Trwa ładowanie...
dbp9koh

Festiwal Wara Art w Japonii. Dożynki na całego!

W prefekturze Niigata na wyspie Honsiu każdej jesieni odbywa się niezwykły festiwal. Z okazji zakończenia zbiorów ryżu, pola w okolicy miasta Niigata biorą w posiadanie olbrzymie zwierzęta i stwory. Są one wykonane ze słomy pozostałej po żniwach i – mówiąc krótko – wymiatają.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Olbrzymie zwierzęta i stwory królują w Japonii w czasie festiwalu Wara Art
Olbrzymie zwierzęta i stwory królują w Japonii w czasie festiwalu Wara Art (Wara Art Matsuri, Fot: Materiały prasowe)
dbp9koh

Dożynki można obchodzić z fantazją. Naprawdę. Przekonują o tym Japończycy, którzy co jesień ze słomy pozostałej na polach wykonują rzeźby, jakich nie powstydziłby się sam Jeff Koons. Ten ostatni słynie z monumentalnych, przeskalowanych dzieł sztuki umieszczanych w niespodziewanych lokalizacjach na świeżym powietrzu. W odróżnieniu od niego i innych "mistrzów sztuki współczesnej", mieszkańcy Niigaty nie dorabiają do swoich prac nieistniejącego przesłania, ani nie zbijają na tych realizacjach fortuny. A jednak ich dzieła zachwycają rozmachem.

  Wara Art Matsuri

Z początkiem października grupa zaproszonych artystów tworzy niezwykłą galerię sztuki na świeżym powietrzu – wykorzystując to, co zastało na polach. Jest to świetny sposób uwspółcześnienia japońskiej tradycji wyplatania ze słomy ryżowej rozmaitych przedmiotów codziennego użytku, m.in. mat tatami (dziś surowiec ten został zastąpiony przez bardziej wytrzymałe materiały). A jednocześnie rewelacyjny przykład sztuki site specific – stworzonej z myślą o miejscu, w którym będzie prezentowana.

  Wara Art Matsuri

W tym roku festiwal Wara Art (wara to po japońsku słoma) obchodzony jest po raz 10. Na zdjęciach, które zebraliśmy zobaczycie najciekawsze realizacje i przekonacie się, że Japonia to świetne miejsce do odwiedzin – nie tylko wiosną, gdy kwitną wiśnie.

dbp9koh
  Wara Art Matsuri
  Wara Art Matsuri
  Wara Art Matsuri
  Wara Art Matsuri
  Wara Art Matsuri

Zobacz też: Skarby z japońskiej szopy

dbp9koh

Podziel się opinią

Share

dbp9koh

dbp9koh