Trwa ładowanie...

Hawajska pogoda na NordCUP

Piękna pogoda, słońce i błękitne niebo usiane tu i ówdzie cumulusami były doskonałą scenerią dla piątego dnia 8 edycji regat NordCUP. Dziś znów wystartowały dwie klasy windsurfingowe: UKS i Techno 293 oraz Optimisty w grupach B i C.

Hawajska pogoda na NordCUPŹródło: nordcup.pl
d3vpkbi
d3vpkbi

Poranna flauta nieco speszyła zawodników, szykujących się do rywalizacji w ramach Zawodów o Puchar Prezydenta Gdańska, ale wraz z upływem godzin wiatr się wzmagał, nie osiągając co prawda zawrotnych prędkości, ale zapewniając dostatecznie dużo napędu dla żagli, które ponownie zdominowały krajobraz Zatoki Gdańskiej. Był to drugi dzień XVI edycji prestiżowych Regat o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska, organizowanych przez Gdański Klub Żeglarski przy wsparciu biura Prezydenta Miasta do spraw sportu.

Sędzia Barbara Grabarz tak podsumowała wzmagania zawodników:„Udany dzień. Rozegraliśmy wszystkie trzy zaplanowane wyścigi. Pogoda jak na Hawajach – słonko,wiatr i łagodna fala ze wschodu. Dzieci zadowolone. Ponieważ Puchar Prezydenta Gdańska to trzecia i ostatnia eliminacja do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, jutro wyłonią się osoby, które się do niej zakwalifikowały.”

Regaty NordCUP osiągnęły półmetek i czas na małe podsumowanie dotychczasowych osiągnięć. Na obecnym etapie regat rywalizację ukończyły klasy:
• Delphia 24
(w której zwyciężyli PAWEŁ TARNOWSKI, MICHAŁ BUSZMICZ, TOMASZ BĄCZKIEWICZ, PIOTR KUCHARSKI - LIGA MORSKA GLIWICE);
• Skippi 650
(w której zwyciężyli JAROSŁAW WRÓBLEWSKI, PIOTR WAWRZEWSKI, PAWEŁ ROŚLEŃ - JKMW KOTWICA, ELISA);
• Finn
(w której zwyciężył MICHAŁ JODŁOWSKI - UKS FIR);
• Omega STANDARD
(w której zwycięzyli MARCIN PACANOWSKI, ARTUR PACANOWSKI, MICHAŁ OSOSIŃSKI - AZS UNIWERSYTET EKONOMICZNY KR);
• Omega SPORT
(w której zwyciężyli TOMASZ MICEWICZ, MICHAŁ PIELASZKIEWICZ, MARCIN PANEK, PROCAD RACING – PROCAD);
• Hobie 16
(w której zwyciężyli BARTŁOMIEJ JANISZEWSKI, MARIUSZ KUŚMIERSKI - PHCA);
• Hornet
(w której zwyciężyła załoga Wolsztyńskiego Klubu Żeglarskiego MACIEJ MIŚKO, PAWEŁ TRYBUŚ).

Dla dwóch ostatnich klas - Hobie 16 i Hornet - rywalizacja w ramach NordCUP to były Mistrzostwa Polski.

d3vpkbi

Nadchodzące dni przyniosą jednak nie mniej wrażeń. Przed nami druga, równie ekscytująca część zmagań na wodzie – już w piątek rywalizację rozpoczną klasy:
• Europa
• OK Dinghy
• Snipe (Puchar Europy Wschodniej)
• Nautica 450 (Mistrzostwa Polski)
• D-One (Mistrzostwa Polski)
• 505
• Korsar
• Żagle 500
• Micro (Międzynarodowe Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej Micro Cup)

Będą się także ścigać:
• jachty klasyfikowane wg ORC Club
• jachty klasyfikowane wg KWR
• jachty w kategorii OPEN

Dodatkowo w sobotę, w specjalnym wyścigu przeznaczonym dla każdego sprzętu pływającego napędzanego wiatrem, wszyscy żeglarze powalczą o fantastyczne trofeum - Bursztynowy Puchar Neptuna. Ścigać się będą wspólnie jachty, katamarany, deski windsurfingowe i kitesurfingowe. Zwycięzcą zostanie pierwsza jednostka, która przetnie linię mety. Wyścig wystartuje w Gdańsku Stogach w kierunku mola w Brzeźnie, gdzie nastąpi punkt zwrotny z powrotem w kierunku mety na wysokości Stogów. W sobotę zmagania dodatkowo uatrakcyjni Zlot Motorowodny Scandinavia Cup.

Portem, z którego zawodnicy codziennie wypływają na trasy i do którego wracają, jest Centrum Galion w Górkach Zachodnich. Należąca do ośrodka marina jest na wskroś nowoczesna i największa w tej części wybrzeża. Nie tylko żeglarze czują się tu doskonale. To jedno z niewielu miejsc w Polsce gdzie można spotkać naszych idoli sportowych odpoczywających od zgiełku sławy. Oprócz zwykłych kibiców, w marinie wypatrzyliśmy złotego medalistę igrzysk olimpijskich w wioślarstwie Adama Korola, znakomitą polską tenisistkę Martę Domachowską czy kapitana biało-czerwonych w piłce ręcznej Damiana Wleklaka. I nie ma się co dziwić naszym gwiazdom. Centrum Galion położone jest niezwykle malowniczo, wśród sosnowych lasów i piaszczystych plaż. Doskonała lokalizacja (tylko 11 km od centrum Gdańska) z łatwym dostępem do licznych atrakcji Trójmiasta, a jednocześnie z dala od miejskiego zgiełku i codziennego pośpiechu sprawia, że jest to idealne miejsce zarówno do zorganizowania imprezy jak i wypoczynku. Nieopodal, na Wyspie
Sobieszewskiej *przy ujściu Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej, rozciąga się urokliwy rezerwat *Ptasi Raj
o powierzchni 198 ha. Na jego obszarze można spotkać ponad 200 gatunków ptactwa, w tym orły bieliki, które dzisiaj budząc poruszenie krążyły nad głowami zawodników.

Neptun sprzyja żeglarzom startującym na NordCUP – prognoza pogody na drugą część tygodnia i weekend zapowiada doskonałe warunki – słońce i wiatr. Zapraszamy do Górek Zachodnich.

d3vpkbi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vpkbi