Trwa ładowanie...
d4mz10b

Foki znają się na gwiezdnej nawigacji

Obserwacje gwiazd pomagają fokom w nawigacji po morzach i oceanach - wynika z najnowszych duńskich badań. Informację na ten temat podaje tygodnik "New Scientist".

Share
d4mz10b

_ Obserwacje gwiazd pomagają fokom w nawigacji po morzach i oceanach - wynika z najnowszych duńskich badań. Informację na ten temat podaje tygodnik \"New Scientist\". _

Wieloryby, lwy morskie i foki wykazują pewne wspólne zachowania, które polegają na wysunięciu pyszczka z wody, prostopadle do jej powierzchni i sondowaniu okolicy. Na tej podstawie niektórzy biolodzy zaczęli podejrzewać, że ssaki te wykorzystują gwiazdy do nawigacji w morzach i oceanach.

Aby sprawdzić prawdziwość tej teorii, badacze pod kierunkiem Bjoerna Maucka z Uniwersytetu Południowej Danii w Odensie przeprowadzili testy na dwóch fokach pospolitych.

Zdolność zwierząt do rozpoznawania gwiazd i orientowania się względem nich badano przy pomocy, specjalnie do tego celu stworzonego, planetarium. Okrągły basen o średnicy 5 metrów przykryto sklepieniem, na którym wyświetlano symulację nieba półkuli północnej, na której widoczne jest ok. 6 tys. gwiazd.

Przy pomocy wskaźnika laserowego naukowcy zaznaczali na tym nieboskłonie konkretną gwiazdę i nagradzali foki, które płynęły w jej kierunku. Okazało się, że nawet gdy całe niebo wirowało w przypadkowy sposób, foki były w stanie wycelować w gwiazdę z bardzo dużą dokładnością.

d4mz10b

\"Foki i inne morskie zwierzęta mogą spoglądać w rozgwieżdżone niebo każdej bezchmurnej nocy i dlatego z pewnością mają wiele możliwości, by nauczyć się układu gwiazd\" - komentuje Mauck. Technika jaką ssaki te stosują do nawigacji wydaje się być podobna, do metody wykorzystywanej przez żeglarzy polinezyjskich, którzy żeglowali trzymając się znajomego kursu gwiazdy przewodniej.

Dokładne wyniki badań zamieszcza pismo \"Animal Cognition\".

(PAP)

jjj/ yy/

d4mz10b

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mz10b
d4mz10b