Qaqwqwrqw

Fotograf postanowił odtworzyć las z dzieciństwa. Dzięki niemu na pustkowiu pojawiły się ponad 2 miliony drzew

W ciągu 21 lat miejsce, które w ponad 90 proc. pokrywał piach, stało się zieloną oazą. Oprócz lasów pojawiły się zwierzęta, a cały ekosystem w okolicy odżył. A wszystko to stało się za sprawą jednego małżeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Państwo Salgado w 1998 r. otworzyli Instituto Terra
Państwo Salgado w 1998 r. otworzyli Instituto Terra (123RF)
Qaqwqwrqw

Sebastião Salgado to fotograf pochodzący z Brazylii, który miał okazję zwiedzić niemal cały świat. Pod koniec jednej ze swoich podróży z Afryki postanowił wrócić do korzeni i odwiedzić miejsce, w którym się wychował. Gdy jednak dotarł do swego rodzinnego domu, jego oczom ukazał się przerażający widok. - Przyroda, którą zastałem, była tak chora jak ja - powiedział w rozmowie z "The Guardian". Z zielonych terenów, które zapamiętał, nie zostało prawie nic. Drzewa, które się ostały, można było policzyć na palcach.

Salgado postanowił jednak kupić z powrotem swoje rodzinne ranczo. Razem z żoną Leią ustanowili sobie nowy cel - przywrócić miejscu jego dawny blask. W 1998 r. otworzyli Instituto Terra, w ramach którego zasadzili ponad 2 miliony drzew. Mogli też liczyć na pomoc osób zaangażowanych w ochronę środowiska.

Qaqwqwrqw

Efekty, które udało się im osiągnąć, są zachwycające. Nie tylko ich dom jest otoczony bujnym lasem, ale też wróciły do niego także przeróżne zwierzęta. Jak podaje małżeństwo, obecnie mogą się pochwalić obecnością 170 gatunków ptaków, 33 gatunków ssaków, 15 gatunków płazów i 15 gadów. Udało się odzyskać aż 90 proc. lasu, który wcześniej został wycięty.

Na tym jednak nie koniec ich inicjatyw. Państwo Salgado otworzyli również Centrum Edukacji Ekologicznej, w którym do tej pory uczyło się ponad 17 tys. osób. Małżeństwo edukuje zarówno dzieci, młodzież, jak i osoby dorosłe w zakresie dbania o środowisko i wiedzy związanej z lasami, roślinami i zwierzętami. Efekty ich pracy widać gołym okiem.

Qaqwqwrqw

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Różnice pomiędzy napędem na dwa i na cztery koła - test na Autodromie Poznań

Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.
Qaqwqwrqw