Trwa ładowanie...

Góra Żar - szczyt dla żądnych wrażeń. Gdzie jest Góra Żar?

Góra Żar to szczyt w Beskidzie Małym. Góra nie jest wysoka, jednak jest miejscem, w którym nie brakuje różnorodnych atrakcji. To doskonałe miejsce dla osób aktywnych. Na górę prowadzą szlaki piesze oraz rowerowe, a na jej zboczach wytyczone są trasy narciarskie. Z jakich atrakcji warto skorzystać, będąc w okolicach góry Żar? Jakie szlaki prowadzą na szczyt?

Góra Żar , dlaczego warto ją zwiedzić? Góra Żar , dlaczego warto ją zwiedzić? Źródło: East News
d22ngov
d22ngov

Góra Żar - gdzie jest położony szczyt?

Góra Żar jest szczytem położonym w Beskidzie Małym, który jest częścią Beskidów Zachodnich. Góra leży na terenie województwa śląskiego. Żar ma wysokość 761 m n. p. m., a u jej stóp położone jest Jezioro Międzybrodzkie. Szczyt góry został sztucznie spłaszczony, wybudowano na nim zbiornik wodny, który należy do kompleksu elektrowni szczytowo-pompowej.

Góra Żar - jakie szlaki prowadzą na szczyt?

Na szczyt góry Żar z miejscowości Żarnówka Mała prowadzi czerwony szlak, który nazywany jest Małym Szlakiem Beskidzkim. Wejście nim na szczyt zajmuje niecałe dwie godziny. Idąc dalej tym samym szlakiem, dotrzeć można na szczyt Kocierz oraz przełęcz Kocierską.

Inna możliwa droga to zielony szlak, który prowadzi na szczyt przez stoki Kiczery i Przełęcz Isepnicką z parkingu położonego pod górą. Czas przejścia jest podobny i wynosi około 2 godzin.

d22ngov

Poza tym, na górę Żar można dostać się kolejką linowo-terenową, której długość wynosi 1300 m. Została ona oddana do użytku w 2004 roku i od tamtej pory regularnie wozi na górę turystów, którzy nie mają ochoty na górskie spacery. Z kolejki często korzystają kolarze, ponieważ na pokład kolejki bez przeszkód można zabrać ze sobą rower. Ze szczytu poprowadzone są trzy szlaki dla kolarzy górskich o średnim stopniu trudności. W ciągu godziny kolejka może zabrać na szczyt aż 1200 osób, a podróż w jedną stronę trwa niecałe 6 minut.

Góra Żar - co można zobaczyć ze szczytu?

Szczyt góry Żar to doskonały punkt widokowy, z którego podziwiać można okoliczne tereny, wzgórza i szczyty. Ze szczytu widoczne są między innymi:

·        Grupa Magurki Wilkowickiej (w tym większość jej szczytów: Przyszop, Rogacz, Chrobacza Łąka, Magurka Wilkowicka, Zasolonica, Bujakowski Groń),

·        Kotlina Żywiecka i Jezioro Żywieckie,

d22ngov

·        Jeziora położone w przełomie rzeki Soły, w tym Jezioro Czanieckie,

·        Pogórze Śląskie,

·        Złota Góra,

·        Potrójna,

·        Cisowa Grapa,

·        Kiczera.

d22ngov

Na szczycie znajduje się zdjęcie panoramy z podpisanymi szczytami oraz lunety widokowe.

Góra Żar - jakie są jej atrakcje?

Góra Żar to doskonałe miejsce na piesze wycieczki, jednak okolice oferują również inne atrakcje.

W zimie na zboczach góry Żar funkcjonują dwa wyciągi narciarskie, a wzdłuż nich wytyczone są trasy narciarskie o średnim stopniu trudności i długości około 1600 m. Trasa jest w zimie sztucznie zaśnieżana. Przy dolnej stacji kolejki funkcjonuje również wyciąg taśmowy i mały stok dla najmłodszych narciarzy. Działa tam również szkoła narciarska i snowboardowa oraz wypożyczalnia sprzętu. Przy górnej stacji kolejki znajduje się restauracja i punkty gastronomiczne.

d22ngov

Ważną atrakcją góry Żar jest zbiornik, który znajduje się na jej szczycie oraz elektrownia wodna. Zbiornik na górze Żar jest najwyżej położonym zbiornikiem tego typu w całej Polsce. Kompleks ma również największą wysokość tłoczenia wody, która wynosi aż 440 m. Kompleks elektrowni został oddany do użytku w 1979 roku, a razem z budową elektrowni powstała asfaltowa droga, która prowadzi na sam szczyt Żar. Drogą nie można jednak wjechać na szczyt, ponieważ mogą z niej korzystać tylko upoważnione pojazdy. Zbiornik na szczycie mieści ponad 2 miliony m sześciennych wody, jego maksymalna głębokość to 28 m. Szerokość zbiornika wynosi 250 m, a jego długość to 650 m. Zbiornik na górze pełni rolę zbiornika górnego, natomiast zbiornikiem dolnym jest Jezioro Międzybrodzkie.

Przy dolnej stacji kolejki linowej działa park linowy, a u podnóża góry w 1935 roku powstało lotnisko szybowcowe. Obecnie na lotnisku działa Górska Szkoła Szybowcowa “Żar”. Popularne jest również paralotniarstwo. Na górze można także wypożyczyć specjalne rowery i hulajnogi, którymi można zjechać ze szczytu asfaltową drogą.

Ruszyły loty międzynarodowe z Polski. Byliśmy na lotnisku w Gdańsku

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj