Czynna ochrona morświnów przed przyłowem” przez Stację Morską Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu i Fundację Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego . Dzięki współpracy w ramach programu „Grupa Lotos pomaga bałtyckiej przyrodzie”, możliwe było zakupienie niezbędnego sprzętu i aparatury wspomagającej ochronę morświnów przed przyłowem oraz wsparcie prowadzonych badań nad ich występowaniem.
Prowadzone są również działania edukacyjne i propagujące wiedzę na temat różnorodności biologicznej Bałtyku oraz akcje informujące o sposobach ochrony zagrożonych gatunków. W ramach wspólnie realizowanych projektów odbyły się m.in. szkolenia dla nauczycieli, konkursy wiedzy o bioróżnorodności Bałtyku skierowane do dzieci i młodzieży oraz kampanie informacyjno-edukacyjne.