Europejskie Drzewo Roku rośnie w Polsce. Sukces trzeci raz z rzędu
Po raz trzeci z rzędu polskie drzewo zostało nagrodzone Europejskim Drzewem Roku. Zwycięzca zostawił w tyle konkurentów m.in. z Francji, Włoch oraz Czech.
Organizatorem konkursu Europejskie Drzewo Roku jest Environmental Partnership Association (EPA) z siedzibą w Brukseli. Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji oraz rozdanie statuetek nastąpiło w środę 20 marca br.
Europejskie Drzewo Roku 2024
To niebywały sukces dla naszego kraju. Polskie drzewo nazwane "Sercem Ogrodu" zajęło pierwsze miejsce w konkursie Europejskiego Drzewa Roku 2024. Zwycięzca wyłoniony został spośród 15 drzew z różnych zakątków Europy, które wcześniej wygrały w konkursach krajowych. Co więcej, polskie drzewa po raz trzeci z rzędu zajmują najwyższy stopień na podium. Dwa lata temu triumfował dąb Dunin z Puszczy Białowieskiej, a w ostatniej edycji - dąb Fabrykant z Łodzi. Wcześniej Polska wygrała jeszcze w 2017 r.
W tegorocznej edycji na drugim miejscu znalazł się francuski buk z Bayeux, a na trzecim włoskie drzewo oliwne z Luras.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najciekawsze atrakcje Sztokholmu. "Czuć tam klimat wypoczynku"
Wśród kontrkandydatów reprezentanta Polski były między innymi: jeden z największych cedrów w Belgii, 400-letnia morwa biała z Chorwacji, 110-letnia grusza z Czech, a także reprezentujący Ukrainę dąb Milenijny, będący najstarszym drzewem na Ziemi Lwowskiej. Są też drzewa z Estonii, Francji, Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Portugalii, Słowacji, Wielkiej Brytanii i Włoch.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Polskie drzewo docenione
Polski buk rośnie w arboretum w Wojsławicach w Niemczy na Dolnym Śląsku. Został posadzony prawdopodobnie na przełomie XVIII i XIX wieku, gdy właścicielem parku był ród von Pritwitz.
"Jego majestatyczny wygląd zachwyca nas niezwykłym kształtem i grubym pniem, szeroko rozłożystymi gałęziami i liśćmi, które pięknie lśnią w słońcu. Serce Ogrodu dominuje nad położonym wokół niego arboretum. W cieniu jego wielkiej szeroko rozpostartej korony wciąż spotykają się fani przyrody - podobnie jak 100 czy 200 lat temu - zjednoczeni zachwytem nad naturą" - czytamy na oficjalnej stronie konkursu Tree of the year.
Źródło: Tree of the year/PAP