Gdzie jest najlepsze miejsce w samolocie?
Dzięki tanim liniom lotniczym i częstym promocjom coraz więcej osób wybiera samolot jako środek transportu. Na miejsce docieramy błyskawicznie, unikając kilkunastogodzinnego siedzenia w pociągu czy samochodzie. Jednak nawet godzinny lot może być udręką, jeśli źle wybierzemy nasze miejsce. Płaczące dziecko na siedzeniu obok czy brak możliwości wyprostowania nóg może wyprowadzić z równowagi nawet najspokojniejszych pasażerów. Podpowiadamy, jak uniknąć takich sytuacji i które miejsce w samolocie wybrać, by lot był przyjemny!
Najbezpieczniejsze miejsce w samolocie
Magazyn "Popular Mechanics" przeanalizował kilka lat temu wszystkie tragedie powietrzne od 1971 roku, w których ktoś przeżył wypadek. Okazało się, że wśród ocalałych najwięcej było osób siedzących z tyłu. Eksperci przekonują jednak, że nie ma na to reguły i trudno mówić o najbezpieczniejszym miejscu w samolocie – w niektórych wypadkach poszkodowani są pasażerowie siedzący z tylu, w innych ci z przodu. - Jeśli bardzo boisz się latać i chcesz jak najmniej odczuwać turbulencje usiądź w okolicach skrzydła. To najspokojniejsze miejsce w samolocie – ruchy maszyny są tam najmniej wyczuwalne. Najgorzej jest za to z tyłu, gdzie może cię porządnie wytrząść. Nerwowym pasażerom polecam loty poranne – wówczas prawdopodobieństwo turbulencji jest najmniejsze - radzi pracownik jednej z europejskich linii.
Z dala od dzieci czy z dodatkowym miejscem na nogi?
Jeśli podczas lotu potrzebujemy ciszy, np. do pracy czy czytania książki, zrezygnujmy z miejsca w okolicy toalet. Tutaj przez cały czas ktoś się będzie kręcił, w tym rodzice z dziećmi. Dla pasażerów podróżujących z najmłodszymi najlepsze są miejsca przy ścianie działowej samolotu ze względu na najwięcej swobody. Tym, którzy chcą uniknąć bliskiego spotkania z płaczącym dzieckiem, radzimy usiąść w zupełnie innej części samolotu. Najwięcej miejsca na nogi będziemy mieli natomiast siedząc przy wyjściach awaryjnych. Warunkiem ich zajęcia jest jednak znajomość języka angielskiego i chęć pomocy w przypadku konieczności opuszczenia samolotu właśnie wyjściem awaryjnym.
if/at
Źródło infografiki: Centerfly.pl