Ibiza. Nieznane oblicze imprezowej wyspy
Piękne plaże, rozrywkowe kurorty i imprezy do białego rana. Ibiza ma opinię wielkiej dyskoteki pod gołym niebem. Ale to tylko jedna strona hiszpańskiego zakątka.
Trzecia co do wielkości wyspa na Balearach przyciąga imprezowiczów z całego świata. Dyskoteki mieszczące nawet 3 tys. osób. Legendarne kluby, których historia sięga czasem kilkadziesiąt lat wstecz. Ogromne imprezy pod gołym niebem, na których grają najlepsi DJ-je. Szalone życie nocne to znak rozpoznawczy lata na Ibizie. U jej wybrzeży cumują jachty, na których w ciągu dnia wygrzewają się celebryci. Wakacje spędzają tu Cristiano Ronaldo, Paris Hilton czy Kanye West i Kim Kardashian. Po nocnych eskapadach można wypocząć na jednej z pięknych plaż, popijając drinka z parasolką.
Łatka imprezowej wyspy bywa jednak krzywdząca. Przez nią zapomina się o spokojnych miasteczkach z wąskimi uliczkami i niepowtarzalnym klimatem, o obiektach wpisanych na listę UNESCO czy niezwykłych rezerwatach przyrody. A Ibiza potrafi zaskoczyć w tej kwestii.
Zabytki na Ibizie
Już sama stolica, nazywana Ibizą, ale oficjalnie po katalońsku Eivissa, to dwa oblicza. Choć rozrywek w niej nie brakuje, jak na główne miasto przystało, to już jej najstarsza część – Dalt Vila – gwarantuje podróż do zupełnie innego świata. Znajduje się na górującym nad resztą miejscowości wzgórzu, z którego rozciąga się przepiękny widok na morze, a od 1999 r. widnieje na liście UNESCO.
Ogromne wrażenie robią renesansowe mury obronne z 7 bastionami, które powstały za czasów króla Karola I i Filipa II i do dziś stanowią niezbity dowód, że Dalt Vila była niegdyś jednym z najważniejszych miast w basenie Morza Śródziemnego. Główna brama nazywa się Portal de ses Taules. Wiele z tutejszych brukowanych ulic dostępnych jest tylko pieszo, na każdym kroku widać zabytkowe budowle, muzea i przytulne restauracyjki. Do najcenniejszych miejsc należą średniowieczny zamek Almudaina i katedra.
Atrakcje Ibizy
W północnej części Ibizy, w pobliżu Puerto de San Miguel, znajdują się jaskinie Cueva Can Marça. Stalagmity i stalaktyty podświetlone są kolorowymi światłami, a przy 10-metrowej kaskadzie można posłuchać muzyki. Co ciekawe, jaskinie kiedyś służyły przemytnikom. Do dziś na ścianach można zobaczyć znaki, które ułatwiały im poruszanie się po krętych i ciemnych korytarzach.
Kilkaset metrów od południowo-zachodniego wybrzeża Ibizy znajduje się otoczona legendami wyspa Es Vedra. Jest niezamieszkana i stanowi rezerwat przyrody. Jednocześnie jest to jedno z najbardziej zagadkowych miejsc na świecie. Po pierwsze, Es Vedra stanowi trzecie miejsce na świecie pod względem siły pola magnetycznego. Kompasy, urządzenia elektryczne czy telefony komórkowe dosłownie wariują w okolicy wyspy. Po drugie, miejscowi utrzymują, że skalisty zakątek jest czubkiem Atlantydy – zatopionej, mitycznej krainy, a skały z wyspy posłużyły do budowy… egipskich piramid.
Jakby tego było mało, Es Vedra jest także jedynym miejscem na Ziemi, które ma przetrwać koniec świata. Według słów Nostradamusa nastąpi wówczas zagłada w postaci ogromnej powodzi i wszystkie kontynenty zostaną zalane. Przepowiednia jasnowidza mówi, że jedynym skrawkiem lądu, który ocaleje, ma być właśnie skalista Es Vedra.
Przypominamy, że ze względu na pandemię koronawirusa Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie wszelkich podróży zagranicznych, które nie są konieczne. Od niedzieli 15 marca granice naszego kraju są zamknięte, zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Kierunek warto wziąć pod uwagę, gdy sytuacja wróci do normy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl