Góra Igliczna. Maria Śnieżna. Miejsca niezwykłe

Igliczna (niem. Spitzberg) to niewielki (845 m n.p.m.), ale dość stromy, pokryty gęstym lasem bukowym i świerkowym szczyt w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika. Przechodzą tędy główne szlaki turystyczne Masywu Śnieżnika. Z terenu przy sanktuarium Maria Śnieżna roztacza się wspaniały widok na Czarną Górę, Śnieżnik i Kotlinę Kłodzką.

Góra Igliczna. Maria Śnieżna. Miejsca niezwykłe
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Igliczna (niem. Spitzberg) to niewielki (845 m n.p.m.), ale dość stromy, pokryty gęstym lasem bukowym i świerkowym szczyt w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika. Przechodzą tędy główne szlaki turystyczne Masywu Śnieżnika. Z terenu przy sanktuarium roztacza się wspaniały widok na Czarną Górę, Śnieżnik i Kotlinę Kłodzką.

Sanktuarium Matki Bożej Śnieżnej Przyczyny Naszej Radości

Pod szczytem Iglicznej znajduje się późnobarokowa świątynia z końca XVIII wieku – Sanktuarium Maria Śnieżna. Historia miejsca związana jest z wojnami o Śląsk w XVIII wieku, pomiędzy austriacką monarchią Habsburgów i pruskim królestwem Hohenzollernów. Gdy po I wojnie śląskiej, w roku 1742 większość ziem znalazła się pod panowaniem pruskim, okoliczna ludność – pielgrzymująca wcześniej licznie do austriackiego sanktuarium w Mariazell (w Styrii), do Madonny zwanej Matką Narodów Słowiańskich – zaczęła napotykać coraz większe trudności z przekraczaniem austriacko-pruskiej granicy. Prawdopodobnie dlatego mieszkaniec wsi Wilkanów – Krzysztof Veit, wracając z Mariazell, przywiózł ze sobą ludową kopię tamtejszej figury Matki Bożej, którą umieszczono na starym buku, rosnącym na stoku Iglicznej. W roku 1765 w czasie potężnej burzy buk runął, ale figura nie została uszkodzona, co uznano za cudowne wydarzenie i przeniesiono rzeźbę do nowo wybudowanej kapliczki, gdzie – jak odnotowują kroniki – w 1777 roku nastąpiło
pierwsze, oficjalnie potwierdzone, cudowne uzdrowienie. Syn gospodarza ze wsi Sienna wpadł do dołu z wapnem. Po trzech dniach modlitw w kaplicy na Iglicznej chłopiec, któremu wapno uszkodziło oczy, odzyskał wzrok. Wkrótce potwierdzono 12 kolejnych uzdrowień, co zapoczątkowało rozkwit ruchu pielgrzymkowego. Niewielka drewniana kaplica nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych. W 1781 roku rozpoczęto, a rok później ukończono budowę nowego, stojącego do dziś kościoła. Zapewne dlatego, że Igliczna przez wiele miesięcy w roku jest pokryta śniegiem, sanktuarium na szczycie poświęcono MB Śnieżnej. W 1784 roku do kościoła dobudowano wieżę, a później niskie podcienia, otaczające świątynię z zewnątrz – tzw. soboty. Neobarokowy ołtarz wykonano w ostatnich latach XIX stulecia. W jego centrum dwaj aniołowie podtrzymują gablotę, w której znajduje się figura Marii z Dzieciątkiem, trzymanym na prawej ręce. Postać – wyrzeźbiona przez nieznanego artystę w lipowym drewnie – ma 39 cm wysokości. Jan Paweł II podczas
drugiej pielgrzymki do Polski, w 1983 roku, dokonał we Wrocławiu koronacji figury Matki Bożej z Iglicznej, nadając jej wezwanie Przyczyny Naszej Radości. Dziś miejsce przyciąga pielgrzymów i turystów nie tylko z Polski, ale też z pobliskich Czech, Niemiec oraz Słowacji.

*Sanktuarium Maria Śnieżna *
Góra Igliczna 1
57-500 Bystrzyca Kłodzka
074 813 51 75
msniezna@diecezja.swidnica.pl+'?' )
www.mariasniezna.pl

*Dojazd *Samochodem z Kłodzka na południe drogą krajową nr 33, w Bystrzycy Kłodzkiej skręcamy w drogę wojewódzką nr 392, prowadzącą do Stronia Śląskiego, dalej trasa oznakowana jest drogowskazami. Możliwy jest dojazd prawie pod sanktuarium po uzyskaniu zgody (formalność!) od Nadleśnictwa w Międzylesiu, tel. 074 812 63 85. Z parkingu pozostaje wówczas do przejścia około 400 m. Pociągiem można dojechać do Bystrzycy Kłodzkiej albo do Domaszkowa, dalej autobusem do Międzygórza, a ostatni odcinek około 3,5 km pieszo. Do sanktuarium prowadzą piesze szlaki turystyczne z Bystrzycy Kłodzkiej, Długopola-Zdroju, Międzygórza i Stronia Śląskiego.

*Uroczystości *przedostatnia niedziela czerwca – MB Przyczyny Naszej Radości

  1. niedziela sierpnia – MB Śnieżnej

*Noclegi *Schronisko „Na Iglicznej”, 074 813 51 18,

Wszystkie wsie u podnóża Masywu Śnieżnika mają doskonale rozwiniętą bazę turystyczną.

Sanktuaria w pobliżu
Bardo, Krzeszów, Stary Wielisław, Wambierzyce

Okolica

Międzygórze. Kościół parafialny św. Józefa – wybudowany w latach 1740–1742, drewniany z barokowo-rokokowym wnętrzem; przed kościołem stoi kamienna rzeźba z 1781 roku, przedstawiająca ukrzyżowanego Chrystusa. Wodospad Wilczki – jedna z największych atrakcji okolicy. Rzeka spada tu ponad 20‑metrową kaskadą i płynie głębokim wąwozem o prawie pionowych ścianach; po obu stronach wodospadu znajdują się bezpieczne punkty widokowe, a nad samym progiem przerzucono żeliwny mostek. Zapora na Wilczce – 102 m długości i 29 m wysokości, zbudowana kilkaset metrów poniżej wodospadu w 1910 roku; dostępne dla turystów jest również przejście po koronie zapory.

Śnieżnik (1425 m n.p.m) – najwyższy szczyt polskich Sudetów Wschodnich; przy dobrej pogodzie widać z niego Śnieżkę i Ślężę. Na szczycie znajduje się graniczne przejście turystyczne z Czechami. Około 200 m poniżej jest schronisko „Na Śnieżniku”, tel. 074 813 51 30.

Seria: Miejsca niezwykłe

Tytuł: Sanktuaria w Polsce

Autor: Adam Sochaczewski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)