Trwa ładowanie...

Dzika natura i relaks w raju, czyli co robić na Madagaskarze i Mauritiusie

Czwarta, co do wielkości wyspa na Ziemi, kiedyś stanowiła integralną część Afryki, ale odkąd 165 mln lat temu Madagaskar oddzielił się od kontynentu, życie toczy się tam własnym torem. Jest tam tak wiele niespotykanych nigdzie indziej, unikalnych zwierząt i roślin, że naukowcy zwykli określać ten teren jako „ósmy kontynent”. Dziś coraz bardziej przystępny, przyciąga miłośników przygód, ale jest też wygodnym przystankiem w drodze na Mauritius, dzięki czemu można połączyć zwiedzanie i wypoczynek tych dwóch wysp.

Dzika natura i relaks w raju, czyli co robić na Madagaskarze i MauritiusieŹródło: Shutterstock.com, fot: Pierre-Yves Babelon
d1ttpms
d1ttpms

Niemal 80 proc. wszystkich żywych organizmów występujących na Madagaskarze i aż 90 proc. zamieszkujących wyspę zwierząt stanowią gatunki endemiczne. Mimo że występują wyłącznie na tym ograniczonym obszarze, zachwycająca jest ich różnorodność, która ma ogromne znaczenie dla różnorodności biologicznej całej planety.

Nie tylko lemury – wyjątkowa przyroda Madagaskaru

Bogactwo fauny i flory jest niezwykłe i wciąż nieodkryte. Między 2000 a 2011 rokiem odnotowano tam aż 615 nieznanych wcześniej zwierząt. W 2012 roku poznaliśmy m.in. nowy gatunek mikroskopijnego kameleona brookesia micra i nowy gatunek lemura microcebus gerpi, aktywnego wyłącznie nocą. Lemury należą do najbardziej rozpoznawalnych mieszkańców wyspy i już dawno stały się jej wizytówką.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Madagaskar zamieszkuje ponad 20 gatunków, czyli 75 proc. spotykanych na świecie. Tylko tam można spotkać m.in. jedynego przedstawiciela gatunku z krótkim ogonem – indrisa i drapieżną fossę. Madagaskar to także królestwo ptaków. Zamieszkuje go wiele niezwykle rzadkich okazów, takich jak bielik madagaskarski, zimorodek malutki czy kuja rudogłowa.

d1ttpms

Słynne baobaby Madagaskaru

Do najbardziej charakterystycznych roślin należy zaliczyć niezwykłe gatunki orchidei i oczywiście baobaby. Jeszcze 150 lat temu, 90 proc. powierzchni Madagaskaru zajmował bujny suchy las, który w skutek prowadzonej przez osadników wycinki drzew i wypalania terenu pod uprawy, został niemal kompletnie zniszczony. W miarę rozwoju rolnictwa zaczęto dostrzegać potrzebę ochrony tej wyjątkowej przyrody. Dzięki temu dziś na terenie Parku Narodowego Zombitse-Vohibasia znajduje się prawie połowa endemicznych gatunków roślin i zwierząt występujących na wyspie. Vohibasia, którą niegdyś porastała bujna roślinność, obecnie jest sawanną. Większość drzew została wykarczowana, miejscowi oszczędzili jednak baobaby – darzone szczególnym szacunkiem.

Aż siedem z dziewięciu istniejących gatunków baobabów występuje na Madagaskarze. Sześć z nich to gatunki endemiczne, niespotykane nigdzie indziej na świecie. Największe ich nagromadzenie znajduje się w słynnej Alei Baobabów, która leży poza obrębem Parku Narodowego. Aleję tworzy kilkadziesiąt, ponad 500 letnich, baobabów (wiek niektórych szacowany jest nawet na ponad 800 lat!). Drzewa rosną nieopodal drogi prowadzącej do miasta Morondava w prowincji Toliara. Wysokie na 30 metrów, górują nad pustym trawiennym obszarem i wyglądają naprawdę niesamowicie, zwłaszcza w porze suchej, gdy konary bardziej przypominają korzenie.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Pierre Jean Durieu

Ten uderzający krajobraz przyciąga turystów z całego świata, ale rozwijające się w tamtym rejonie rolnictwo wciąż stanowi zagrożenie dla tych drzew. Dzięki wielu staraniom, udało się zrobić pierwszy, ważny krok. W lipcu 2007 roku, madagaskarskie Ministerstwo Środowiska, Wód i Lasów przyznało Alei Baobabów tymczasowy status ochronny. Krok bardzo ważny, gdyż miejsce naprawdę zasługuje na miano przyrodniczego cudu.

d1ttpms

Baobab w języku malgaskim opisywany jest słowem „renala”, co w dosłownym tłumaczeniu znaczy “matka lasu”. Jest w tym wiele prawdy. Jak prawdziwa matka, zapewnia mieszkańcom wyspy schronienie, pokarm, ubranie. Każda część rośliny ma inne właściwości, które pomagają przetrwać w suchym, gorącym klimacie. Młode liście baobabu lokalne plemiona wykorzystują jak szpinak. Młode pędy również są jadalne – przygotowuje się je podobnie jak szparagi. Owoce to składnik wielu potraw i napojów. Obierkami karmi się zwierzęta. Z pestek produkuje się olej. Kora, o włókiennej strukturze, doskonale nadaje się do wyrobu ubrań, koszy, sieci, lin. Napar z kory ma właściwości lecznicze. To dlatego baobaby często określane są mianem* „drzewo życia”* i otoczone szczególną czcią.

Rajski Mauritius

Choć plaże Madagaskaru są stworzone do wypoczynku, to będąc w tej części świata warto skorzystać z opcji wczasów podwójnych. Niektóre biura podróży oferują łączony pakiet, np. z Mauritiusem, który znany jest ze wspaniałych hoteli światowej klasy.

Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Shutterstock.com
Domyślny opis zdjęcia na stronę główną Źródło: Shutterstock.com

Mauritius to prawdziwie rajska wyspa, idealne miejsce do wypoczynku i podziwiania egzotycznej przyrody. Podobnie jak na Madagaskarze, żyje tam wiele unikalnych, zagrożonych gatunków. Ptaka Dodo niestety można już zobaczyć wyłącznie w muzeum, ale jego brak wynagrodzi nam wizyta w Parku Casela. Pełnym dzikich zwierząt, które można oglądać z bliska.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Quality Master

To, co zachwyca podczas pobytu na wyspie to wspaniałe widoki. Znajdziemy je zwłaszcza w Parku Narodowym Black River Gorges, na Ziemi Chamarel zwanej ,,Ziemią Siedmiu Kolorów” czy Tamarind Falls (na zdjęciu powyżej). A plaże? Drobny, biały piasek ciągnący się przez kilometry wybrzeża i rafa koralowa stwarzająca idealne warunki do nurkowania i snorkellingu sprawiają, że tutejsze plaże od lat należą do najlepszych na świecie.

Źródło: MBridge/Rainbow

d1ttpms
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ttpms

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj