Trwa ładowanie...
d1x51zw

Exploratorium - gigantyczne muzeum w Chinach. W środku stoi rakieta kosmiczna

Obok tego budynku nie da się przejść obojętnie. Nieważne czy zachwyci, czy zniesmaczy, jego monumentalne fasady i olbrzymie „kominy” zapierają dech w piersiach. Chińczycy właśnie ukończyli budowę Exploratorium – olbrzymiego muzeum nauki i techniki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Exploratorium kształtem przypomina fabrykę z kominami i nawiązuje do industrialnego charakteru Tiencin
Exploratorium kształtem przypomina fabrykę z kominami i nawiązuje do industrialnego charakteru Tiencin (Bernard Tschumi Architects)
d1x51zw

Budynek zajmuje 33 tysiące metrów kwadratowych powierzchni i ma pomieścić nawet największe eksponaty związane z chińską myślą technologiczną, łącznie z rakietami kosmicznymi. Ma również nawiązywać do przemysłowego charakteru Tiencin – miasta, w którym powstało muzeum. Jest to jedno z czterech wydzielonych miast w Chinach.

Fasada pokryta jest aluminium w kolorze miedzianym i ma zapewnić komfort termiczny Bernard Tschumi Architects
Podziel się

Exploratoritum dla odwiedzających otwarte będzie co prawda jesienią 2019, ale już teraz wstawiane są tam eksponaty. Znajdzie się wśród nich m.in. rakieta kosmiczna, która mieści się dzięki najwyższemu "kominowi” w centralnym punkcie budynku. Wokół niej znajduje się spiralna platforma, prowadząca na sam szczyt muzeum. Stamtąd można podziwiać panoramę tego portowego miasta.

d1x51zw
Wewnątrz najwyższego "komina" kryje się rakieta kosmiczna Bernard Tschumi Architects
Podziel się

Stożkowe konstrukcje pełnią również inne role. Dzięki licznym małym oknom wpuszczają dużo naturalnego światła, co oszczędza energię elektryczną, a także daje wrażenie rozgwieżdżonego nieba. W "kominach” kumuluje się również ciepłe powietrze, które w lecie jest szybko odprowadzane na zewnątrz, a zimą rozprowadzane po całym budynku. Zewnętrzna fasada zrobiona jest z aluminiowych płyt, umożliwiających adaptację termiczną. Ich miedziany kolor nawiązuje do industrialnej historii regionu.

W Exploratorium znajdą się najważniejsze eksponaty związane z technologiczną i przemysłową historią miasta Tiencin Bernard Tschumi Architects
Podziel się

Budynek stworzony przez pracownię Bernard Tschumi Architects jest częścią olbrzymiego kompleksu Binhai Cultural Center. W przyszłości ma to być kompleks składający się również z ogromnej biblioteki, powierzchni biurowych, galerii, centrów handlowych oraz licznych części rozrywkowych.

d1x51zw
Małe okna mają doświetlać rozległe przestrzenie oraz imitować konstelacje gwiezdne Bernard Tschumi Architects
Podziel się
Muzeum dla odwiedzających otwarte będzie jesienią Bernard Tschumi Architects
Podziel się

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1x51zw

Podziel się opinią

Share

d1x51zw

d1x51zw