Trwa ładowanie...

Hiszpania - odkryto malowidła sprzed 14 tys. lat

W Hiszpanii odkryto liczące około 14 tys. lat malowidła skalne. Przedstawiają konie, bizony i lwy. Mierzą do 1,5 metra. Znaleziono je w jaskini pod jednym z budynków w centrum miasteczka Lekeitio - kurortu nad zatoką Biskajską, leżącego ok. 60 km na wschód od Bilbao.

Hiszpania - odkryto malowidła sprzed 14 tys. latŹródło: landscaperY/Shutterstock
dllhq53
dllhq53

- Dostęp do odkrytej przez speleologów jaskini jest skrajnie trudny - mówi Andoni Iturbe, dyrektor regionalnego departamentu dziedzictwa kulturalnego. Zdaniem ekspertów chodzi o najbardziej spektakularne i fascynujące malowidła tego typu na całym Półwyspie Iberyjskim. Podkreślają oni, że zostały wykonane nowatorską techniką "mikronacięć" na ścianach.

Malowideł jest aż 50. Ze względu na unikalny charakter odkrycia i warunki jego konserwacji, turyści nie będą mieli wstępu do groty. Ale już mówi się, że po zakończeniu badań być może powstanie tu zupełnie nowa atrakcja turystyczna.

Najbardziej znanym podobnym znaleziskiem są naskalne malowidła epoki paleologicznej w Altamirze, również w Kraju Basków. Figurują one na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Najsłynniejszym na świecie odkryciem tego typu pozostają malowidła naskalne w Lascaux w południowej Francji. Ich powstanie datuje się na 15-17 tysięcy lat przed naszą erą.

dllhq53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dllhq53