Dzień Św. Patryka. W tym roku odbył się w cieniu koronawirusa
17 marca to jeden z najważniejszych dni w kalendarzu Irlandczyków oraz fanów piwa na całym świecie. Dzień Św. Patryka kojarzony jest z wielkimi paradami i wypełnionymi po brzegi pubami. Niestety, w tym roku odwołano niemal wszystkie imprezy, a lokale serwujące chmielny trunek były nieczynne.
Dzień Św. Patryka, patrona Irlandii, jest przede wszystkim kojarzony z piciem piwa. To irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone jest nie tylko w Irlandii, ale też w wielu innych krajach. Niestety, tegoroczny Saint Patrick's Day nie mógł się odbyć w takiej formie, jak w poprzednich latach. Wszystko z powodu pandemii koronawirusa, ogłoszonej przez Światową Organizację Zdrowia.
Wszystkie parady na terenie Irlandii zostały odwołane, a na Manhattanie w Nowym Jorku zrezygnowano z hucznej imprezy, która co roku przyciągała setki tysięcy osób. Miliony pubów na całym świecie jest nieczynnych do odwołania. Dlatego w tym roku ok. 70 mln osób – szacuje się, że tak liczne jest grono fanów Dnia Św. Patryka – musiało celebrować w zaciszu swoich domów.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Święty Patryk żył - według aktualnej wiedzy badaczy - w latach 385-461. Urodził się w rodzinie duchownych. Kiedy miał 6 lat został porwany, a następnie sprzedany. Trafił do Irlandii, gdzie został pasterzem. Po sześciu latach niewoli udało mu się uciec do Galii, gdzie przyjął święcenia kapłańskie, po których chciał wrócić do ojczyzny. W trakcie nauki w Galii miał doznać objawienia, w którym otrzymał misję nawrócenia Irlandii. Działalność misyjną na terenie Irlandii rozpoczął w 432 r. jako biskup misyjny.
Zobacz też: 5 mitów na temat piwa bezalkoholowego
Święty Patryk wprowadził w Irlandii zorganizowaną działalność kościoła. Legendy głoszą, że za życia mógł przywracać wzrok ślepcom oraz wskrzeszać zmarłych. Miał też przegnać plagę węży.
Podczas Saint Patrick's Day mieszkańcy przebierają się w zielone stroje (narodowy kolor Irlandii), urządzają parady oraz biesiady. Kolor zielony jest nieodłącznym elementem tego święta. Legenda głosi, że ma to związek z rozległymi łąkami w Irlandii, a także koniczyną, dzięki której święty Patryk wyjaśnił Irlandczykom istotę Trójcy Świętej.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Ogólnoświatowa pandemia
Europa stała się w ostatnich tygodniach – zaraz po Chinach – światowym epicentrum koronawirusa. M.in. w Polsce została ograniczona działalność galerii handlowych, gdzie mogą być otwarte jedynie sklepy spożywcze oraz apteki. Pozostałe sklepy są zamknięte, a polski rząd nawołuje do pozostania w domach i tym którzy mogą – zaleca pracę zdalną.
Zamknięte są też m.in. szkoły, przedszkola, żłobki, teatry i kina. W Polsce rząd ogłosił 13 marca stan zagrożenia epidemicznego i został wprowadzony zakaz zgromadzeń powyżej 50 osób. Odwoływane są wszelkie imprezy.
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że w Europie jest już ponad 75 tys. potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem. To niemal tyle, co w Chinach. Na świecie w poniedziałek rano było ponad 170 tys. zakażeń w 158 krajach.
Źródło: The Irish News, WP
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl