Hiszpania chce paszportów szczepionkowych. Lista krajów się powiększa
Paszporty szczepionkowe to jeden z najgorętszych tematów ostatnich tygodni. Zwiększa się liczba krajów, które chciałyby je wprowadzić u siebie. Po m.in. Danii i Grecji, o stworzenie wspólnego dokumentu dotyczącego szczepień na COVID-19 apeluje Hiszpania.
Hiszpańskie ministerstwo przemysłu, handlu i turystyki chce wprowadzenia paszportów szczepionkowych lub przywrócenia bezpiecznych korytarzy turystycznych, aby umożliwić powrót do podróży na szeroką skalę. Branża turystyczna bardzo ucierpiała przez COVID-19 - rok 2020 był wyjątkowo nieudany. Według ekspertów, kolejny sezon bez turystyki byłby katastrofalny dla hiszpańskiej gospodarki.
Paszporty szczepionkowe ułatwią powrót do podróży
Hiszpańska minister przemysłu, handlu i turystyki, Reyes Maroto, oficjalnie potwierdziła chęć kraju do wprowadzenia paszportów szczepionkowych. "Hiszpania będzie wspierać każde narzędzie ułatwiające powrót do bezpiecznego podróżowania i mobilności" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Maroto. Mowa tutaj o dokumencie, który będzie jednolity nie tylko w UE, ale i na całym świecie.
Wielka Brytania rozważa paszporty szczepionkowe
Na decyzję Hiszpanii mogła wpłynąć sytuacja Wielkiej Brytanii, która szczególnie ciężko przechodzi pandemię. Należy dodać, że brytyjscy turyści stanowili ok. 20 proc. zagranicznych gości odwiedzających Hiszpanię w czasach przed pandemią (ponad 18 milionów osób w 2019 r.).
Zresztą sam brytyjski rząd rozważa wprowadzenie w jakiejś formie paszportów szczepionkowych, co mogłoby umożliwić wyjazdy zagraniczne i zwolnienie z obowiązku kwarantanny po powrocie - podał na początku lutego dziennik "The Times".
Paszporty szczepionkowe - Europa podzielona
Hiszpania nie jest osamotniona w Europie, jeśli chodzi o chęć wprowadzenia paszportów szczepionkowych. Za tym rozwiązaniem opowiadają się także Cypr, Dania, Czechy, Estonia i Grecja.
Inne państwa UE, takie jak Francja i Rumunia, uważają, że paszporty szczepionkowe są dyskryminujące, ponieważ w większości krajów szczepionka jest dobrowolna, a kampanie szczepień są nadal na wczesnym etapie.
Paszporty szczepionkowe - WHO przeciwna
Temat szczepionkowych paszportów był szeroko dyskutowany podczas przyjęcia przez Unię Europejską wspólnych wytycznych dotyczących zaświadczeń o szczepieniach przeciw COVID-19, które są wzajemnie honorowane przez państwa Wspólnoty. Certyfikaty służą obecnie jedynie do celów medycznych.
Premier Grecji Kyriakos Micotakis w liście do szefowej KE Ursuli von der Leyen wprost stwierdził, że akceptowane w całej Unii zaświadczenia o szczepieniach mogłyby ułatwić swobodę podróżowania po Europie zaszczepionym osobom.
Pomysłowi zdecydowanie sprzeciwia się Światowa Organizacja Zdrowia. "Zaświadczenia mają na celu monitorowanie poziomu szczepień, wiedzy o szczepionkach i łatwego dostępu do informacji medycznych. Absolutnie nie opowiadamy się za koncepcją paszportów szczepionkowych, bo są one sprzeczne z zasadami sprawiedliwości i uczciwości" - powiedział szef europejskiego oddziału WHO Hans Kluge.
Źródło: thelocal.es