Hiszpania. Emir Szardży żąda zwrócenia katedry muzułmanom
Hiszpańskie media obiegła informacja, że Szardża żąda zwrócenia muzułmanom słynnej katedry w Kordobie. Obiekt ten był kiedyś meczetem. Jak powiedział, cytowany przez hiszpańską telewizję emir Szardży, obiekt ten został przekazany Kościołowi jako prezent, a nie jest on tego prezentu wart.
Sultan III ibn Muhammad al-Kasimi, czyli władca jednego z Emiratów Arabskich - Szardży - zażądał, by hiszpańska Kordoba zwróciła muzułmanom katedrę Mezquita Catedral.
Hiszpania - katedra w Kordobie wróci w ręce muzułmanów?
Jak podaje TVP INFO, w wywiadzie dla hiszpańskiej telewizji emir uznał, że po przekształceniu w Stambule dawnej katedry, a później muzeum Hagia Sophia w meczet, czas na rewindykację przez muzułmanów katedry w Kordobie.
Co ciekawe, według gazety "El Confidencial" emir Szardży przychyla się do współużytkowania katedry przez muzułmanów i chrześcijan jako miejsca modlitwy.
Temat własności tego obiektu pojawia się od dawna. W 2004 r. jeden z hiszpańskich przywódców muzułmańskich Muhammad Manan oświadczył, że władze powinny oddać muzułmaon to miejsce.
Jak podaje TVP INFO, jeden z najbardziej wpływowych wśród hiszpańskich muzułmanów imam Marbelli Allal Ahmed Bachar zapewnił kilka miesięcy temu w wywiadzie dla "El Confidencial", że: "w meczecie w Kordobie zmieścimy się wszyscy. Ważne jest, aby obie religie się rozumiały, jednoczy nas jeden Bóg".
Jednak biskup Kordoby Demetrio Fernandez wielokrotnie zapowiadał, że nie pozwoli wspólnotom muzułmańskim na odbywanie modłów w katedrze. Jego zdaniem doprowadziłoby to do usunięcia katolików ze świątyni. Katedra należała do chrześcijan przez 16 wieków, podczas gdy muzułmanie okupowali ją przez 400 lat.
Katedra w Kordobie
Fakt jest taki, że katedra zajmuje budynek, który był kiedyś meczetem. Powstał w VIII w. na miejscu katolickiego kościoła z czasów Wizygotów, zburzonego w wyniku arabskiej inwazji na Hiszpanię w 711 r. Do końca X w. w meczecie mogli modlić się także chrześcijanie i Żydzi. Następnie kalif Al-Mansur uczynił go wyłącznie islamskim miejscem kultu.
W 1236 r. w wyniku rekonkwisty, meczet stał się katedrą katolicką. Kościół został częściowo przebudowany na gotycko-renesansową katedrę, która znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Źródło: TVP INFO