Dziewczyna z delfinarium
Key Largo na Florydzie, Island Dolphin Care - jeden z najsłynniejszych na świecie ośrodków zajmujących się delfinoterapią. To właśnie tu Anna Kolan-Zwolińska rozpoczęła pracę i przygodę z delfinami. Tu może realizować swoje największe marzenie - pomóc niepełnosprawnym dzieciom.
Key Largo na Florydzie, Island Dolphin Care - jeden z najsłynniejszych na świecie ośrodków zajmujących się delfinoterapią. To właśnie tu Anna Kolan-Zwolińska, psycholog, płetwonurek z Poznania, rozpoczęła pracę i przygodę z delfinami. Tu może realizować swoje największe marzenie - pomóc niepełnosprawnym dzieciom.
Delfinoterapią Ania zajmuje się od 3 lat. Bardzo dobrze pamięta swój pierwszy kontakt z delfinem. Wspomina, że było to bardzo przyjemne spotkanie. Pamięta zachwyt jego miękką i przyjemną w dotyku skórą. Zanim jednak zaczęła pracę, musiała się wiele nauczyć, zarówno o naturze tych ssaków, jak i metodach terapii prowadzonej w ośrodku. W Island Dolphin Care delfiny przebywają w swoim naturalnym środowisku, pływając w wodzie z oceanu. Basen, w którym żyją, połączony jest kanałem z Oceanem Atlantyckim. W czasie huraganu klatki z delfinami są jednak otwierane i delfiny wypływają na otwarte wody. Gdy huragan mija, bardzo chętnie same wracają do basenu.
W ośrodku jest 15 delfinów butlonosych, ponieważ ten gatunek najlepiej nadaje się do terapii i najchętniej nawiązuje kontakt z człowiekiem. Nie wszystkie biorą jednak udział w terapii. Do tej roli przystosowane zostały 4 delfiny, pozostałe wykorzystywane są do pokazów i badań. Island Dolphin połączone jest bowiem z Dolphin Plus, w którym pracują naukowcy, badacze i trenerzy. To właśnie tu znajdują zajęcie pozostałe delfiny.
W ośrodku najczęściej poddawane są terapii dzieci, ale zdarzają się też osoby pełnoletnie. W ćwiczeniach na basenie zawsze biorą udział: trener, terapeuta, dziecko i delfin. Trener daje delfinom znaki, jakie ćwiczenia terapeuta chce wykonać z dzieckiem. Każdy ssak wykorzystywany jest do pracy przy innych zaburzeniach.
Praca w ośrodku nie ogranicza się jednak wyłącznie do zajęć w wodzie. Pozostałe etapy terapii odbywają się na lądzie i są dostosowywane indywidualnie do każdego dziecka. Sprawdzoną metodą okazują się zajęcia plastyczne - malowanie i lepienie. Ulubionym tematem prac dzieci są właśnie delfiny. W terapii wykorzystywane są także komputery na dotyk, bardzo pomocne wówczas, gdy dziecko nie komunikuje się z otoczeniem. I to właśnie w Key Largo Ania po raz pierwszy zobaczyła komputery komunikujące się z otoczeniem poprzez wzrok.
Zwykle delfiny są bardzo posłuszne i chętne do współpracy, ale zdarzają się też sytuacje, że “coś” im nie pasuje. Potrafią wybrać sobie, z kim chcą, a z kim nie mają ochoty się bawić. Jest jednak niewiele rzeczy, na które reagują źle. Do takich należy zapach moczu, dlatego małe dzieci podczas terapii muszą mieć w wodzie pampersy. Ogólnie delfiny to fantastyczne i łagodne zwierzęta i nawet kiedy podczas pierwszych zajęć dzieci są spięte, boją się, płaczą i nie chcą wejść do wody, to już na drugiej sesji wszystko mija. Od tego momentu zajęcia w wodzie stają się dla nich wielką przyjemnością. To także chwila radości dla Ani i chociaż przed nią dopiero początek długiej terapii, mówi z satysfakcją: “Czuję się naprawdę potrzebna innym, a to daje motywację do działania. Jestem bardzo szczęśliwa! Znalazłam swoją życiową drogę”.
Osoba ubiegająca się o pracę lub staż w ośrodku Island Dolphin Care musi spełnić szereg kryteriów, m.in.: ukończone 21 lat, znajomość j. angielskiego, doświadczenie w pracy z niepełnosprawnymi dziećmi, ukończone studia (preferowane kierunki - psychologia, pedagogika).
_ Tekst: Ewelina Suska Zdjęcia: arch. Anna Kolan-Zwolińska Źródło: Magazyn Nurkowanie _
Oficjalne wydanie internetowe www.nurkowanie.v.pl