Etna znów aktywna. Nad Sycylią kłęby dymu
Etna znów dała o sobie znać. 21 lutego wulkan wyrzucił z siebie fontannę lawy, a chmura dymu i popiołu uniosła się na wysokość ponad 10 km. Z powodu aktywności wulkanu lotnisko w Katanii na Sycylii na kilka godzin wstrzymało ruch lotniczy.
22.02.2022 | aktual.: 23.02.2022 07:38
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Od ostatniej erupcji Etny minęło zaledwie dziesięć dni. Podobnie jak na początku lutego, z wulkanu znów wydobyły się kłęby dymu i popiołu. W poniedziałek 21 lutego w sieci pojawiły się zdjęcia, na których widać, jak ciemna chmura wznosi się na wysokość ponad 10 km.
Wybuch Etny sparaliżował ruch lotniczy
Jak podaje włoski Narodowy Instytut Geofizyki i Wulkanologii (INGV), lawa wydobywała się w kierunku popularnego wśród turystów i narciarzy południowo-wschodniego zbocza góry. Popiół pokrył pobliskie miasta, jednak nie pojawiły się doniesienia o obrażeniach ani zniszczeniach.
Wulkaniczny dym i popiół są niestety poważnym zagrożeniem dla lotnictwa, dlatego włoskie władze wydały alarm lotniczy. Lotnisko Vincenzo Bellini w Katanii wstrzymało nawet na kilka godzin ruch lotniczy. Samoloty przekierowywano do pobliskiego lotniska w Palermo.
Etna - największy i najbardziej aktywny wulkan w Europie
Etna jest największym wulkanem w Europie. Jest wysoka na ok. 3340 m i zajmuje obszar ok. 1250 km kw. Wulkan liczy ok. 270 kraterów różnej wielkości. Lawa, która się z niej wydobywa, ma temperaturę ok. tysiąca st. C. i charakteryzuje się tym, że nie rozlewa się szeroko. Szybko zastyga i nadbudowuje kolejne warstwy.
Czytaj także: Lustrzana data. Najbardziej magiczny dzień w roku
Etna jest celem wycieczek turystów. Możemy wybrać zorganizowany wypad z przewodnikiem albo sami wybrać się na krater. Na wysokość ok. 1800 m n.p.m. dotrzemy autobusem, a z ok. 2000 m n.p.m. odjeżdża kolejka linowa, której górna stacja znajduje się na 2500 m n.p.m.
Źródło: "Metro", "ABC NEWS"