Trwa ładowanie...

Jak płacić za granicą?

Różne banki narzucają różne reguły gry, dlatego przed urlopem dobrze jest zapytać bank o kursy, prowizje i najtańsze rozwiązania. Serwis TwojaEuropa.pl pokazuje na co zwrócić uwagę za granicą.

Jak płacić za granicą?Źródło: sxc.hu
d1atmg5
d1atmg5

Różne banki narzucają różne reguły gry, dlatego przed urlopem dobrze jest zapytać bank o kursy, prowizje i najtańsze rozwiązania. Serwis TwojaEuropa.pl pokazuje na co zwrócić uwagę za granicą.

Wybierając się za granicę nie trzeba spoglądać ze strachem na obce banki ani chować karty płatniczej na dno portfela w obawie, że jakaś zagraniczna siła wyssie z niej ostatnią złotówkę. Jeżeli tylko nie wybieramy się do egzotycznych krajów, możemy spokojnie spędzić wakacje nie odwiedzając bankomatów, gotówką płacić tylko tam gdzie będzie to koniecznie, a na co dzień śmiało używać karty. I jest to najtańsza opcja.

Wypłata z bankomatu

Wypłacając pieniądze zwróćmy uwagę, żeby nie używać do tego celu karty kredytowej. Zapłacimy nie tylko wysoką prowizję, ale także naliczone nam zostaną od razu odsetki od wybranej sumy, ponieważ w tym wypadku nie możemy korzystać z kredytu bez odsetek, który był tak zachwalany przez bank i bez którego nie zawarlibyśmy z nim umowy. Dlatego, jeżeli wybieramy się do bankomatu używamy tylko debetówki. Należy jeszcze pamiętać o opłacie za przewalutowanie.

Przewalutowanie kosztuje średnio 2% wybranej kwoty, a walutą podstawową jest tu euro. Należy jednak uważać, gdy wybieramy pieniądze w innej walucie niż euro, ponieważ zostanie ona przewalutowana na euro i dopiero z euro na złotówki, a za każdą z tych operacji zapłacimy. Jeżeli posiadamy konto w innej walucie, np. w euro – przewalutowanie oczywiście nas nie dotyczy.

d1atmg5

Chociaż wiele banków oferuje obecnie wypłaty bez prowizji za granicą, oferta ta dotyczy tylko najdroższych kont. W ten sposób działa Allianz Bank, BNP Paribas Fortis, Citibank, Deutsche Bank. Na tanich kontach bezpłatne wypłaty oferują np. mBank, Deutsche Bank w koncie dbNET, Bank Pocztowy (dwie wypłaty w miesiącu). Poza tym opłata za przewalutowanie, którą pobiera np. mBank (2%) naliczana jest w procentach i może okazać się, że przy wypłacaniu większej kwoty znacznie przewyższy koszty prowizji w innych bankach.

Płatność kartą

Tu natrafiamy ciekawostkę: „opłata za takie przewalutowanie przy płatności kartą pobierana jest dla kart Visa - przy płaceniu kartą ze znaczkiem MasterCard, taka prowizja nas już nie dotyczy”, mówi Krzysztof Olszewski, rzecznik mBanku. Okazuje się, że dobrze zwrócić uwagę na to, jakie opłaty dotyczą konkretnych kart. Dodatkowo, w przeciwieństwie do wypłaty z bankomatu, przy płatności kartą za granicą możemy skorzystać z jej kredytu bez odsetek.

Karta czy gotówka?

Najczęściej opłaca się wymienić pieniądze w kantorze i używać gotówki. Ze względu na kursy stosowane przez banki i sposób przeliczania, transakcje walutowe w bankach okazują się droższe niż w kantorze. Jednak gotówka jest niewygodna i nosząc ją narażamy się kradzież albo po prostu – zgubienie jej. Dlatego możemy sprawić, że karta opłaci się bardziej.

Wystarczy posługiwać się kartą wydaną do konta we wspólnej walucie, która rozliczana jest w euro. Jeżeli zadbamy dodatkowo o to, by nie płacić innych prowizji, otrzymujemy najtańszą opcję.

d1atmg5

Zgubiona karta

Specjaliści polecają zabrać ze sobą trochę gotówki, kartę przypisaną do rachunku oraz kartę wydaną przez innego wystawcę, na wypadek gdyby jedna nie zadziałała albo została skradziona.

Kradzież karty to nie koniec świata. Odpowiadamy finansowo za wypłaty do 150 euro dokonane bez naszej wiedzy przed zablokowaniem karty. Istnieje możliwość ubezpieczenia karty, by uniknąć płacenia nawet tych 150 euro. Należy tylko po zgubieniu szybko skontaktować się z bankiem i cieszyć się wakacjami dalej.

Autor: Mateusz Bobowski

TwojaEuropa.pl

d1atmg5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1atmg5

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj