Grzybica - choroba, na którą cierpi aż 21 proc. Polaków
Wstydliwa choroba, na którą jak wskazują statystyki cierpi aż 21% Polaków. Okazuje się, że bardziej narażone są na nią kobiety. Brzydkie, żółtawe paznokcie, łuszcząca się skóra w okolicach między palcami… Często pojawia się pytanie – skąd to się to u mnie wzięło, co spowodowało tą chorobę? Jakie kroki należy podjąć aby pozbyć się tej nieestetycznej choroby?
*Wstydliwa choroba *
Grzybica paznokci to choroba, na którą cierpi 21% Polaków. Powody występowania grzybicy mogą być różne. Czasem wystarczy wizyta na basenie lub w ogólnodostępnej saunie. Zazwyczaj bagatelizowana, nie leczona, przenosi się ze stóp na dłonie. Nie ma możliwości jej wyleczyć bez zastosowania odpowiedniej kuracji. Wskazana jest zatem konsultacja z lekarzem, najlepiej dermatologiem. Często osoby nią dotknięte, sięgają po wyrób kosmetyczny, który przygasza chorobę, ale nie ugasi ogniska choroby. Grzybica stóp może zostać zlikwidowana całkowicie jedynie za pomocą środków medycznych, które leczą i hamują rozwój grzybów oraz przyczyniają się do odbudowy płytki paznokcia.
*Zagrożenie dla wielu pacjentów *
Z grzybicą paznokcia możemy mieć do czynienia w sytuacji, kiedy płytka paznokcia została uszkodzona np. poprzez skaleczenie czy źle obcięty paznokieć. Łatwo wtedy o infekcję, o przedostanie się grzyba pod płytkę. Niestety również tak popularne paznokcie akrylowe oraz lakiery osłabiają i mogą stać się przyczyną choroby.
Istnieje duże grono osób, które są bardziej na grzybicę narażone bardziej niż inne. Są to pacjenci chorzy na cukrzycę, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo - jelitowe, układu odpornościowego i krążenia, a także osoby, które przeszły długą terapię antybiotykami lub przyjmowały sterydy.
Zapobieganie jest prostsze od leczenia
Żółtawe niszczejące paznokcie, złuszczenia i pęknięcia w okolicach między palcami to bardzo nieprzyjemne objawy. Nie odradzamy korzystania z basenu czy sauny, ale odradzamy kupowanie używanych butów, pożyczanie rajstop czy skarpet oraz przyborów do pedikiuru. Te czynniki wpływają na potencjalnie zwiększenie zagrożenia chorobą. Nie mamy pewności czy osoba od której kupiliśmy czy pożyczyliśmy dany przedmiot nie była nosicielem. Tak popularne wśród płci pięknej noszenie za ciasnych butów również może przyczynić się pośrednio do grzybicy paznokcia.
*Wybór metody leczenia *
Kuracja trwa długo, często bez rezultatu. Pacjenci często rezygnują lub nie słuchają wskazówek lekarza, nie stosują odpowiednich produktów medycznych. Czas i dobranie odpowiednich preparatów zależy od stopnia zaawansowania choroby. Bywa, ze kuracja może trwać nawet 3 miesiące.
Często słyszy się o zbawiennym działaniu sody lub octu. Jest to dobry pomysł pod warunkiem, że jest to pierwsze stadium choroby. W pozostałych przypadkach, kiedy grzybica już się rozwinęła nie ma możliwości, aby bez odpowiednio dobranej kuracji ją zaleczyć i aby na dobre opuściła zakażony organizm. Należy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie. Zaniedbanie organizmu objętego grzybicą ma swoje następstwa. Choroba, która została zauważona i której leczenie podjęliśmy, ustąpi i po krótkim czasie będziemy ponownie cieszyć się pięknymi paznokciami.