Trwa ładowanie...

Grecja - ważne odkrycie u wybrzeży wyspy Delos

Podwodni archeolodzy dokonali nowych odkryć w okolicy greckiej wyspy Delos. Odnaleźli tam wrak antycznego statku handlowego i pozostałości dotychczas nieznanych budowli.

Share
Grecja - ważne odkrycie u wybrzeży wyspy DelosŹródło: Justin Black/Shutterstock
d22mxrk

Podwodni archeolodzy dokonali nowych odkryć w okolicy wyspy Delos (Grecja). Odnaleźli tam wrak antycznego statku handlowego i pozostałości dotychczas nieznanych budowli.

Budowle znalezione u wybrzeży wyspy i w głębi morza, zmieniają dotychczasową wiedzę na temat starożytnej topografii wyspy. Na północ od nich natrafiono też na skupisko dużych głazów z miejscowego granitu, które miały chronić brzeg przed erozją morską. Nurkowie ponadto znaleźli dwadzieścia fragmentów kolumn i filarów.

Podczas podwodnych badań natrafiono także na wrak antycznego statku handlowego, którego znaczna część ładunku zachowała się w piaszczystym dnie. Były tam różnego rodzaju amfory - gliniane naczynia, których w starożytności używano do transportu wina, oliwy czy miodu, a także mniejsze przedmioty codziennego użytku.

Delos jest małą, skalistą wyspą na Cykladach na Morzu Egejskim. Tamtejsze ruiny należą do najważniejszych w Grecji i znajdują się na liście UNESCO. Według mitologii greckiej, to tutaj urodzili się Apollin i Artemida. W wyniku prac wykopaliskowych w XIX w. udało się odsłonić ogromny kompleks świątynny, zawierający budowle świeckie, port ze wszystkimi urządzeniami, a także miasto handlowe i liczne domy z I w. p.n.e.

d22mxrk
d22mxrk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22mxrk
d22mxrk