Inwazja azjatyckich pająków. "Jak scena z filmu"
Mieszkańcy Północnej Georgii w USA są przerażeni. Werandy, linie energetyczne, skrzynki pocztowe i grządki w ponad 25 hrabstwach tego stanu zostały pokryte gęstymi sieciami. Wszystkiemu winne są jasnożółte pająki Jorō.
Pająk Trichonephila clavata zwany również Jorō należy do gatunku inwazyjnego pochodzącego z Azji Wschodniej. Samice osiągają rozmiar nawet 25 mm i składają woreczki z jaj, splecione razem z jedwabiem, które zawierają co najmniej 400 młodych. Samczyki rosną maksymalnie do 10 mm.
Inwazja pająków w stanie Georgia
Choć pająki te występują głównie w Azji, to już jakiś czas temu zawitały do USA. Jak podaje portal sciencealert.com, pierwszy raz żółtego pająka Jorō zauważono w 2014 roku na północny wschód od Atlanty. Prawdopodobnie dostał się tam wraz z transportem z Azji.
Od tego czasu populacja i zasięg pająków stale rosły w całym stanie, ale nic nie przygotowało mieszkańców ani badaczy na liczbę pająków, z którymi lokalsi mają do czynienia w tym roku. Lokalne media mówią o milionach pająków, które opanowały stan.
"Jak scena z 'Arachnofobii' "
Will Hudson, entomolog z University of Georgia, powiedział w rozmowie z mediami, że jego ganek stał się bezużyteczny po wizycie wspomnianych pająków. Mówił, że wszystko wyglądało jak przykryte kocem z sieci o szerokości 3 m. Twierdzi, że zabił ponad 300 pająków. "W tym roku mam ich kilkaset i faktycznie sprawiają, że mój ganek wygląda strasznie – jak scena z filmu 'Arachnofobia' " - powiedział.
Zobacz też: Tego nie pij w samolocie. Stewardesy ostrzegają
Na filmach i zdjęciach opublikowanych w internecie widać tysiące mniejszych i większych sieci w różnych częściach miasta. "O mój Boże" - mówi w tle nagrania kobieta, której film opublikowała telewizja CBS News.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
W Azji pająki Jorō nazywane są "tkaczami kuli" ze względu na ich wysoce symetryczne, okrągłe sieci. Chociaż są jadowite, używają jadu tylko do unieruchamiania ofiary, którą chwytają w swoje sieci. Jad nie stanowi zagrożenia dla ludzi, psów czy kotów, chyba że są na niego uczulone.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Większość pająków w Georgii prawdopodobnie wyginie do końca listopada. Ale naukowcy nie wykluczają, że mogą się one rozprzestrzenić na inne stany o podobnym klimacie.
Źródło: sciencealert.com
Czytaj też: Płot na plaży w Świnoujściu. Kto go postawił?