ycipk-hxzuh3

"Dziewczynę z perłą" poddano badaniu. Naukowcy dokonują go na oczach zwiedzających

Jeden z najsłynniejszych obrazów świata jest poddawany badaniu. Naukowcy prześwietlają dzieło skanerem i aparatem rentgenowskim. Placówka zaprasza wszystkie osoby, które chcą być świadkiem tego niecodziennego wydarzenia.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Obraz uznawany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa
Obraz uznawany jest za jeden z najwybitniejszych przykładów XVII-wiecznego malarstwa (flickr.com, Fot: David van der Mark)
ycipk-hxzuh3

XVII-wieczne arcydzieło Jana Vermeera to niezwykle wartościowa atrakcja Muzeum Narodowego Mauritshuis w Hadze. Uznawane jest za jeden z najwybitniejszych przykładów malarstwa ze swojej epoki. Ze względu na zagadkowy uśmiech namalowanej modelki, nazywana jest "Mona Lisą północy" lub "holenderską Mona Lisą".

Od 26 lutego do 11 marca wszyscy, którzy interesują się sztuką i będą przebywać w Hadze, mają szansę uczestniczyć w badaniu obrazu. Zadania podjęli się naukowcy z Mauritshuis.

"Dziewczyna z perłą" / Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa CC BY
Podziel się
ycipk-hxzuh3

Namalowany w ok. 1664 r. obraz olejny był po raz ostatni badany w 1994 r. w trakcie konserwacji. Od tego momentu w technologii nastąpił znaczący postęp. Władze muzeum są przekonane, że nowoczesny skaner i aparat rentgenowski mogą dostarczyć nowych informacji na temat tego, jak Vermeer malował dziewczynę oraz farb i materiałów, z których korzystał.

Zobacz też: Ukryty obraz pod dziełem Picassa

ycipk-hxzuh3
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-hxzuh3

ycipk-hxzuh3
ycipk-hxzuh3