Dziwna zabawa orek atakujących łodzie w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej
Od 2020 roku w okolicach Cieśniny Gibraltarskiej nasilają się ataki orek na statki i jachty. Biolodzy początkowo łączyli zachowanie zwierząt z zemstą za zranienie jednej z orek przez łódź w 2017 r., teraz jednak powstała inna hipoteza.
Ataki orek na łodzie to proceder, który już od jakiegoś czasu obserwowany jest w rejonie Cieśniny Gibraltarskiej. Jak donosi dziennik "El Mundo", od 2020 r. doszło tam do co najmniej 130 ataków orek na łodzie i jachty.
Ataki orek na łodzie
Biolodzy zaobserwowali, że głównym celem agresji tych ssaków są stery. Orki podpływają blisko jednostki i zazwyczaj zwierzętom udaje się zniszczyć właśnie ten element.
Jak stwierdził w toku analizy zespół naukowców kierowany przez Renauda de Stephanisa z hiszpańskiej Organizacji Ochrony, Informacji i Badań nad Waleniami (CIRCE), ataki kojarzone mogą być z przypływami i odpływami, które generują statki i jachty. Te mogą z kolei zachęcić orki do zabawy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"Halo Polacy". Wyjątkowy region Chorwacji. "Tam nie może brakować atrakcji"
Zabawy morskich ssaków?
Zespół naukowców powołał się w raporcie na fenomen, który zauważono w 2017 r., gdy jeden z młodych osobników został poważnie zraniony przez jacht, pływający w okolicach. Według naukowców okaz należy do jednej z ośmiu rodzin orek zamieszkujących Cieśninę Gibraltarską. W sumie osobników może być ponad 60.
Tym, co zwróciło uwagę naukowców, był fakt, że orka z blizną na grzbiecie, należąca do stada, jest jedną z najczęściej atakujących jachty. Stąd powstała hipoteza motywu zemsty zwierząt.
Jak jednak napisano w ostatnich badaniach, zespół wykluczył, aby zachowanie zranionej w przeszłości orki wynikało z chęci odwetu. Renaud de Stephanis twierdzi, że jest to jedynie pewnego rodzaju zabawa, którą naśladują inne osobniki z otoczenia zwierzęcia.
Okrutne gry orek
Jak przywołuje zespół badaczy, orki często wykazują się myśleniem stadnym, zwłaszcza w kontekście przejmowania zachowań jednego osobnika.
W 2004 r. odnotowano inne nietypowe i dość okrutne zachowanie orek, które polegało na powodowaniu dużych ran na ciele tuńczyków. Ciekawe jest jednak to, że zwierzęta nie zjadały tych ryb, a jedynie odgryzały bok ich ciała. Jak twierdzą badacze, tego rodzaju zachowanie również mogło być pewnego rodzaju zabawą.