Góry Stołowe - unikat na skalę Europy
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po czeskiej stronie granicy. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju - drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie. Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie! Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami. Turystów przyciągają niezwykłymi formacjami skalnymi, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach!
Wypiętrzone przed 30 milionami lat Góry Stołowe znajdują się na styku Sudetów Środkowych i Wschodnich, a ich zachodnia część leży po stronie czeskiej. Uznawane są za najbardziej fascynujące i tajemnicze pasmo w kraju – drugiego takiego próżno szukać na Starym Kontynencie. Góry Stołowe są mianowicie przykładem gór płytowych, krajobrazu wyjątkowego nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie! Zbudowane ze skał osadowych (piaskowców), charakteryzują się spłaszczonymi, rozległymi wierzchołkami oraz stromymi stokami. Turystów przyciągają niezwykłymi formacjami skalnymi, których nietypowe kształty i rozmiary zapierają dech w piersiach!
if/at
Polski cud natury
Charakterystyczne dla krajobrazu wyjątkowego pasma jest płytowa budowa. Siły natury sprawiły, że piaskowce ułożone są pionowo, co znacznie różni to pasmo od Tatr, Alp czy Pirenejów. Nie ma tu niedostępnych wierzchołków i wysokich szczytów tonących w chmurach. Gdy patrzymy na Góry Stołowe z pewnej odległości, wydają się one być płaskie jak… stół – stąd zresztą pochodzi ich nazwa.
Polski cud natury
Góry Stołowe stanowią jedną z największych przyrodniczych atrakcji w Polsce, a ich unikatowa budowa geologiczna sprawiła, że w 1993 roku utworzono tu park narodowy. W jego skład wchodzą trzy rezerwaty: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały oraz Wielkie Torfowisko Batorowske.
Polski cud natury
Szczeliniec Wielki *(na zdjęciu) to najwyższy punkt *Gór Stołowych, który tym samym należy do Korony Gór Polski. Ma 919 m n.p.m., a na jego szczyt można dostać się szlakiem, który składa się z prawie 700 schodów. Z tarasu widokowego roztacza się zachwycający i rozległy widok. Co ciekawe, na Szczelińcu kręcono niektóre sceny filmu "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian".
Polski cud natury
Turystów do Gór Stołowych przyciąga jednak głównie rezerwat przyrody Błędne Skały, położony na wysokości 852 m n.p.m. Najróżniejsze formy skalne przybrały tu imponujące, czasem niewiarygodne kształty. Między nimi biegną nawet 10-metrowe korytarze, a całość składa się na prawdziwe skalne miasto. W stworzonym przez naturę labiryncie natrafimy na maczugi czy grzybki o zabawnych nazwach, takich jak Kuchnia albo Kurza Stopka.
Polski cud natury
Na terenie Gór Stołowych wytyczono wiele interesujących krajobrazowo szlaków turystycznych, które wiodą przez najpiękniejsze miejsca w parku. Najpopularniejszy jest czerwony szlak prowadzący z Kudowy-Zdroju do Wambierzyc, na trasie którego można zobaczyć: m.in. Błędne Skały, Szczeliniec Wielki i Skalne Grzyby. Góry Stołowe stanowią także raj dla wspinaczy. Tutejsze skałki są jednak wymagające - trenować mogą tu tylko osoby mające co najmniej stopień taternika kandydata.
Polski cud natury
Okolice Gór Stołowych *to wspaniały pomysł nie tylko na weekendowy wypad, ale także dłuższy wypoczynek. W pobliżu znajduje się masa atrakcji, takich jak *Szosa Stu Zakrętów, Kaplica Czaszek w Czermnej koło Kudowy-Zdroju, Wambierzyce - dolnośląska Jerozolima czy Skały Adrszpasko-Cieplickie – rezerwat po stronie czeskiej.
if/at