Wydziela śmiertelnie trującą ciecz. Nie bierz do ręki
W polskim lesie spotkać można niezliczoną liczbę ciekawych, ale także niebezpiecznych gatunków zwierząt i roślin. Do tej grupy należy także oleica krówka, mały owad, który wydziela śmiertelnie toksyczną substancję.
05.04.2024 | aktual.: 05.04.2024 13:22
Oleica krówka (meloe proscarabaeus) to gatunek chrząszcza z rodziny oleicowatych, który występuje w Europie, Afryce Północnej, a także niektórych rejonach Azji.
Niebezpieczny chrząszcz
Ten mały chrząszcz, osiągający ok. 2-3,5 cm długości, jest powszechnie spotykany w lasach, na łąkach oraz polach w całym naszym kraju. Ubarwienie ma najczęściej czarne. Charakteryzuje się nietypowym kształtem, bowiem jego stosunkowo duże ciało, wyraźnie odcina się od smukłej głowy z długimi szczękoczułkami. Jednak nie ze względu na wygląd jest tak znany w Polsce.
Oleica krówka ma zaskakujący mechanizm obronny. Zestresowane osobniki wydzielają bowiem oleistą, żółtą ciecz ze śmiertelnie trującą kantarydyną. Już 0,02-0,03 g tej substancji może doprowadzić do śmierci człowieka.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Park narodowy tłumaczy
Mimo że w wielu miejscach przeczytać można o śmiercionośnych owadach w polskich lasach, nie należy panikować. Karkonoski Park Narodowy w swoim poście na Facebooku uspokaja. "0,02-0,03 g tej substancji może zabić człowieka, ale w wydzielinie pojedynczego owada jest jej wielokrotnie mniej" - czytamy we wpisie.
Nie oznacza to jednak, że warto dotykać chrząszcza, lepiej mimo wszystko trzymać się od niego z daleka. "Może dojść do podrażnienia skóry czy zatarcia oczu, kiedy weźmiemy oleicę na ręce" - dodają przedstawiciele parku narodowego.
Jak podaje Marek Kozłowski w książce "Chrząszcze" samica oleicy może złożyć nawet 40 tys. jaj. Jednak pewne jest, że nie wszystkim uda się przetrwać. Aby to zrobić, najczęściej starają się podczepić się pod pszczołę i pobierać z niej hemolimfę.
Źródło: Karkonoski Park Narodowy