Gdzie w góry na wakacje w Polsce

Gdzie w góry na wakacje w Polsce
Źródło zdjęć: © materiał partnera

24.05.2018 08:51, aktual.: 25.05.2018 12:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Rzucić wszystko i wyjechać w góry – kto z nas czasem o tym nie marzy? Niestety, kiedy przybywamy nad Morskie Oko lub stajemy u podnóża Giewontu, marzenia o samotnym odpoczynku na łonie dzikiej przyrody pryskają jak bańka mydlana. Okazuje się bowiem, że trafiamy w sam środek gigantycznego tłumu turystów. Zdarzało się, że kolejka nad Morskie Oko miała 300 metrów długości. Natomiast wejście na Giewont w szczycie sezonu przypomina bardziej powolne posuwanie się w kolejce do sklepu niż zdobywanie góry.

Zamiast zatem planować wyprawy do najpopularniejszych miast w polskich górach jak Zakopane czy Karpacz, poznaj mniejsze miejscowości, które wciąż jeszcze nie są oblegane przez turystów.

Gdzie w góry na wakacje? Cisna, miejsce artystycznych dusz

Gdzie to jest? Województwo podkarpackie, powiat leski
Jakie to góry? Bieszczady

Wysokość nad poziomem morza: 560 m

Obraz
© Materiały prasowe

W kręgach miłośników Bieszczad największą popularnością cieszy się Wetlina. Jednak poszukując spokoju warto odwiedzić raczej pobliską miejscowość Cisna. Ta wieś, w przeciwieństwie do bardziej znanej sąsiadki wciąż zachowała kameralny klimat. Nie natkniemy się tu na kolejki hałaśliwych turystów. Będziemy natomiast mogli spotkać wiele ciekawych osób o artystycznych zamiłowaniach. To właśnie w Cisnej przez lata odbywał się Festiwal Sztuk Różnych „Bieszczadzkie Anioły”. Obecnie to wydarzenie jest kontynuowane co roku w sierpniu jako Bieszczadzkie Spotkania ze Sztuką „Rozsypaniec”. W ramach Spotkań można uczestniczyć w licznych warsztatach, kiermaszach i koncertach.

Obowiązkowym punktem programu pobytu w Cisnej jest wizyta w słynnym barze Siekierezada. Jego nazwa nawiązuje do tytułu powieści Stachury. Nad barem znajduje się galeria sztuki. Miejsce to słynie z aktywnej współpracy z artystami.
Jeśli chodzi o szlaki turystyczne, z Cisnej można wybrać się na Wołosań (1071 m n.p.m.), najwyższy szczyt pasma Wysokiego Działu. Inny szlak prowadzi nad Przełęcz nad Roztokami Górnymi (801 m n.p.m.), skąd można podziwiać słowackie Bieszczady.

Jeśli zamiast wędrówek wolisz spokojny odpoczynek, wybierz się na spacer nad rzekę Solinkę. Jest tam mnóstwo urokliwych, cichych miejsc. Możesz też wybrać się na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną.

Gdzie w góry w Polsce? Murzasichle, miejscowość dla amatorów wysokich gór

Gdzie to jest? Województwo małopolskie, powiat tatrzański
Jakie to góry? Tatry

Wysokość nad poziomem morza: 820 - 950 m

Obraz
© Materiały prasowe

Jeśli marzy ci się wyjazd w Tatry, wybierz się do oddalonej o 8 kilometrów od Zakopanego małej miejscowości Murzasichle. Z wioski, leżącej w bezpośrednim sąsiedztwie Tatrzańskiego Parku Narodowego, rozciąga się imponująca panorama wysokich gór. Najbliższe wejście do Parku znajduje się w Brzezinach, zaledwie pół godziny drogi pieszo z centrum Murzasichla. Z Brzezin można wybrać się na Halę Gąsienicową, a stamtąd na Kasprowy Wierch (1 987 m n.p.m.). Kolejne wejście do Parku mieści się w miejscowości Toporowa Cyrhla, leżącej w odległości 3,7 km od Murzasichla. Stamtąd możesz wyruszyć na wyprawę na Wielki Kopieniec (1328 m n.p.m.).

Murzasichle jest idealnym miejscem dla osób, które chcą poczuć prawdziwą atmosferę Tatr. W całej miejscowości dominuje typowa, góralska architektura. Miłośników budownictwa tego regionu zainteresuje na pewno drewniany kościół Najświętszej Marii Panny. Mała świątynia może poszczycić się pięknymi witrażami oraz ciekawą drogą krzyżową, wykonanymi przez artystę ludowego, Jana Jachymiaka. Latem w kościele odbywają się msze z tradycyjną góralską muzyką.
Jeśli natomiast masz ochotę na odrobinę rozrywki w folklorystycznym stylu, także nie będziesz się tu nudzić. W Murzasichlu stale organizowane są góralskie biesiady, ogniska i inne wydarzenia w plenerze.

Gdzie wybrać się w góry na wakacje? Szczawa, miejsca dla fanów górskich uzdrowisk

Gdzie to jest? Województwo małopolskie, powiat limanowski
Jakie to góry? Gorce/Beskid Wyspowy

Wysokość nad poziomem morza: 596 m

Obraz
© Materiały prasowe

Szczawa to wieś pięknie położona w dolinie pomiędzy Gorcami a Beskidem Wyspowym. Niewielka miejscowość słynie przede wszystkim z wód leczniczych. Pierwsze wzmianki o właściwościach źródeł szczawieńskich, pochodzą jeszcze z XV wieku. Jednak kariera Szczawy jako uzdrowiska rozpoczęła się dopiero po wojnie. Obecnie funkcjonuje tam nowoczesna pijalnia wód mineralnych. Warto odwiedzić ten obiekt i wypróbować działanie szczawieńskiej źródlanki. Cena za kubeczek jest niewielka – wynosi 50 groszy.

W miejscowości Szczawa rozpoczynają się szlaki prowadzące między innymi na Gorc (1228 m n.p.m.) oraz do miejscowości Kamienica przez Zbludzkie Wierchy. Można też wybrać się na Mogielnicę (1170,2 m n.p.m.), trasą prowadzącą przez dolinę Kamienicy Gorczańskiej. Okolice tej rzeki są doskonałym miejscem na spokojny spacer. Na Kamienicy znajduje się ponad dwumetrowy wodospad o nazwie Spad.

Miłośników historii zainteresuje zapewne fakt, że w czasie wojny w Szczawie i jej okolicach aktywnie działały oddziały partyzanckie. Mieszczący się w Szczawie drewniany kościółek Najświętszego Serca Pana Jezusa, do dziś nazywany jest kościołem partyzanckim. W budynku obok niego znajduje się kameralne muzeum poświęcone leśnym oddziałom AK.

Gdzie w góry? Zwardoń, cicha wioska dla miłośników przyrody

Gdzie to jest? Województwo śląskie, powiat żywiecki
Jakie to góry? Beskid Żywiecki

Wysokość nad poziomem morza: 690 m

Obraz
© Materiały prasowe

Mała, urokliwa miejscowość Zwardoń, mieści się tuż przy granicy ze Słowacją. Słynie przede wszystkim z zapierających dech w piersiach widoków. Wieś leży pomiędzy trzema przełęczami. W Zwardoniu zaczynają się szlaki turystyczne prowadzące na góry Rachowiec (954 m n.p.m.), Wielka Racza (1236 m n.p.m.) oraz Barania Góra (1220 m n.p.m.). Przy dobrej pogodzie można podczas wędrówki podziwiać góry zarówno po stronie polskiej jak i słowackiej. Na stokach Rachowca, od strony północnej znajduje się rezerwat przyrody Butorza. Rosną tam zjawiskowe, ponad stuletnie świerki. Wiele z nich ma ponad 35 metrów wysokości, a zatem mniej więcej tyle, co dziesięciopiętrowy budynek.

Jeśli poszukujesz łatwiejszych ścieżek, wybierz się na zwardońskie trasy spacerowe. Najbardziej znane to rozpoczynające się w centrum wsi Aleja Westchnień oraz Mała i Duża Pętla.

W latach trzydziestych Zwardoń cieszył się ogromną popularnością wśród letników z całej polski, a przede wszystkim narciarzy. Swoistym fenomenem tej miejscowości jest bowiem fakt, że śnieg utrzymuje się tutaj przeważnie aż do kwietnia. Jeszcze przed wojną powstało tu schronisko „Dworzec Beskidzki”, które przez długie lata uchodziło za miejsce niemal kultowe. Malejąca ilość połączeń kolejowych sprawiła jednak, że liczba turystów w okolicy stopniowo topniała. Schronisko, dawniej tętniące życiem, obecnie stoi opuszczone. Zwardoń natomiast z hałaśliwej miejscowości letniskowej stał się cichą osadą, idealną dla fanów spokojnego wypoczynku na łonie przyrody.

Artykuł sponsorowany powstał we współpracy z vivus.pl - serwisem oferującym pożyczki online.

Źródło artykułu:Materiał Partnera
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (3)
Zobacz także