Energylandia z prestiżową nagrodą. Doceniono rollercoaster
Energylandia dopiero rozpoczęła nowy sezon, a już może się pochwalić nagrodą. Mowa o tytule #CoasterMadness2022, który przyznawany jest przez fanów kolejek górskich z całego świata. Tegoroczne pierwsze miejsce przypadło polskiemu parkowi rozrywki, a dokładnie znajdującej się w nim Zadrze.
To duże wyróżnienie dla Energylandii, ponieważ Zadra jest pierwszym europejskim rollercoasterem, który wygrał ten prestiżowy plebiscyt. Jej premiera odbyła się w 22 sierpnia 2019 roku. Warto podkreślić, że ta niezwykła konstrukcja to najwyższy w Europie drewniany rollercoaster.
Obecnie w parku jest 18 kolejek górskich, a w tym roku Energylandia ma w planach uruchomienie dwóch kolejnych dedykowanych rodzinom (Choco Chip Creek i Honey Harbour).
Zadra - drewniany rollercoaster w Energrylandii
Zadra osiąga zawrotną prędkość 121 km na godz. Kolejka wynosi gości parku na wysokość 63,8 m po torze o długości ponad 1,3 km. Jednorazowo wagon zabiera 24 osoby, ale to nie koniec atrakcji.
Przejazd tym ekstremalnym rollercoasterem gwarantuje liczne zwroty - czyli tzw. inwersje - których atrakcja posiada aż trzy. Pierwszy spadek może zapierać dech w piersiach, bowiem jego nachylenie jest równe 90 st. Dla lubiących szybować w chmurach producenci atrakcji zapewnili efekty nieważkości, niespodziewane efekty grawitacyjne oraz panoramiczne widoki na malownicze okolice.
Drewniane rollercoastery nie są oldschoolowe
Woodencoastery to konstrukcje drewnianych kolejek będących symbolem wielu parków rozrywki na całym świecie. Rollercoaster przypomina oldschoolową konstrukcję, lecz jest bardziej zaawansowany technologicznie niż coastery stalowe. Zadra jest modelem hybrydowym, co oznacza, że zbudowano ją z dwóch materiałów drewna i stali.
Co ciekawe, drewno, którego użyto do budowy kolejki, pochodziło ze stanu Georgia w USA. To niezwykle twarda i odporna na warunki atmosferyczne sosna żółta.