EgzotykaJak świat przywita Nowy Rok

Jak świat przywita Nowy Rok

Jak świat przywita Nowy Rok

Sylwester w różnych zakątkach globu obchodzony jest w bardzo podobny sposób, głównie podczas szampańskiej, całonocnej zabawy, podczas której niebo rozświetlają fajerwerki.

Sylwester w różnych zakątkach globu obchodzony jest w bardzo podobny sposób, głównie podczas szampańskiej, całonocnej zabawy, podczas której niebo rozświetlają fajerwerki.

1 / 9

Tuż za polską granicą

Obraz
© sxc.hu

Do sekswyjazdów zaliczają się także weekendowe wypady, które są wśród rodaków bardzo popularne. Weekend w Berlinie połączony z wizytą w jednym z nocnych klubów to częsta praktyka wśród spragnionych atrakcji mieszkańców zachodniej Polski. Równie popularne wśród męskiej części rodaków są Ukraina i Czechy, szczególnie, że mieszkanki tych krajów uchodzą za bardzo chętne na wspólną zabawę.

if/pw

Sprawdź najlepsze oferty: www.otowakacje.wp.pl www.wycieczki.wp.pl

2 / 9

Wiedeń, Austria

Obraz
© sxc.hu

Kilkaset tysięcy turystów zamierza spędzić noc sylwestrową w centrum Wiednia. Na Starówce ustawiono dziesiątki stoisk z noworocznymi posiłkami i pamiątkami. Austriacy i ich goście będą bawić się na wspaniale udekorowanej i oświetlonej "największej scenie balowej w Europie" przed Ratuszem, gdzie będzie można zatańczyć walce Straussa, Lehara i Lannera. O północy władze miasta zapraszają na Plac przed Katedrą Św. Szczepana. Do późnej nocy pozostaną otwarte muzea i wystawy. Czynne będą restauracje i kawiarnie. Przez całą noc będzie kursowało wiedeńskie metro.
Tradycyjnym wydarzeniem sylwestrowym jest zawsze w Wiedniu przedstawienie operetki "Zemsta Nietoperza" w słynnej Operze Wiedeńskiej. Operetka grana jest tylko przez dwa wieczory w roku: 31 grudnia i 1 stycznia. Najdroższe bilety kosztują 260 euro, ale wytrwali turyści mogą jeszcze dostać miejsca stojące za kilkanaście euro.
Tegoroczną atrakcją będą koncerty operowe i przedstawienia operetkowe na wolnym powietrzu oraz inscenizacje teatralne i koncerty rockowe wzdłuż 3,5-kilometrowej strefy spacerowej na Kartnerstrasse. Między gmachami Muzeum Historii Sztuki i Nauk Przyrodniczych zaplanowano pokazy ogni sztucznych. W centrum miasta odbędzie się tradycyjny, ponad pięciokilometrowy Bieg Sylwestrowy.
Wiele osób będzie się bawić na Praterze - jednym z najstarszych parków rozrywki w Europie, gdzie zostaną zainstalowane specjalne tory snowboardowe. Zamożniejsi turyści popłyną w sylwestrową noc po Dunaju statkiem wycieczkowym.

3 / 9

Budapeszt, Węgry

Obraz
© sxc.hu

Mieszkańcy Budapesztu będą bawić się w centrum miasta i na nabrzeżach Dunaju. W Sylwestrową noc odbędzie się wiele koncertów, a o północy pokaz sztucznych ogni.
Węgierski Sylwester rządzi się swoimi prawami. Koncerty i przedstawienia zaplanowano jak zwykle na trzech głównych scenach w centrum miasta: Placach Oktogon, Nyugati i Vorosmarty. Otwarte będą wszystkie restauracje i kawiarnie. Będzie można wziąć udział w koncertach muzycznych i obejrzeć tańce ludowe. Dużą atrakcją będzie nocny rejs po Dunaju statkiem wycieczkowym z przepięknym widokiem na oświetlone miasto.
Jedną z najbardziej prestiżowych imprez sylwestrowych w Budapeszcie jest zawsze uroczysty koncert, a następnie bal na 800 osób w budapeszteńskiej Operze. W programie koncertu znajdą się między innymi fragmenty operetek Straussa w wykonaniu solistów węgierskiej opery i orkiestry Węgierskiej Filharmonii.
Punktualnie o północy z nabrzeża nad Dunajem wystrzelą dziesiątki sztucznych ogni. Do tradycji należy również odegranie węgierskiego hymnu.

4 / 9

Paryż, Francja

Obraz
© sxc.hu

Paryż na Sylwestra 2009 roku przygotował nową atrakcję na Wieży Eiffela. Ten emblematyczny dla stolicy Francji zabytek zostanie „ubrany" w nową dekorację świetlną. Organizatorzy zapowiadają, że pokazy, które zaczną się na godzinę przed północą, wykroczą daleko poza wyobraźnię turystów i Paryżan.
Wieża Eiffela, która co wieczór rozbłyskuje szatą ze światła w kolorze bladego złota, tym razem mienić się będzie różnobarwnymi pierścieniami pnącymi się po stalowych „nogach" Wieży ku jej czubkowi. Zacznie się w kolorze bladoróżowym i fioletowym, by przejść w błękity i czerwienie. Ten nowy „świetlny" strój przypomina kostiumy tancerek w słynnych paryskich kabaretach. Oświetlenie będzie się zmieniało w czasie dwóch dwudziestominutowych pokazów, które potrwają do północy. Pierwsza minuta 2010 będzie powitana kolejnym świetlnym fajerwerkiem. Będzie to jedyny tego typu, wyjątkowy pokaz, który jest możliwy dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii w dziedzinie oświetlenia.
Około 400 specjalnych reflektorów, które oświetlą Wieżę Eiffela umieszczono po drugiej stronie Sekwany, na Trocadero. W pierwszym dniu 2010 roku Wieża Eiffela powróci do swojej sukni utkanej z blado złotych światełek.

5 / 9

Japonia

Obraz
© sxc.hu

Japończycy żegnają stary rok z zadumą i spokojem. Większość mieszkańców Kraju Kwitnącej Wiśni wraca w rodzinne strony i spędza sylwestra w gronie najbliższych.
W Japonii ostatni dzień roku przypomina trochę polską Wigilię Bożego Narodzenia. Na znak powitania ducha nadchodzącego roku, wejścia do domów dekoruje się tradycyjnie gałęziami sosny, a także bambusem. Na kolację jada się surową rybę i zupę z długim, cienkim makaronem gryczanym, który symbolizuje długie i skromne, a więc cnotliwe życie.
Najważniejszym wydarzeniem sylwestrowej nocy, jest transmitowany przez telewizję konkurs piosenkarski, w którym występują najpopularniejsze zespoły muzyczne mijającego roku.
Kiedy Polacy przygotowują się do odpalenia fajerwerków, ubrani w kimona Japończycy udają się do shintoistycznych i buddyjskich świątyń, gdzie z zadumą słuchają 101 uderzeń dzwonu, przypominających im o 101 grzechach popełnionych w mijającym roku. To właśnie w świątyniach witają nowy rok. Wraz z członkami rodziny modlą się tam o pomyślność i kupują amulet w kształcie strzały, który odgania złe duchy i przynosi szczęście domowi.

6 / 9

Bratysława, Słowacja

Obraz
© sxc.hu

Mieszkańcy Bratysławy powitają Nowy Rok skromniej niż zazwyczaj. Kryzys finansowy ograniczył dotacje miasta na sylwestrową zabawę. Władze miasta liczą, że w centrum stolicy i na nadbrzeżach Dunaju będzie się bawić ponad 50 tysięcy osób. Wielu mieszkańców Bratysławy spędzi noc sylwestrową w restauracjach i na dyskotekach. O północy z nabrzeża nad Dunajem zostaną odpalone ponad dwie tony sztucznych ogni. Pokaz będzie trwał 10 minut, ale ze względu na kryzys finansowy odwołano widowisko laserowe i zmniejszono ilość imprez rozrywkowych. Za sylwestrową zabawę w centrum słowackiej stolicy urząd miasta zapłaci 120 tysięcy euro. To tylko 75 procent kosztów ubiegłorocznego Sylwestra. Ale wówczas nadejście Nowego Roku świętowano wyjątkowo hucznie i uroczyście. Słowacja wkraczała bowiem do strefy euro.

7 / 9

Praga, Czechy

Obraz
© sxc.hu

Czeska Praga przygotowuje się na huczne powitanie Nowego Roku. Najwięcej atrakcji zaplanowano na Staromiejskim Rynku i Placu Vaclava.
Co roku do Pragi na Sylwestra przyjeżdżają tysiące zagranicznych turystów. Program sylwestrowy rozpoczyna się już w południe na Staromiejskim Rynku konkursami dla dzieci i zabawą przy muzyce. Na licznych stoiskach można kupić grzane wino i miód pitny. Nie brakuje również sylwestrowych "knedlików". Na imprezach pod gołym niebem można bawić się aż do rana.
Punktualnie o godzinie 18 odbędzie się pokaz sztucznych ogni. Na widowisko przybędzie kilkadziesiąt tysięcy widzów. 15 minut przed rozpoczęciem pokazu w całej Pradze zgaśnie oświetlenie uliczne.
Wydarzeniem kulturalnym będzie wieczór galowy w praskiej Operze Narodowej, która wystawi operetkę Straussa "Zemsta Nietoperza". Ceny biletów w loży sięgają 8000 koron, ale w tej cenie jest również znakomita kolacja, a po spektaklu można tańczyć do rana na operowej scenie.
Tradycyjną sylwestrową atrakcją Pragi jest również wieczorny rejs statkiem po Wełtawie. Większość - aż siedmiu z dziesięciu Czechów - zamierza spędzić jednak Sylwestra w domu. 20 tysięcy Czechów powita Nowy Rok w ciepłych krajach, przeważnie w Egipcie.

8 / 9

Ukraina

Obraz
© sxc.hu

Większość Ukraińców spędzi Sylwestra w domu. W tym kraju jest to święto rodzinne, które można porównać do katolickiego Bożego Narodzenia.
Duża część mieszkańców Ukrainy powita Nowy Rok przy choince w rodzinnym kręgu. Co piąty razem ze znajomymi. Na stole pojawią się na pewno szampan, wódka, wino; rzadziej soki i koniak oraz piwo. Do tego tradycyjna sałatka jarzynowa „Olivie" oraz mięso, w tym indyczka i kurczak oraz specjalnie przyrządzony śledź z buraczkami. Na przygotowania Ukraińcy wydadzą średnio 900 hrywien, czyli 300 złotych, z tego 1/3 zostanie przeznaczona na prezenty. Przyniesie je Dziadek Mróz, czyli odpowiednik świętego Mikołaja.

9 / 9

Włochy

Obraz
© AFP

Ostatni dzień roku upłynie we Włoszech pod znakiem wybryków natury. Na Sycylii zanotowano niemal letnie upały, podczas gdy Toskania zmaga się z powodziami, a północ kraju z groźbą lawin.
Przeddzień Sylwestra mieszkańcy Palermo i okolic spędzili na plaży. Przy 24 stopniach w cieniu, co było zasługą wiatru scirocco, wróciły krótkie rękawy. W tym samym czasie w Toskanii obrona cywilna i miejscowa ludność z zapartym tchem śledziła podnoszenie się wody w jeziorze Massaciuccoli pod Pizą. Zwieziono tam miliony worków z piaskiem, a właściciele plaż oddali do dyspozycji ratowników łodzie i rowery wodne. Prognozy nie są pomyślne: wracają opady. Jedynie w górach, od wysokości 1000 metrów oznaczają one śnieg, na który czekają dziesiątki tysięcy miłośników sportów zimowych.
Wysoka woda w Wenecji utrudni być może ustanowienie nowego rekordu "zbiorowego pocałunku" o północy na Placu św. Marka. W zeszłym roku w zabawie tej wzięło udział 30 tysięcy par.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)