Trwa ładowanie...

Informacje dla podróżujących w czasie epidemii koronawirusa. O czym warto wiedzieć

Aktualnie żadne miejsce na świecie nie jest wolne od ryzyka zakażenia się koronawirusem. W związku z tym MSZ apeluje o unikanie podróży zagranicznych. Co jednak powinni wiedzieć Polacy, którzy muszą opuścić granice państwa lub przebywają w innym kraju?

Informacje dla podróżujących w czasie epidemii koronawirusa. O czym warto wiedziećŹródło: iStock.com
dgfxul5
dgfxul5

Ministerstwo Spraw Zagranicznych na bieżąco aktualizuje informacje dla podróżujących, które mogą okazać się istotne w czasie epidemii koronawirusa. Najbardziej aktualne wiadomości nt. ograniczeń w podróżowaniu w ostatnim czasie znajdują się bezpośrednio na stronach polskich placówek dyplomatycznych. Ich listę wraz z adresami mediów społecznościowych znajdziecie na tej stronie.

Jak pisze Ministerstwo Spraw Zagranicznych, "informacje te należy traktować wyłącznie jako rekomendacje, które nie mogą stanowić podstawy do jakichkolwiek roszczeń. MSZ nie ma prawnych możliwości zakazania wyjazdu do jakiegokolwiek państwa".

W profilach niektórych krajów, w dziale bezpieczeństwo, znajdują się ostrzeżenia dla podróżujących:

  1. Zachowaj (zwykłą) ostrożność – oznacza poziom zagrożenia zbliżony do Polski.
  2. Zachowaj szczególną ostrożność – oznacza poziom zagrożenia wyższy niż w Polsce.
  3. MSZ odradza podróże, które nie są konieczne – oznacza poziom zagrożenia znacznie wyższy niż w Polsce. W naszej ocenie podróże konieczne to wyjazdy w celach zawodowych, pilnych sprawach rodzinnych itd. – wyłączamy z tej kategorii cele turystyczne. Ostateczna decyzja czy podróż jest konieczna należy do obywatela.
  4. MSZ odradza wszelkie podróże – oznacza najwyższy poziom zagrożenia. Odradzane są wszelkie podróże, w tym w celach zawodowych i pilnych sprawach rodzinnych.

Zamknięte granice

W Polsce zamknięto granice zewnętrzne z 14 na 15 marca, początkowo na 10 dni. Jednak w związku z rozwojem epidemii postanowiono przedłużyć ich zamknięcie do 13 kwietnia. Wszyscy znajdujący się poza granicami Polacy mogą wracać do kraju. Po powrocie są poddawani obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie domowej.

Zawieszono międzynarodowe pasażerskie połączenia lotnicze i kolejowe. Towary wyjeżdżają i wjeżdżają do Polski bez zakłóceń.

dgfxul5

Źródło: gov.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Koronawirus. Monika Stachowska utknęła w Argentynie

dgfxul5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgfxul5