Trwa ładowanie...

Exploratorium - gigantyczne muzeum w Chinach. W środku stoi rakieta kosmiczna

Obok tego budynku nie da się przejść obojętnie. Nieważne czy zachwyci, czy zniesmaczy, jego monumentalne fasady i olbrzymie „kominy” zapierają dech w piersiach. Chińczycy właśnie ukończyli budowę Exploratorium – olbrzymiego muzeum nauki i techniki.

Exploratorium - gigantyczne muzeum w Chinach. W środku stoi rakieta kosmicznaŹródło: Bernard Tschumi Architects
d2efm2l
d2efm2l

Budynek zajmuje 33 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i ma pomieścić nawet największe eksponaty związane z chińską myślą technologiczną, łącznie z rakietami kosmicznymi. Ma również nawiązywać do przemysłowego charakteru Tiencin – miasta, w którym powstało muzeum. Jest to jedno z czterech wydzielonych miast w Chinach.

Fasada pokryta jest aluminium w kolorze miedzianym i ma zapewnić komfort termiczny Bernard Tschumi Architects
Fasada pokryta jest aluminium w kolorze miedzianym i ma zapewnić komfort termiczny Źródło: Bernard Tschumi Architects

Exploratoritum dla odwiedzających otwarte będzie co prawda jesienią 2019, ale już teraz wstawiane są tam eksponaty. Znajdzie się wśród nich m.in. rakieta kosmiczna, która mieści się dzięki najwyższemu "kominowi” w centralnym punkcie budynku. Wokół niej znajduje się spiralna platforma, prowadząca na sam szczyt muzeum. Stamtąd można podziwiać panoramę tego portowego miasta.

Wewnątrz najwyższego "komina" kryje się rakieta kosmiczna Bernard Tschumi Architects
Wewnątrz najwyższego "komina" kryje się rakieta kosmiczna Źródło: Bernard Tschumi Architects

Stożkowe konstrukcje pełnią również inne role. Dzięki licznym małym oknom wpuszczają dużo naturalnego światła, co oszczędza energię elektryczną, a także daje wrażenie rozgwieżdżonego nieba. W "kominach” kumuluje się również ciepłe powietrze, które w lecie jest szybko odprowadzane na zewnątrz, a zimą rozprowadzane po całym budynku. Zewnętrzna fasada zrobiona jest z aluminiowych płyt, umożliwiających adaptację termiczną. Ich miedziany kolor nawiązuje do industrialnej historii regionu.

W Exploratorium znajdą się najważniejsze eksponaty związane z technologiczną i przemysłową historią miasta Tiencin Bernard Tschumi Architects
W Exploratorium znajdą się najważniejsze eksponaty związane z technologiczną i przemysłową historią miasta Tiencin Źródło: Bernard Tschumi Architects

Budynek stworzony przez pracownię Bernard Tschumi Architects jest częścią olbrzymiego kompleksu Binhai Cultural Center. W przyszłości ma to być kompleks składający się również z ogromnej biblioteki, powierzchni biurowych, galerii, centrów handlowych oraz licznych części rozrywkowych.

Małe okna mają doświetlać rozległe przestrzenie oraz imitować konstelacje gwiezdne Bernard Tschumi Architects
Małe okna mają doświetlać rozległe przestrzenie oraz imitować konstelacje gwiezdne Źródło: Bernard Tschumi Architects
Muzeum dla odwiedzających otwarte będzie jesienią Bernard Tschumi Architects
Muzeum dla odwiedzających otwarte będzie jesienią Źródło: Bernard Tschumi Architects

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2efm2l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2efm2l