Trwa ładowanie...

Inwazja szkodników w ukochanym przez turystów miejscu. Lasy poważnie zagrożone

Jedno z ukochanych miejsc Polaków jest zagrożone. A konkretnie zagrożone są lasy, które porastają ten niepowtarzalny zakątek Polski. Wszystko przez bardzo agresywne owady, które mnożą się i niszczą drzewa iglaste jedno po drugim.

W ciągu dnia dość trudno zauważyć motyle brudnicy mniszki na pniach drzewW ciągu dnia dość trudno zauważyć motyle brudnicy mniszki na pniach drzewŹródło: Adobe Stock
d2ru4z7
d2ru4z7

Temat wyjątkowo intensywnego namnażania się w tym roku brudnicy mniszki nagłaśniają pracownicy Lasów Państwowych, a konkretnie Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku. Jak czytamy na ich stronie: "Wyjątkowo wysokie temperatury pod koniec marca i na początku kwietnia dały swój efekt".

Leśnicy obserwują wyjątkowo liczne w tym roku larwy owadów, które są największymi szkodnikami drzew iglastych. Szczególnie groźnie wygląda to na terenie Półwyspu Helskiego.

– Na jednym z drzew policzyliśmy już około 2 tys. gąsienic. Jest to bardzo niebezpieczne, bo już 250 osobników potrafi stanowić realne zagrożenie dla drzewa – powiedziała dla portalu nadmorski24 Anna Srokosz, z Zespołu Ochrony Lasu w Gdańsku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Dziki opanowały Gdańsk. "Niektórzy czują się sterroryzowani"

Szacuje się, że zagrożony inwazją szkodników jest obszar ok. 1300 hektarów.

d2ru4z7

Brudnica mniszka - co to za owad?

Brudnica mniszka to motyl, który występuje w lasach iglastych i mieszanych.

"W ciągu dnia bardzo trudno je zauważyć, gdyż siedzą nieruchomo na pniach drzew" - czytamy na stronie Lasów Państwowych. - "Dodatkowo zadanie utrudnia ich ubarwienie - skrzydełka mają kolor biały, szarawy bądź brązowy z widocznymi poprzecznymi paskami na przedniej parze. W lipcu i sierpniu samica składa w pęknięciach kory czerwone jaja. W kwietniu i maju następnego roku wykluwają się gąsienice".

Brudnica mniszka na zbliżeniu Getty Images
Brudnica mniszka na zbliżeniuŹródło: Getty Images, fot: Wirestock

Klejące opaski na drzewach

Początkowo larwy przebywają na korze i tworzą tak zwane lusterko. Następnie udają się w korony drzew, by tam żerować na liściach lub igłach. Ten właśnie moment wyłapują leśnicy. Na pniach drzew zakładają lepiące opaski, a owady, wędrując w górę pnia, przylepiają się do nich. Przeliczenie osobników przyklejonych do opaski daje obraz skali zjawiska i informuje, czy należy już bić na alarm, czy też jest szansa, że las poradzi sobie z problemem.

d2ru4z7

Trzeba bowiem podkreślić, że brudnica mniszka potrafi zniszczyć drzewa do tego stopnia, że zamierają one całkowicie. Takie zagrożenie wystąpiło właśnie na Półwyspie Helskim. Szacuje się, że w niebezpieczństwie jest 1300 hektarów lasu.

Leśnicy liczą się z faktem, że konieczne będzie na tym terenie zastosowanie tzw. preparatu biologicznego, czyli specjalnych oprysków lasu. Prawdopodobnie stanie się to w połowie maja, jednak na razie obserwują drzewostan i w zależności od wyników tych obserwacji, zostaną podjęte decyzje.

d2ru4z7

Warto zaznaczyć, że teren Półwyspu Helskiego to niejedyne miejsce, gdzie pojawił się problem. Namnażanie się szkodników lasów jest notowane w bardzo wielu częściach naszego kraju, w niektórych z nich już podjęto decyzje o opryskach.

Źródło: Lasy Państwowe, nadmorski24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2ru4z7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ru4z7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj