Trwa ładowanie...
d2sby8r
łódź
03-11-2007 09:47

Jak będzie wyglądał Pl. Wolności w Łodzi

Pomnik Tadeusza Kościuszki wskazówką zegara słonecznego? Albo granitowe płyty, przypominające nocą taflę jeziora? Architekci biorący udział w konkursie na zagospodarowanie placu Wolności w Łodzi wizje mają śmiałe. O tym, która zostanie zrealizowana, zdecydują sami łodzianie.

d2sby8r
d2sby8r

_ Chcemy, by plac Wolności zamienił się w miejsce, gdzie chętnie się przychodzi - posiedzieć na ławce, popatrzeć na miasto, miło spędzić czas _ - mówi Marek Michalik, wiceprezydent Łodzi. _ Dlatego nie wyobrażam sobie, by jakiekolwiek zmiany w wyglądzie placu odbywały się bez udziału mieszkańców _ - zaznacza.

Na konkurs na zagospodarowanie placu Wolności nadesłano 16 prac, komisja nagrodziła trzy, przyznała też dwa wyróżnienia. Oceniano sposób oświetlenia placu, zagospodarowanie jego przestrzeni oraz elementy małej architektury, tzw. miejskie meble. Te ostatnie miały w założeniach stać się elementami wystroju innych placów i ulic w mieście. Ale uczestnicy konkursu w tym elemencie nieco zawiedli.

_ We wszystkich projektach \"meble\" wypadły najmniej atrakcyjnie. Może poza ruchomym słupem ogłoszeniowym, jaki zaproponowali autorzy najlepszej pracy _ - tłumaczy Andrzej Owczarek, architekt, sędzia konkursowy.

Według Owczarka, w pracy, która zdobyła pierwszą nagrodę, bardzo ciekawie zaprojektowano oświetlenie. To linie przecinające posadzkę placu oraz laserowe lampy oświetlające go od góry. Uwagę zwraca także ograniczenie ruchu tramwajów tylko do części północnej placu. Z kolei w pracy, która zyskała drugą nagrodę, podobała się m.in. propozycja przekształcenia pomnika Tadeusza Kościuszki we... wskazówkę zegara słonecznego. Z kolei laureaci trzeciej nagrody zaproponowali wymianę płyt na posadzce placu na specjalny rodzaj granitu. Nocą, przy umiejętnym oświetleniu, przypominać będzie taflę jeziora, w której przegląda się cały plac.

d2sby8r

_ Każda praca ma ciekawe elementy, ideałem byłoby połączyć kilka projektów w jeden _ - twierdzi Owczarek.

Stąd pomysł konsultacji z łodzianami. Prace mają być umieszczone w Internecie, by mieszkańcy mieli szansę je obejrzeć, ocenić i wyrazić swoją opinię. Konsultacje mają trwać do końca roku, a realizacja projektu jest planowana na 2009 r. Najwcześniej odmieniony plac Wolności zobaczymy w 2010 r.

Pierwszą nagrodę w konkursie i premię w wysokości 22 tys. zł zdobył zespół z Łodzi: Joanna Raczko-Kokoszkiewicz, Marcin Kokoszkiewicz i Karol Saloni-Marczewski. Drugie miejsce (17 tys. zł) zajęły wrocławianki Anita Luniak i Teresa Mrolińska, a trzecie (12 tys. zł) łodzianka Anna Sokołowska.

Dwa wyróżnienia otrzymali łodzianie: pierwsze z premią 10 tys. zł Małgorzata Domagało i Jacek Wnuk, a drugie z premią 8 tys. zł - Karol Warszawa i Piotr Płuciennik.

Monika Pawlak, (Polskapresse)

d2sby8r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2sby8r